Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

12.01.2024
343

POMORSKA BIBLIOTEKA POSJEDUJE OKO 19.000 MONOGRAFSKIH I 80 NASLOVA SERIJSKIH PUBLIKACIJA (AUDIO)

U jučerašnjem izdanju emisije “Svijet nauke” govorili smo o Pomorskoj biblioteci u Dobroti, a gošće gradskih talasa bile su rukovoditeljka Nataša Gobović i viša naučna bibliotekarka Ana Kerndl. 

Kako ističe Gobović, s obzirom na to da Pomorska biblioteka predstavlja zajedničku biblioteku tri univerzitetske jedinice u Kotoru (Pomorskog fakulteta, Fakulteta za turizam i hotelijerstvo i Instituta za biologiju mora), posjeduje raznovrstan bibliotečki fond iz oblasti pomorstva, turizma i njima komplementarnih disciplina. 

,,Sada biblioteka broji oko 19.000 primjeraka monografskih publikacija i oko osamdestak naslova serijskih publikacija. Fond Pomorske biblioteke organizovan je u nekoliko zbirki i to: zbirku monografskih publikacija, zbirku periodičnih – serijskih publikacija, zbirku diplomskih, završnih i specijalističkih radova, zbirku magistarskih/master radova, zbirku doktorskih disertacija, referentnu zbirku i zbirku neknjižne građe”, navodi ona. 

Kako ističe, prvi u nizu zadataka visokoškolskih biblioteka je kontinuirano i promišljeno popunjavanje fondova. 

,,Pomorska biblioteka je značajno obogatila svoj fond vrijednim publikacijma kroz realizaciju nekoliko međunarodnih projekta, u kojima je Pomorski fakultet Kotor bio jedan od partnera kao što su projekti. Zahvaljujući projektu HERD programa naš fond obogađen je sa preko 100 najnovijih naslova renomiranih izdavača, pretežno na engleskom jeziku iz oblasti nautike, brodomašinstva, pomorskog prava, pomorske elektrotehnike, off-shore operacija, pomorskog transporta i menadžmenta. Preko projekta NAUTICA CBC nabavljeno je oko 50 publikacija iz oblasti sigurnosti i bezbjednosti u pomorstvu, sajber kriminala u pomorstvu, nautičkog turizma, pomorskog menadžmenta, destinacisjkog marketinga i menadžmenta i ostalih srodnih disciplina”, kaže Gobović. 

Nedavno je kako dodaje,  Pomorska biblioteka obogatila je svoj fond i elektronskim knjigama koje su nabavljene preko projekta MEP&M, dok je iz projekta BLUEWBC  nabavljen vrijedan skener. 

Naša gošća, viša naučna bibliotekarka Ana Kerndl, podjetila je i na istorijat ove visokoškolske biblioteke. 

,,Pomorska biblioteka svoju obrazovnu, naučnu i kulturnu djelatnost obavlja od 1959.godine, kada je osnovana uporedo sa tadašnjom Višom pomorskom školom u Kotoru i bila je jedna od prvih visokoškolskih biblioteka u Crnoj Gori. Biblioteka kao i njena matična ustanova bile su smještene u Srednjoj

pomorskoj školi. S obzirom na tako ograničeni prostor, i bibliotečki fond je tada bio dosta skroman, a sastojao se uglavnom od udžbeničke literature”, kazala je Kerndl. 

Kako ističe, obogaćivanju bibliotečkog fonda, nabavkom stručnih, kako monografskih, tako i serijskih publikacija, doprinijele su donacije tadašnjih pomorskih preduzeća, obrazovnih ustanova i institucija iz kulture, samim tim biblioteka postaje neophodan segment nastavnog procesa. 

,,Svog prvog bibliotečkog radnika biblioteka dobija 1961. godine, a 1972. godine u sadašnjoj zgradi Pomorskog fakulteta Kotor dobija dvije zasebne prostorije, čitaonicu i depo. Najzanačajniji momenat u istoriji Pomorske biblioteke je preseljenje u novu zgradu. Zahvaljujući patriotizmu i finansijskoj pomoći brodovlasnika iz Monaka Boža Dabinovića, Pomorska biblioteka je svoju noviju istoriju postojanja i rada započela u julu 1989. godine u renoviranoj kapetanskoj palati u Dobroti, koja predstavlja svojevrsni spomenik kulture od nacionalne značaja. Ovaj nadaleko čuveni pomorski stručnjak prepoznao je značaj jedne dobro opremljene i savremeno organizovane biblioteke, gdje kako budući tako i aktuleni pomorci, mogu pronaći sve neophodne informacije koje za sticanje aktuelnih znanja iz pomorstva i njemu komplementarnih disciplina”, dodala je Kerndl. 

Pomorska biblioteka se sastoji od nekoliko prostorija. Čini je depo koji zauzima centralni dio zgrade i u kojem je smještena bibliotečka građa, čitaonica sa petnaestak čitalačkih mjesta, GMDSS kabinet u kojem se obavljaju obuke pomoraca i memorijalna sala Pomorske bilioteke u kojoj je 29. oktobra 1813. godine je proglašeno ujedinjenje Crne Gore i Boke Kotorske. 

Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke 

Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: