Društvo
PEŠIĆ: RIBE U ZALIVU IMA, ALI OTPADA MNOGO VIŠE
Tokom posljednjeg kočarenja Bokokotorskim zalivom, u naučno istraživačke svrhe, konstatovano je da je, kao i već dugi niz godina, najbrojnija riba arbun/rombun.
Kako je za Radio Kotor kazala viša naučna saradnica kotorskog Instituta za biologiju mora Univerziteta Crne Gore dr Ana Pešić, iz Laboratorije za ihtiologiju i morsko ribarstvo, ovaj monitoring obavlja se već petnaestak godina u junu, sa ciljem praćenja promjena u ribljoj populaciji, unutar zaliva i na otvorenom moru.
“I ove godine u zalivu smo zabilježili rombune većih dimenzija, zato što se često ne izlovljavaju”, pojašnjava Pešić i dodaje da se količina ribe u moru ne smanjuje, ali je zabrinjavajuća količina otpada koju svake godine uočavaju prilikom eksperimentalnog uzorkovanja povlačnom mrežom.
“I pored svih akcija koje preduzimaju naše kolege, mnoga opštinska preduzeća i ustanove, ali i onih koje organizuju brojne nevladine organizacije, količina smeća se iz godine u godinu povećava. Još uvijek, nažalost, nailazimo, na automobilske gume, bijelu tehniku, neupotrebljive mreže i plastični otpad”, rekla je Pešić.
Podsjetimo, veliki plastični djelovi povrjeđuju, guše i često ubijaju morske životinje, uključujući zaštićene i ugrožene vrste, kao što su morske kornjače i sredozemna morska medvedica. Upravo je mikroplastika, manja i podmuklija, dostigla rekordni nivo koncentracije od 1,25 miliona komada po kvadratnom kilometru u Sredozemnom moru, gotovo četiri puta više nego na “plastičnom ostrvu” pronađenom u Tihom okeanu.