Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

23.02.2024
573

PETOVIĆ BAMBUR: NORMALIZACIJA PITANJA MENTALNOG ZDRAVLJA UZ AKCENAT NA EMOCIONALNU I SOCIJALNU INTELIGENCIJU (AUDIO)

Ističući važnost zaštite i očuvanje mentalnog zdravlja psihoterapeutkinja Darija Petović Bambur, u emisije Medikament  Radio Kotora, kaže da je važno obratiti pažnju na bio-voljne mehanizme.

,,Ukoliko neko ima probleme sa svakodnevnim ritmom kao što su: kvalitet sna, ishrana, nedostatak volje, problem u komunikaciji, međuljudskim odnsima, ili u istrajavanju sopstvenih ciljeva, to su znaci koji nam ukazuju na narušeno mentalno zdravlje, te da je potrebno potražiti stručnu pomoć. Odlazak kod psihijatra, psihologa ili psihoterapeuta, ne razlikuje se od javljanja stomatologu, kardiologu ili nekom drugom specijalisti. Veoma je važna normalizacija pitanja mentalnog zdravlja, veći akcenta na emocionalnoj i socijalnoj inteligenciji, kao i preuzimanje odgovornosti, da se svako od nas zapita, šta unosi u taj odnos, jer se često dešava da neku emotivnu situaciju pripisujemo drugoj osobi”, navodi ona.

Kako objašnjava, psihoterapija pomaže onima koji se susreću sa većim izazovima, kada je mentalno zdravlje u pitanju, ali i svima koji se dobro osjećaju, a koji žele unaprijediti način funkcionisanja, imati veći stepen zadovoljstva i živjeti u skladu sa sobom.

,,Psihoterapija podrazumijeva proces širenja svjesnosti o sopstvenim mislima, emocijama i o tome kako naše misli i emocije utiču na naše ponašanje. Kada bolje razumijemo tu vezu, mi zapravo bolje razumijemo sebe i druge, što nam pomaže da lakše idemo ka svojim ciljevima, da imao bolju komunikaciju i da budemo uspješniji u oblasti kojom se bavimo. Najvažnije je postizanje emocionalanog balansa i osjećaja mira i zadovoljstva u životu. Osnovni cilj psihoterapije je integracija ličnosti, veći stepen zrelosti  i samim tim veći stepen zadovoljstva i bolji odnosi sa drugima”, kaže Petović Bambur.

 Mentalna otpornost, kako dodaje, predstavlja rad na našim mislima i emocijama.

,,Strategije su razne i zavise od izazova sa kojima se pojedinac suočava. To nekada podrazumijeva rad na uvjerenjma, često patimo zato što imamo iracionalna uvjerenja i očekivanja od sebe ili drugih, što stvara patnju koja nije nužna. Ponekad se pristupa kroz učenje emocionalne regulacije, prije svega prepoznavanja emocija i učenje načina na koji možemo izraziti svoje emocije, na adekvatan način. Taj rad se može odnositi i na tijelo i učenje tehnika i načina, kako kroz opuštanje tijela možemo pomoći sebi, da na emocionalnom i nivou misli osjetimo rasterećenje. Svi ti nivoi su veoma povezani i pomažu jedan drugom, a kod svakog klijenta polazimo od toga koja je njegova vrsta izazova i koji su načini koji će toj osobi biti od pomoći, a uvijek je dobro kombinovati više različitih nivoa istovremeno”- zaključila je Petović Bambur.

Emisiju možete poslušati na linku Medikament.

 

Tekst: Tamara Vuković

Foto: privatna arhiva

Podijeli na: