Društvo
PODSTICATI OSOBE S INVALIDITETOM DA SE BAVE DIGITALNIM MARKETINGOM U CILJU PROFESIONALNOG RAZVOJA I VEĆE ŠANSE ZA ZAPOŠLJAVANJE
Neophodno je podsticati osobe s invaliditetom da se bave digitalnim marketingom, jer im ove vještine omogućavaju profesionalni razvoj, povećavaju šanse za zapošljavanje, otvaraju vrata novih karijernih mogućnosti i pomažu im da postanu aktivni učesnici/e u savremenom digitalnom društvu. Korišćenjem alata kao što su društvene mreže, SEO, analitika i online kampanje, osobe s invaliditetom mogu stvoriti vlastite projekte, unaprijediti profesionalni imidž i pristupiti većem broju radnih mjesta, čime postaju konkurentnije i vidljivije na tržištu rada. Ovo je zaključak sa tri modula obuka u oblasti digitalnog marketinga, koje je od 14. oktobra do 20. decembra 2024, organizovalo Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore (UMHCG) u saradnji s Opštinom Kotor i firmom MAMM DOO iz Nikšića.
Obuke je pohađalo 25 osoba s fizičkim invaliditetom iz Podgorice, Nikšića, Bara, Bijelog Polja i Petnjice. Cilj je bio da se unaprijede digitalne vještine i kompetencije osoba s invaliditetom, kako bi postale konkurentnije i vidljivije na tržištu rada, prije svega na platformama za rad na daljinu, ali i šire. Učesnici/e su imali/e priliku da se upoznaju sa temama kao što su: Strategija digitalnog marketinga, Marketing na društvenim mrežama i Marketing sadržaja, čime su stekli/e osnovna znanja koja im omogućavaju da razvijaju vlastite biznise, unaprijede svoje vještine i povećaju konkurentnost na tržištu rada. Takođe, kroz ovu edukaciju, učesnici/e su imali/e priliku da nauče kako da koriste digitalne alate za efikasnu promociju, analiziraju rezultate svojih kampanja i postanu aktivni učesnici/e u savremenom digitalnom društvu. Trenerica na obukama je bila Anđela Đokić, dugogodišnja edukatorka u oblasti digitalnog marketinga za male i srednje biznise i direktorica firme MAMM iz Nikšića.
„Izuzetno sam ponosna na ovu grupu, jer su postigli značajan napredak od prvog modula do danas. Posebno me veseli činjenica da imamo mnogo učesnika/ca koji/e su već pokrenuli/e vlastite biznise, dok s druge strane imamo i buduće frilensere koji su motivisani da razviju svoje profile na raznim platformama, čime će postati konkurentni na tržištu rada. To je i bio ključni cilj ovog projekta“, izjavila je Đokić.
Učesnici/e su izjavili da su im pomenute obuke omogućile da se obuče za poslove koji mogu biti profitabilni i koji su danas veoma traženi. Ovakav pristup im je omogućio da rade od kuće, na način koji im je pružao sigurnost u smislu kontinuiranog prihoda, bez brige da li će sljedećeg mjeseca imati posao. Sloboda i fleksibilnost u radu bile su im od velike važnosti. Smatraju da im je obuka kroz tri modula pružila sve neophodne vještine i znanja koja su im bila potrebna da bi obavljali posao na najbolji mogući način.
Jedan od polaznika obuke je izjavio da mu se dopada što digitalni prostor omogućava fleksibilnost, jer ne zahtijeva kancelarijski posao i fiksno radno vrijeme. „Radimo 24/7, kada to nama odgovara, i onoliko koliko želimo ili koliko je potrebno. Upravo ove obuke predstavljaju odličnu osnovu za eventualnu promjenu karijere, naročito za osobe s invaliditetom koje planiraju da rade van kancelarije ili da se distanciraju od tradicionalnog zapošljavanja na koje smo inače navikli.“
„Osobe s invaliditetom često nemaju dovoljno prilika da se upoznaju s konceptom digitalnog marketinga i načinima na koje mogu postati aktivniji na tržištu rada u ovom sektoru. Smatram da je ovaj projekat izuzetno značajan, jer smo imali priliku da kroz konkretne primjere iz prakse naučimo kako možemo postati konkurentniji, a u saradnji s trenericom Anđelom, dobili smo praktične savjete o tome kako da iskoristimo stečena znanja i podijelimo ih s drugima“, riječi su jedne od polaznica obuke.
Obuke u oblasti digitalnog marketinga su održane u okviru projekta Osnaživanje osoba sa fizičkim invaliditetom za rad na daljinu kroz unaprjeđenje digitalnih marketing kompetencija (Digital Marketing Capacity Building – Empowering Persons with Physical Disabilities for Remote Work – DI MARC) čiji je koordinator i nosilac – Institut ekonomskih nauka iz Beograda, a partnere čine ustanove, kompanije i nevladine organizacije iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske.
(Sopštenje Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore)