Društvo
POPOVIĆ: PREPORUČLJIVO JE DA SE DJECA VEĆ OD TREĆE GODINE POČNU BAVITI PLESOM
Koreografkinja Studija za balet i ples “Mala sirena”, Jadranka Popović u našem gradu već 28 godina djecu uči plesnim koracima.
,,Najprije smo bili registrovani kao dječja igraonica, koja je obuhvatala rad sa djecom uzrasta od tri do osamnaest godina, a aktivnosti su bile gimnastika, balet, latino i standardni ples, manekeni i mažoretke. Postojala je i kombinacija više aktivnosti, na čemu je radio tim stručnjaka, uključujući i mene. Tokom vremena smo preregistrovani u Studio za balet i ples, sa istim programom. Pripremala sam djecu iz vrtića za nastupe od prvog Kotorskog festivala pozorišta za djecu, a kasnije kada sam otvorila svoju plesnu školu, nastupi na Festivalu postali su tradicionalni”, podsjeća Popović.
Kako dodaje, “Mala sirena” je imala više cjelovečernjih programa, puno snimanja, modnih revija, nastupa mažoretki, te mjuzikl pod nazivom “Noć kotarskih mačaka”.
“Na ovom mjuziklu radili su balerina Sonja Lepatanov, Tihomir Mačković, baletan Boris Sladičorbić, balerina Dalija Imanić. Veliku zahvalnost dugujemo profesorici Gracijeli Čulić, Jovici Martinoviću i Draganu Raduloviću, koji su svojim tekstovima obogatili naše nastupe. Takođe, Dolores Fabijan je veoma maštovito vodila sve naše probleme. Prva smo registrovana plesna škola ove vrste u Crnoj Gori, a poslije par godina na moju veliku radost, počele su da se formiraju i druge škole i u našem gradu, tako da svi zajedno obogaćujemo plesnu ponudu”, kaže Popović.
Studio za balet i ples “Mala sirena” ima tri grupe, sa ukupno 48 članova, a svi su novoupisani prošle školske godine.
,,Ove godine nismo organizovali godišnji koncert, a zbog pandemije koronavirusa napravili smo koncertnu pauzu od dvije godine. Pandemija je uticala na dinamiku našeg rada u negativnom smislu. Protekle dvije godine smo veoma malo radili, a ove smo počeli sa potpuno novom grupom, što je bilo veoma izazovno. Zadovoljna sam njihovim nastupom na ovogodišnjem jubilarnom 30. Festivalu pozorišta za djecu, s obzirom na to da je iza njih samo jedna školska godina rada. Bili su fantastični”, ističe Popović.
U radu sa djecom umnogome joj pomaže to što je po struci vaspitačica.
“U baletskim školama u okruženju niko ne može da radi samostalno sa djecom od sedam godina ako nema završenu školu za vaspitače uz baletsko obrazovanje, jer je metodika pedagogije neophodna. Iz mog iskustva najbolje vrijeme da djeca počnu da se bave plesom je od tri godine. Oni u tom periodu, nakon par mjeseci redovnih dolazaka na treninge, imaju dobru poziciju nogu, ruku, znaju svoja plesna mjesta, razgibavaju se, poštuju pravila, dok kod starije djece to sve ide teže. Radim u malim grupama, tako da djeca kada vide program tokom upisa, odaberu ono što ih najviše zanima, a ove godine je najveće interesovanje bilo za balet i manekene. Na moju veliku radost, uočavam da se mlađe generacije žele baviti klasičnim baletom i sa njima mogu da radim do desete godine, a od desete dolaze stručnjaci iz te oblasti, sa kojima imam stalnu saradnju”, pojašnjava Popović.
Iako se i dječaci i djevojčice podjednako mogu baviti plesom, već dugo u ovoj plesnoj školi nema zainteresovanih dječaka.
“Prvih 10 godina mog rada imala sam grupe dječaka koji su se paralelno bavili sportom i plesali standardne latino plesove. U tome su bili veoma uspješni, a od tada interesovanje vlada samo među djevojčicama. Tokom ljetnih mjeseci je pauza, a časovi plesa počinju od 1. septembra kada kreće i upis novih članova”, kazala je Popović.
U pripremi je, najavljuje, mjuzikl.
“Vjerujem da će upis zainteresovane djece završiti do 15. septembra, kako bi na vrijeme mogli da krenemo sa radom. Ove školske godne treninge ćemo organizovati u prostoru JU Resursni centr za sluh i govor Dr Peruta Ivanović. Do kraja godine radili smo u Centru za kulturu, u jednoj maloj baletskoj sali, koja je jedina u našem gradu. Međutim, prvog jula sam morala da napustim taj prostor, zbog renoviranja”, kaže Popović.
Djeca trebaju da se bave plesom od najranijeg uzrasta, jer je to dobro za njihov psihofizički razvoj. Unaprjeđuje se otorika, držanje tijela, samopouzdanje i samostalnost koji su veoma važni.
,,U Kotoru ima više plesnih škola, što je dobro, jer svi mladima nudimo različite sadržaje. Cilj je zapravo isti, da se djeca kroz usvajanje plesnih koraka druže, zabavljaju, da treninge prihvate ozbiljno, redovno dolaze i razvijaju koordinaciju uz pravilan razvoj tijela”, zaključila je Popović.
Tekst: Tamara Vuković
Foto galerija: Studio za balet i ples “Mala sirena”