Društvo
POTPREDSJEDNIK VLADE MILUTIN SIMOVIĆ U POSJETI OPŠTINI KOTOR
Potpredsjednik Vlade Crne Gore Milutin Simović boravi danas u zvaničnoj posjeti Kotoru. Tom prilikom, potpredsjednik Simović i predsjednik Opštine Kotor Željko Aprcović sa saradnicima obišli su Institut za biologiju mora i održali sastanak sa predstavnicima pomoraca. Do kraja dana, kako su istakli, imaće sastanak i sa poljoprivrednim proizvođačima u Grblju.
Predsjednik Aprcović podsjeća da se u Institutu za biologiju mora odvijaju značajne investicione aktivnosti “u smislu proširenja obuhvata njihovog rada i završetka radova na budućem akvarijumu, koji će biti dodatna turistička ponuda ne samo Kotora, nego i cijele Crne Gore”.
“Imali smo zadovoljstvo da razgovaramo sa predstavnicima pomoraca u smislu svih događanja koja su zadesila cijeli svijet, pa i Crnu Goru i svih problema koji se tiču pomorske privrede, odnosno pomoraca koji značajno doprinose javnim finansijama Crne Gore, u smislu ostvarenja zarada na brodovima stranih i domaćih kompanija. Treći sastanak ćemo odraditi na terenu jer je ministar poljoprivrede gospodin Milutin Simović izrazio želju da pođemo u Grbalj, razgovaramo sa predstavnicima seoskih domaćinstava, proizvođačima organske hrane, gdje ćemo se zajednički upoznati sa njihovim problemima i sa svim onim što je Vlada Crne Gore uradila u prethodnom periodu
Izuzetno zadovoljstvo moram da iskažem da su predstavnici pomoraca zajedno sa potpredsjednikom Vlade došli do određenih zaključaka i da su utvrdili da pomorci ne samo u Kotoru, Bokokotorskom zalivu, nego i u cijeloj Crnoj Gori imaju partnera u Vladi koja vodi računa da im olakša sve ono što predstavlja prepreku u njihovom radu, u smislu dobijanja neophodnih sertifikata, odlazaka na brodove stranih kompanija i svih poreskih olakšica i eventualnih budućih kreditnih linija, kako bi oni imali mogućnost kao i svi drugi građani Crne Gore da riješe svoja egzistencijalna pitanja” – ističe Aprcović.
Potpredjednik Simović ističe da je posjeta u Kotoru bila sadržajna i veoma uspješna.
“Bili smo u prilici da obiđemo Institut za biologiju mora koji u idućoj godini slavi 6 decenija svoga postojanja i tom prilikom da se više nego jasno uvjerimo da se ta institucija razvija u skladu sa onim što su naša očekivanja i u skladu sa onim što je bila podrška sa nivoa Vlade toj važnoj instituciji, koja već uveliko postaje prepoznatljiva kao mediteranski istraživački centar. I to nije slučajno nastalo. To je nastalo kroz 6 decenija postojanja institucije, kroz brojne kadrove koji su utemeljili tu instituciju i koji su posvetili svoj ukupni profesionalni angažman toj instituciji, nažalost neki od njih već sada pokojni” – navodi Simović.
On ocjenjuje da je posebna vrijednost Instituta za biologiju mora kadrovski potencijal koji trenutno radi u toj instituciji sa, kako kaže, dobrom, kolegijalnom i profesionalnom atmosferom.
“Vrijednost te institucije je i u činjenici što smo u njen razvoj, opremanje labaratorija i svega ostalog uložili preko 3 miliona eura. Podsjetiću da smo sa nivoa Vlade uložili značajna sredstva i sada tamo imamo 5 najmodernijih, akreditovanih labaratorija koje su garancija brige o održivom razvoju jednog osjetljivog ekosistema kakav je morski” – objašnjava Simović.
On podsjeća da se radovi na izgradnji akvarijuma privode kraju.
“I Kotor i Crna Gora dobijaju svoj prvi akvarijum u koji smo uložili zajedno sa Vladom Norveške milion i sto hiljada eura, uz dodatnih 80 hiljada eura koje je uložilo JP za upravljanje morskim dobrom za opremanje, adaptaciju dvorišta te institucije. Bićemo vrlo brzo svjedoci tog novog akvarijuma koji će imati jasnu ulogu s aspekta zaštite biodiverziteta, a istovremeno jednu snažnu edukativnu i turističku funkciju. Siguran sam da će to biti nezaobilazna adresa za brojne turiste koji će ponovo dolaziti u Kotor, ali i za brojnu djecu ne samo s Primorja, već i cijele Crne Gore, gdje će biti u prilici da se upoznaju sa našim biodiverzitetom u morskom ekosistemu” – kaže Simović.
On podsjeća da je u Kotoru u toku još jedna važna investicija.
“Podržana je od strane Vlade i jednog regionalnog projekta, a to je izgradnja mrestilišta za kamenicu koja će biti u funkciji svih uzgajivača kamenice, a što će istovremeno relaksirati atak na tu jednu osjetljivu vrstu kakva je kamenica.
Ono što je karakteristika i moj ključni utisak jeste da je to najbolji mogući primjer jedne institucije iz naučno-istraživačkog dijela koja nije otišla u akademske visine nego je pravi primjer istraživačke institucije koja se povezala sa onim što je potreba i naše ekologije i naše ekonomije, ono što je potreba očuvanja naših resursa i ono što je potreba ribarskog sektora” – ističe Simović.
Prema njegovim riječima, Institut za biologiju mora je važan partner Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja u pregovorima sa međunarodnim partnerima u sektoru ribarstva, kao što su: Generalna komisija za ribarstvo Mediterana, Evropska komisija i Svjetska trgovinska organizacija.
“Ono što možemo da kažemo da je naš zajednički uspjeh (Vlade Crne Gore i te institucije) jeste što smo uspjeli da odbranimo pravo Crne Gore da razvija svoju ribarsku flotu. U uslovima kada su mnoge države izvršile prelaz svojih ribarskih resursa, prerazvili svoje ribarske flote, bili smo u opasnosti da to pravilo važi i za nas. Kazali smo da Crna Gora ima pravo da razvija svoju ribarsku flotu i obezbijedili smo pravo da povećamo broj brodova za 50 odsto. Htjeli su da nam ograniče godišnji izlov plave ribe na 50 tona, dobili smo pravo na 2,5 hiljade tona izlova plave ribe. Htjeli su značajno da nam smanje broj ribolovnih dana, obezbijedili smo 3 hiljade ribolovnih dana za naše ribare. To je nešto što otvara perspektivu razvoja našeg ribarstva” – ocjenjuje SImović.
On podsjeća da je Vlada Crne Gore posvećena sektoru ribarstva i kada je u pitanju pomoć u uslovima pandemije Covid 19.
“Juče je bila druga vanredna isplata za naše ribare. Od ukupno 200 ribara na nivou Crne Gore - 225 hiljada eura, ovdje u Kotoru za 20 privrednih ribara, podrška je bila oko 21 hiljadu eura.
Krećemo i sa grantovima za sektor ribarstva. Radimo ribarske luke prve u Crnoj Gori, i u Ulcinju i u Baru i, vjerujemo, u Zelenici, gradimo mjesta prvoga iskrcaja. Želimo da sektor ribarstva poboljšamo kako bi on davao veći doprinos našoj ekonomiji, a da tradicionalno daje veći stepen obogoćivanja naše turističke ponude, kroz ono što je izvoz naše domaće kvalitetne ribe” – kaže Simović.
On navodi das u vodili otvoreni razgovor sa predstavnicima pomorske privrede: pomorcima, kapetanima, upraviteljima strojeva.
“Dobio sam informaciju od iskusnih pomoraca da su veoma zadovoljni zbog ove prilike i da nisu već decenijama imali priliku da otvore teme koje su željeli sa predstavnicima Vlade. Mi moramo da pokazujemo kontinuiranu i sveobuhvatnu brigu u odnosu na naše pomorce. Mi moramo da razumijemo i shvatimo da je to naša najveća crnogorska kompanija koja broji 7 hiljada zaposlenih. Sedam hiljada crnogorskih pomoraca plovi uglavnom na stranim ili na našim, domaćim brodovima, sedam hiljada vrijednih pomoraca koji zarađuju hljeb sa sedam kora. Danas smo zajednički konstatovali da nije u redu i nije korektno da se etiketa nezasluženo upućuje na hiljade crnogorskih pomoraca, zbog određenih propusta i grešaka koje čine pojedinci. Ovo je bila prilika da to zajednički konstatujemo i da kažemo da će država u narednom periodu iskazivati kontinuiranu brigu i imati kontinuiranu komunikaciju sa predstavnicima pomoraca: i Unijom pomoraca i Udruženjem kapetana i sa udruženjem agencija koje se bave ukrcajem naših pomoraca” – kaže Simović.
On ističe i da je potrebno u što kraćem roku uraditi bazu podataka o pomorcima.
“Jasno ćemo utvrditi kriterijume i izvršiti kontrolu nadležnih institucija koje se bave obrazovanjem pomoraca, uključujući i edukativne centre. Neophodno je uključiti naše pomorce, naći rješenja i moramo na tome raditi, da uključimo naše pomorce u sistem socijalne i zdravstvene zaštite kako bi im se obezbijedila sigurnost u njihovoj starosti. Veoma ozbiljno razmišljamo o definisanju stimulativne pomorske politike kada su u pitanju zarade pomoraca” – ističe Simović.
On kaže i da je Vlada Crne Gore u prethodnih mjesec i po dana formirala posebno koordinaciono tijelo za rješavanje pitanja koja se tiču pomoraca.
“Kao što vidite, mnoga ova pitanja su u nadležnosti raznih ministarstava: saobraćaja, prosvjete, finansija, zdravstva. Dogovoreno je da na čelu tog koordinacionog tijela budem ja kao resorni potpredsjednik i dogovorili smo se da ćemo u narednom periodu ovu temu držati pod posebnom pažnjom. Jer to zaslužuje naša najveća kompanija, zaslužuju to časni i vrijedni pomorci koji časno rade svoj posao” – poručuje Simović.