Društvo
POOŠTRENE MJERE U NIKŠIĆU, MOJKOVCU I BIJELOM POLJU
Epidemiološke mjere pooštrene su u opštinama Nikšić, Mojkovac i Bijelo Polje, saopšteno je na konferenciji za novinare ministarstva zdravlja i IJZ-a.
"Nove mjere koje će biti na snazi od 18. do 24. marta uključuju pored važeće zabrane ulaska i izlaska građanima sa teritorije Glavnog grada Podgorica, preijestonice Cetinej i opština Budva, Tivat, Nikšić, Plužine, Hrceg Novi, Ulcinj, Bar, Kotor Pljevlja proširuju se i na opštzine Bijelo Polje i Mojkovac", kazala je Marija Božović, epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlja.
Mjere prestaju da važe za Budvu i Tivat, Hrceg Novi i Ulcinj prestaju da važe za Budvu i Tivat a počinju da važe za Nikšić.
Posebne mjere koje su na snazi u opštinama Podgorica, Nikšić, Cetinje, Kotor, Plužine, Bar, Pljevlja ažiće i za Tivat, Budvu, Bijelo Polje i Mojkovac.
Božović je dodala da će nove mjere biti efikasne samo u koliko svi damo svoj doprinos i budemo odgovorni prema sebi i drugima.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Borko Bajić kazao je da je odlučeno da se poooštre mjere za opštine Nikšić, Mojkovac i Bijelo Polje a da se za opštine u kojima je trend opadanja broja obolelih na dnevnom nivou Budvu i Tivat da u njima mjere budu manje restruktivne.
"Mjere se odnose na zatvaranje rada ugostiteljskih objekata dok ostali koji prodaju neprehrambene proizvode rade", kazao je Bajić.
On je dodao da je predviđeno da mjere traju po nedjelju dana i u zavisnosti od epidemiološke situacije i ocijenio je veoma složenom.
Medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore Zoran Terzić kazao je da je u KCCG na današnji dan hospitalizovano ukupno 149 pacijenata od kojih je 86 životno ugroženo.
Bajić je kazao i da je do sada distribuirano oko 7 hiljada doza Sputnjik V vakcine a u toku je distribucija 30.000 doza Sinofarm vakcine u svim domovima zdravlja.
"U ovom trenutku je aplicirano 5.730 doza vakcina", kazao je Bajić.
Božović je dodala da distribucija vakcina teče spram veličini ppulacije odnosno da opštine dobijaj onoliko doza koliko je to predviđeno u skladu sa veličinom populacije.
Bajić je rekao da je jasno je kome su dozvoljeni treninzi - profesionalnim sportistima koji se takmiče i redovno testiraju.
"Što se tiče domova zdravlja u kojima su distribuirane vakcine, Ministarstvo zdravlja nedjeljno dva puta održavaju onlajn sastanke. Vakcinacija je počela u cijeloj Crnoj Gori u prioritetnim grupama. Ako mislite na to da li je krenula imunizacija grupe starijih od 80 godina, stav je bio da se što prije krene sa tim. To zavisi od broja prijavljenih pacijenata'', kazao je Bajić.
Božović je kazala da u Budvi i Tivtu imamo situaciju koja svima treba da služi za primjer.
"Samo zaključavanje nije dovelo do pada broja oboljelih. Do pada je dovelo poštovanje mjera", kazala je ona.
Odgovarajući na pitanje novinara o nestašici ljekova Terzić je kazao da u KCCG nije bilo nestašice ljekova na duži period.
"To se moglo desiti za rukavice, mantile koje smo istog dana nabavili a to je zbog velikog broja korišćenja toga, mnogo toga se troši. U tim situacijama se to svakodnevno nadoknađivalo i dešavalo se da radimo hitne isporuke tokom dana, ali se nije dešavalo da nema'", saopštio je Terzić.
On je ustrdio da u KCCG nije bilo nestašice.
"Ljekara ne fali, porastom broja pacijenata uključili smo i dodatni broj ljekara drugih specijalnosti koji su se i te kako dobro snašli i uključili u sistem liječenja. Optrećenje i rad jesu veliki, ali da fali ljekara sigurno ne", naveo je Terzić.
Na konferenciji koja je počela u 15 sati analizira se trenutna epidemiološka situacija u zemlji, izazvana pandemijom virusa Kovid-19.
Na pres konferenciji govore Borko Bajić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, Marija Božović, epidemiološkinja u Institutu za javno zdravlje i Zoran Terzić, medicinski direktor Kliničkog centra Crne Gore.
(izvor RTCG)