Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

29.12.2023
444

PESTORIĆ: MORSKA KORNJAČA NADOKNADILA KILAŽU, U KARANTINU AKVARIJUMA BOKA OSTAJE DO LJETA (AUDIO)


Glavata morska kornjača koja je pronađena nasukana na plaži Plavi horizonti, u vrlo lošem stanju, izmorena, neaktivna i sa povredom na glavi, od oktobra se oporavlja u karantinskom prostoru “Akvarijuma Boka”.
Kako je u emisiji “Svijet nauke” kazala naučna saradnica u Institutu za biologiju mora Univerziteta Crne Gore, dr Branka Pestorić ova jedinka se dobro oporavlja i nadoknadila je kilažu.
 
,,Nakon što su građani obavijestili Institut da su vidjeli kornjaču, kolege koje su izašle na teren procijenile su da je neophodno da preuzmu jedinku i smjeste je u karantinski dio Akvarijuma, uprkost tome što još uvijek nemamo uspostavljen centar za rehabilitaciju morskih kornjača. Riječ je o juvenilnoj jedinki koja još uvijek nije dostigla polnu zrelost. Procijenili smo prema podacima iz literature da je stara oko 12 godina. Prilikom prihvata bila je vidno umorna i nije mogla da se pomjera, međutim, zahvaljujući konsultacijama sa Centrom za rehabilitaciju u Puli, zaposlenim u Akvarijumu Piran i veterinara iz Kotora Marka Petričevića, uspjeli smo da je rehabilitujemo”, ističe Pestorić.
 
Pored povrede na glavi od koje se još uvijek oporavlja, u sebi je imala vazdušni džep koji joj je onemogućavao da zaroni što je vjerovatno i bio razlog njenog dospijeća na kopno. Kada ove jedinke nisu u mogućnosti da zarone, pojašnjava, gube puno energije i tada ih more jednostavno izbaci na obalu.
 
Kako ističe, u narednom periodu planiraju da obezbijede prostor da ona bude vidljiva posjetiocima.
 
,,Ova vrsta morske kornjače polnu zrelost dostiže oko dvadesete, a mogu da žive između 60 i 70 godina. One nisu brojne u Crnoj Gori, već su im crnogorske vode tranzitne, jer polažu jaja u Jonskom i Egejskom moru, a hrane se u sjevernom dijelu Jadranskog mora, uglavnom ribom i morskom salatom. One su zaštićena i ugrožena vrsta. Često se dešava da budu povrijeđeni od propele plovila, ali i od ribolovnih alata”, kaže Pestorić.
 
Morske kornjače su, kako objašnjava, poikilotermni organizmi, što znači da im temperatura tijela zavisi od temperature spoljašnje sredine. Iz tog razloga, jedinka koja se oporavlja u Institutu za biologiju mora će nakon oporavka biti vraćena u more kad to uslovi dozvole, tako da će na oporavku biti najvjerovatnije do početka ljeta kada temperatura bude oko 20 stepeni.  
 
 
Emisiju možete poslušati na linku Svijet nauke.

Tekst i foto (u galeriji): Tamara Vuković

Naslovna foto: Univerzitet Crne Gore
 

Podijeli na: