Društvo
POVODOM DANA OPŠTINE KOTOR, DODIJELJENE NAGRADE 21. NOVEMBAR
Povodom Dana opštine Kotor, danas su u Crkvi Svetog Duha dodijeljene nagrade “21. novembar” ovogodišnjim laureatima: posthumno prof. dr Gracijeli Čulić i vaterpolo treneru Petru Porobiću, te inženjerki građevine Bojani Ječmenici.
Svečanost je počela intoniranjem himne Crne Gore, koju su izveli učenici Škole za osnovno i srednje muzičko obrazovanje “Vida Matjan” iz Kotora, a odata je počast minutom ćutanja stradalim za oslobođenje našeg grada.
Predsjednica Skupštine opštine Kotor Maja Mršulja podsjeća da 21. novembar objedinjuje tri velika praznika: Dan oslobođenja Kotora, Svetog Arhangela Mihaila - Aranđelovdan i Gospu od zdravlja.
“Simbolično, ali ne i slučajno jer upravo ova tri praznika najbolje opisuju Kotor i njegove građane - grad u kojem se vjekovima njeguje bogatstvo različitosti, grad za koji se ne može koristiti riječ suživot već zajednički život njegovih građana, grad koji je simbol tolerancije drugačijeg, grad multivjerskog i nacionalnog sklada, što predstavlja uzvišene vrijednosti Kotora i njegovih građana” - kaže Mršulja.
Napominje da današnji praznik ujedno predstavlja jubilej – 80 godina oslobođenja od okupatora.
“Prije tačno 80 godina hrabri, odvažni, istinske patriote, položili su svoje živote za najskuplju riječ – za slobodu. Trenutak koji je bio istorijska prekretnica, trenutak koji je označio nastavak razvoja našeg grada, kako ekonomskog tako i kulturnog. I zato se danas sa pijetetom sjećamo svih onih koji su u temelje naše sadašnjosti ugradili svoje živote za buduće generacije” - ističe Mršulja i napominje da se grad u godinama nakon oslobođenja počeo ubrzano razvijati i obnavljati, kako ekonomski, tako i privredno, kulturno i turistički.
“Kontinuirano je doživljavao uspon u svim oblastima. A onda se desio 15. april 1979. godine, kada je naš grad i crnogorsko primorje pogodio katastrofalni zemljotres. Prirodna katastrofa koja je odnijela mnoge živote i razorila naš grad koji je, prema hroničarima vremena, tog 15. aprila promijenio svoj lik. Solidarnošću svih naroda bivše Jugoslavije gradovi primorja su se počeli obnavljati, a obnova je
trajala više od 10 godina. Te iste 1979.godine prirodno i kulturno istorijsko područje Kotora je po ubrzanoj proceduri upisano na listu svjetske prirodne I kulturne baštine UNESCO i to kao 57. dobro na prestižnoj listi lokaliteta univerzalne vrijednosti za cijelo čovječanstvo” - kaže Mršulja i ističe da ova godina ujedno predstavlja jubilej - 45 godina grada Kotora na UNESCO-voj listi.
“Kotor je danas grad u koji se dolazi i ostaje ili mu se iznova vraća, jedna od najljepših i nezaobilaznih luka na evropskim i svjetskim mapama pred kojom ni jedan posjetilac ne može ostati ravnodušan. Gorostas koji, opasan bedemima i zidinama prkosi prolaznosti vremena, a čiji su trgovi, pjace i uske krivudave ulice mjesto susreta Kotorana i divljenja naših gostiju. Jer svaki kamen i svaka ploča našeg grada ima svoju priču i čini dio istorije” - navodi Mršulja.
Podsjeća da je Kotor član regionalnih i međunarodnih organizacija, prepoznat po mnogim lokalnim, regionalnim i međunarodnim projektima.
“Kao jedinstven prostor darovan rijetkima, izvor je ideja koje se kroz mnogobrojne projekte realizuju i koje čine život naših sugrađana ugodnijim, a brojnim gostima kojih je iz godine u godinu sve više, jedinstveno iskustvo posebnog i u punom smislu riječi neponovljivog grada.
Hvala vam svima koji ste današnjim prisustvom uveličali proslavu našeg grada” - poručuje Mršulja.
Prikazan je film o urađenom tokom prethodne godine u kojem podsjećaju da je projektovan najveći budžet u istoriji grada – blizu 45 miliona eura, a realizovan kapitalni budžet više od 90 procenata. Time su, navodi se, pokazali da ulaganje u kvalitet života nije samo obećanje, već prioritet.
Među projektima su: izgradnja 309 novih stanova uz povoljne uslove zaposlenima u zdravstvu, prosvjeti i javnoj upravi, rekonstruisano pedijatrijsko odjeljenje Kliničko-bolničkog centra Kotor, veliki gradski park na prostoru nekadašnje fabrike ‘Livnica’ na 12 hiljada kvadratnih metara, moderni vodovodni sistemi koji povezuje sela u Grblju i donosi redovno vodosnadbijevanje, zelena pijaca sa trgom na Svetom Stasiju, rekonstrukcija Slavjanske čitaonice, produženi boravak za učenike prvog i drugog razreda u svim kotorskim osnovnim školama, rekonstrukcija i izgradnja 25 sportskih terena i dječijih igrališta, ulaganju u škole, vrtiće, bolnice, državne institucije. Izgrađeno je i rekonstruisano preko 25 kilometara saobraćajnica. Realizovane su i nove manifestacije poput Kotorskih zimskih fešti, koncerata regionalnih zvijezda, bazara, kulinarskih i drugih zabavnih sadržaja.
Dodijeljene su nagrade „21. novembar”.
Predsjednica žirija dr umjetnosti Dušica Ivetić pročitala je obrazloženje:
“Nagrada „21. novembar” predstavlja najznačajnije priznanje Opštine Kotor i dodjeljuje se za zasluge i postignuća od posebnog značaja za naš grad. Ona svjedoči o ljubavi kao osnovi svakog truda čiji dometi nadmašuju lične interese i služe uzvišenom cilju – očuvanju grada za buduće generacije.
Životni vijek Gracijele Čulić bio je duboko vezan za naš grad. Njeno ime postalo je sinonim za istraživanje i promociju bogate kulturne baštine Kotora i Boke Kotorske. Decenijama se neumorno zalagala za očuvanje živopisnih slojeva kulturnog života našeg grada ostavljajući budućim generacijama putokaz – da se grad čuva ne riječima, već djelima, znanjem i čestitošću.
Petar Porobić svojom je izuzetnom karijerom ispisao stranice sportske istorije. U vaterpolu, sportu koji je neraskidivo povezan s kotorskim identitetom, Porobić je postigao značajne trenerske i pedagoške rezultate. Njegova veza s klubom „Primorac” doprinijela je promociji Kotora na svjetskoj vaterpolo sceni i dodatno istakla značaj našeg grada kao vaterpolo centra iz kojeg su potekli brojni uspješni sportisti.
Bojana Ječmenica, diplomirana inženjerka građevine, tokom 2023. i 2024. godine dala je značajan doprinos na polju poboljšanja komunalne infrastrukture našeg grada. Pružajući svoja stručna znanja iz oblasti građevine, pro-bono, kao konsultantkinja, dala je važan doprinos izradi projekata, reviziji i nadzoru prilikom izvođenja radova na brojnim investicijama realizovanim u okviru Programa uređenja prostora Opštine Kotor.
U ime Žirija i u svoje lično ime, srdačno čestitam porodicama nagrađenih i nagrađenoj” - poručuje Ivetić.
U ime prof. dr Gracijele Čulić nagradu je primila Barbara Pajić, a u ime Petra Porobića njegov sin Igor.
Ječmenica se u ime ovogodišnjih laureata zahvalila na nagradama, ističući da svoju posvećuje majci, profesorici Veri Gobović koja je, ističe, naučila vrijednostima koje su joj donijele ovu prestižnu gradsku nagradu.
Članovi i članice Žirija za dodjelu nagrade „21. novembar” radili su u sastavu: Ognjen Vukasović, Miroslava Koh, Milivoje Samardžić, dr Vesna Mačić, dr Tatijana Dlabač, Jelena Franović, te predsjednica dr umjetnosti Dušica Ivetić.
Čestitke povodom Dana opštine Kotor uputili su predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore brigadni general Zoran Lazarević.
Svečanosti su prisustvovale brojne zvanice, a program je vodila Sara Lakičević.
U muzičkom dijelu programa nastupila je klapa Incanto.
Tekst: Irena Mačić Đurić
Foto: Radio Kotor/IMĐ