Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

10.04.2021
701

PETOVIĆ BAMBUR ZA RADIO ŠKOLU: RODITELJSKI ČET ZA SMANJENJE PROBLEMA MENTALNOG ZDRAVLJA U PORODICI

Početkom ovog mjeseca započela je primjena programa “Roditeljski čet” u Crnoj Gori.

Kako je za emisiju “Radio škola” na talasima Radio Kotora danas kazala psihoterapeutkinja Darija Petović Bambur, ovaj program se prvi put sprovodi u Crnoj Gori i u još pet zemalja širom svijeta, a biće propraćen i istraživanjem o djelotvornosti u saradnji s Univerzitetom Oksford u Velikoj Britaniji.

Roditeljski čet je dio paketa programa roditeljstva “Roditeljstvo za cjeloživotno zdravlje”, koji su razvijeni  i testirani u saradnji između Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), univerziteta Stelenboš i Kejptaun u Južnoj Africi, univerziteta Oksford i Bangor u Velikoj Britaniji i UNICEF-a. Sprovođenje programa “Roditeljski čet” u Crnoj Gori finansijski podržava Evropska unija.

Roditeljski čet, napominje Petović Bambur, doprinosi poboljšanju odnosa između roditelja i djece, unaprijeđenju socio-emocionalnog razvoja djeteta, te smanjenju problema mentalnog zdravlja u porodici.

“Programom je predviđeno da roditelji djece do 2 do 17 godina dobiju podršku da se što bolje snađu u stresnim situacijama, kao i da konflikte rješavaju na nenasilan način, a izazove roditeljstva kroz unaprijeđene odnose s djecom”, pojašnjava Petović Bambur.

Prema njenim riječima, sadržaj programa, koji traje osam sedmica, obuhvata različite teme, odnosno predloge: kako da roditelji provode vrijeme s djetetom na kvalitetan način i kako da razgovaraju s djecom o osjećanjima, podsticanje lijepog ponašanja kroz pohvale, davanje jasnih, pozitivnih i realističnih uputstava svojoj djeci, uspostavljanje dnevnih pravila i rutina, pozitivno disciplinovanje, predlozi kako da roditelji odgovore na teške i krizne situacije, te kako da zajedno rješavaju probleme s djecom.

 “Pri prvom susretu, svaki od roditelja za sebe odredi cilj koji želi ispuniti do kraja programa. Ono što me raduje jeste činjenica da su se pomenute aktivnosti koje sprovodimo već tri godine pokazale zaista djelotvornim. Roditelji su nam potvrdili da im veoma znači takva podrška, da su uspostavili bolji donos sa svojom djecom, da im je pomoglo da se nose sa stresom, kao i da su riješili brojne nedoumice i probleme u vaspitanju djece”, kaže Petović Bambur.

Trenutna epidemiološka situacija u vezi sa korona virusom, napominje, predstavlja posebno krizan momenat i potencijalni izvor stresa, a porodica je svakako pod dodatnim pritiskom.

“Organizacija kompletnog porodičnog života je daleko teža nego u uobičajenim uslovima. Osmišljavanje dana, usklađivanje dnevnih rutina, socijalizacija kako djece, tako i roditelja je uveliko smanjena, ne viđamo se s prijateljima. Sve to nam dodatno smanjuje toleranciju na stres i neminovno dovodi do većeg stepena nerazumijevanja i potencijalnih sukoba. U tim trenucima, važno je da svi posegnemo za onim oblicima podrške koje trenutno imamo na raspolaganju. Time smo se vodili prilikom kreiranja Roditeljskog četa”, rekla je Petović Bambur.

Kroz ovaj program roditelji su organizovani u grupe od 8 do 15 polaznika, a podržavaju ih voditelji radionica, kroz strukturirane grupne sastanke i na nivou individualnih konsultacija, podstičući roditelje da naučene vještine primjenjuju kod kuće. Roditeljski čet prilagođen je onlajn formatu i sprovodi se putem platformi za slanje poruka (Viber, WhatsApp).

Podsjetimo, program sprovode: “Udruženje Roditelji”, Domovi zdravlja Bijelo Polje i Berane i javne predškolske ustanove “Dragan Kovačević” iz Nikšića i “Dušo Bašekić” iz Bijelog Polja.

Učesnici radionica mogu biti staratelji i majke i očevi djece uzrasta od 2 godine do 17 godina. Prijave za program koji sprovodi Udruženje “Roditelji”, šalju se na email adresu sos@roditelji.me sa kontakt podacima, imenom, prezimenom i uzrastom djeteta, sa naznakom Roditeljski čet.

 

Podijeli na: