Društvo
PORTAL RODITELJI.ME - DA SVE INFORMACIJE O DJECI DOĐU DO RODITELJA
Portal Roditelji.me počeo je sa radom 2010. godine, a na ovim stranicama možete pročitati brojne savjete za roditelje, različita roditeljska iskustva, mišljenja stručnjaka, informisati se o brojnim temama i događajima koje interesuju roditelje beba, djece uzrasta vrtića, školske ali i tinejdžera i adolescenata.
“ Ideja je potekla od supruga i mene jer smo, prije svega, u tom periodu imali malu djecu, a nekako nam se činilo da se na jednom mjestu u Crnoj Gori nisu mogle pronaći lokalne teme niti sve važne pojedinosti koje bi bile korisine za roditelje” – kazala je gostujući u našoj dječjoj emisiji “Radost” Kristina Mihailović iz Udruženja “Roditelji” koje je formirano godinu dana nakon početka rada pomenutog portala.
Ekipu prvog portala za roditelje u Crnoj Gori čine svega tri osobe, a mnogo im pomažu i članovi Udruženja ali i brojni drugi roditelji koji kreiraju sadržaj portala predlozima i sugestijama.
“Suprug i ja smo po profesiji novinari. Djeca su nam tada bila mala i te teme su nam bile interesantne. Na našem prostoru niste mogli da pronađete lokalne teme i neke važne
detalje koji su se ticali roditelja u Crnoj Gori. Upravo iz tog razloga smo ušli u tu cijelu priču. Tako je sve počelo. Nakon toga se na forumu portala okupila jedna grupa roditelja koja je htjela - ne samo da se informiše, nego i da učestvuje i doprinese nekim promjenama. I tako smo zajednički odlučili da osnujemo Udruženje roditelji koje je nastalo godinu kasnije” – objašnjava Mihailović.
Sadržaji na portalu su raznovrsni, a teme svojevrstan vodič za roditelje, ali i tumač za nepoznanice koje u svijetu roditeljstva nisu rijetke.
“CIlj je da roditelj na jednom mjestu može da pronađe sve važne informacije koje se tiču ne samo vaspitavanja djece, zdravstvenih problema, tematika koje rodtilje interesuju, njezi djece, već se radi i o nekim konkretnim situacijama, problemima i momentima koji su važni za roditelje u Crnoj Gori” – ističe Mihailović.
Jedan od ciljeva osnivača, navodi ona, bio je povezivanje aktivnosti Udruženje “Roditelji” sa portalom.
“ Kao Udruženje se bavimo svim onim što nama roditelji kroz različite kanale komunikacija (fejsbuk i instagram stranicama portala i putem mejla) prijavljuju kao problem i o tome izvještavamo i roditelje. Kao što rekoh, mali tim je zadužen za portal. U Udruženju je ogromna količina posla, ali je taj broj ljudi dovoljan. Pilagodili smo se cjelokupnoj situaciji. Željeli smo da svi savjeti budu dostupni roditeljima van Podgorice, tako da organizujemo neka dešavanja i nešto što podrazumjeva direktan kontakt sa stručnjacima. Najčešće to bude u glavnom gradu. Htjeli smo uz forme kao što su “lajvovi” na fejsbuku, omogućimo i drugim roditeljima iz svih opština da imaju priliku da čuju i da pitaju sve ono što ih interesuje , a tiče se rasta i razvoja njihove djece. Tako da i tu formu prilično koristimo u posljednje vrijeme. Koristićemo i u narednom periodu. Nadam se da će i to biti značajno roditeljima” – ističe Mihailović.
Prema njenim riječima, Udruženje svakodnevno ima kontakt sa velikim brojem roditelja, pa tako i sa onima čija su djeca predškolskog uzrasta, ali i mlađeg jer su oni, prirodno, neiskusniji.
“ Roditelji nas svakodnevno kontaktiraju. To je više desetina roditelja koji imaju različite - ne samo potrebe, nego žele da podijele neka svoja zapažanja, probleme sa nama. Mnogo više komuniciramo sa roditeljima mlađe djece. Jer kad djeca malo odrastu, smatramo - i to je potpuno normalno, da su naša djeca već puno toga saznala i naučila, a da smo mi kao roditelji kroz taj period imali priliku puno toga da naučimo i onda nas neke roditeljske teme manje interesuju. A dok su nam djeca mala onda nam je sve ne samo interesantno, nego imamo mnogo više nepoznanica i onda želimo da čujemo stavove struke i drugih roditelja, da se posavjetujemo, možda nekada više nego što bi trebalo” – priča Mihailović.
Najviše pitanja im, kaže Mihailović, postavljaju upravo roditelji predškolaca.
Ona se uglavnom tiču zdravlja mališana, ali i nekih organizacionih pojedinosti, kada mališani počinju da odlaze u vrtić.
“ Tu je ona standardna problematika kod nas u Crnoj Gori, bar mi se čini da je tako u većini opština - organizacija rada vrtića, odnosno predškolskih ustanova, pa onda prilagođavanje na vrtić odnosno na polazak u vrtić tih nekih prvih mjeseci kada je adaptacija u toku, pa kada djete krene u vrtić onda kreće i veća potreba za odlaskom kod ljekara jer dijete se više razbolijeva boravkom u kolektivu... U skladu sa tim, sve informacije su roditeljima prilično važne, a mi se trudimo da im pomognemo da do njih dođu” – zaključila je Mihailović.
Razgovor sa Kristinom Mihailović iz Udruženja “Roditelji” zabilježila je Jelena Kljajević.
Reprizu možete poslušati u utorak 9. februara od 19 sati i 30 minuta.
Foto PR Centar