Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

11.05.2022
989

PEROVIĆ: ISKUSTVA STEČENA KROZ ERASMUS PROGRAME OD IZUZETNOG ZNAČAJA ZA STUDENTE I AKADEMSKO OSOBLJE FTH-A

Fakultet za turizam i hotelijerstvo u Kotoru (FTH) je aktivno uključen u projekte izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju /CBHE/ i projekte međunarodne kreditne mobilnosti /ICM/.

Kako je za Radio Kotor kazala dekanica ove visokoobrazovne ustanove, prof. dr Đurđica Perović, u pregovorima su sa potencijalnim partnerima u vezi Erasmus Mudus projekta i u tom smislu očekuju uspješnu realizaciju, koja je vezana i za neka zakonska rješenja.

Saradnju kotorskog FTH-a sa univerzitetima Evropske unije (EU) ocjenjuje kao izuzetnu, sudeći po interesovanju studenata/tkinja i podacima ostvarene studentske mobilnosti, te njihovih utisaka nakon boravka na gostujućim univerzitetima.

“Kad je riječ o odlaznoj mobilnosti u petogodišnjem periodu od 2016. do 2017. godine i od 2020. do 2021. realizovano je 36 od strane studenata našeg fakulteta, dok je u prvom semestru školske 2021/22. godine organizovano još sedam. U istom periodu je bilježimo 14 nastavnih i 10 mobilnosti administrativnog osoblja sa FTH-a. U prvom semestru 2021/22. godine realizovana je još jedna nastavna mobilnost“, pojašnjava Perović.  

Kako navodi, akademsko osoblje, osim učešća u razvojnim projektima koji podrazumijevaju istraživačke aktivnosti i boravke na partnerskim institucijama, u okviru druge komponente „Međunarodna kreditna mobilnost“, ima mogućnost i da predaje na nekom od univerziteta, te tako stekne iskustvo iz oblasti menadžerskih vještina u visokom obrazovanju.

„U prilici su da razmjenjuju iskustva sa kolegama iz struke i unaprijede svoje pedagoške, metodičke, didaktičke kompetencije. Erasmus projekti kao rezultat nerjetko imaju naučne radove koji se objavljuju u prestižnim časopisima. Studenti se vraćaju sa pozitivnim utiscima, a njihovi boravci, pored pohađanja nastave i upoznavanja sa sistemom obrazovanja koji u svakoj zemlji ima svoje specifičnosti,  kreditne mobilnosti koja je fleksibilna, donose i susrete sa novom zemljom, kulturom, načinom života domicilnog stanovništva, upoznavanje sa novim jezikom, kao i studentima iz drugih evropskih zemalja. Radi se o dragocjenom iskustvu koje je posebno važno studentima odsjeka za turizam“, kazala je Perović.

Profesori i studenti/kinje su do sada, napominje, imali priliku da borave na Univerzitetima u više zemalja Evropske unije: Finskoj, Poljskoj, Italiji, Bugarskoj, Rumuniji, Sloveniji i Grčkoj.

„Dolaznu i odlaznu mobilnost studenata, nastavnog i administrativnog osoblja do sada smo ostvarili sa četrnaest univerziteta. Što se tiče dolazne mobilnosti, u istom petogodišnjem periodu, realizovane su ukupno četiri. Radi se o studentima/kinjama sa Univerziteta u Oradei koji su boravili na našem fakultetu, ostvarena je jedna mobilnost nastavnog i šest administrativnog osoblja”, objašnjava Perović.

Pored navedenih programa mobilnosti, kotorski Fakultet za turizam i  hotelijerstvo je trenutno uključen u tri razvojna projekta. U pitanju su „Održivi  razvoj i plava ekonomija u sistemu visokog obrazovanja i inovacija u zemljama Zapadnog Balkana“, projekat dualnog obrazovanja „Dualmont“ i „IESP projekat jačanja internacionalizacije visokog obrazovanja u Crnoj Gori“. Ishod projekta je proces akreditacije ljetnje škole „Preduzetništvo u turizmu baštine“, u okviru koncepta cjeloživotnog obrazovanja, koja je u toku.

Prema riječima dekanice Perović, pandemija korona virusa je nametnula specifičan način funkcionisanja u svim sektorima, pa tako i u visokom obrazovanju.

“Vjerujem da idemo u susret masovnijem uključivanju u programe mobilnosti, kako studenata, tako i nastavnog osoblja. U projekat Dualmont biće uključeno najmanje 30 akademaca koji će učestvovati u pilot programu dualnog sistema obrazovanja, na način što će se za njih dio nastavnog procesa organizovati kroz praktičnu nastavu u hotelu Splendid u Bečićima koji je naš partner na projektu“, saopštila je Perović.

Konkretni benfiti programa mobilnosti, smatra, ogledaju se u boljoj prepoznatljivosti ove visokoobrazovne ustanove u evropskom prostoru visokog obrazovanja, većem broju naučnih radova na prestižnim listama, inoviranim kurikulumima, uvođenju savremene literature, osavremenjivanju nastavnog procesa u dijelu uvođenja novih metoda, te značajnom unaprjeđenju kvaliteta računarske opreme.

“Konkretno, u okviru realizacije Dualmont projekta, opremićemo još jednu računarsku salu na našem fakultetu, kako bi studenti/kinje imali bolje uslove za sticanje znanja i kompetencija”, istakla je Perović.  

Studentkinja prve godine master studija Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Kotoru (odsjek turizam) Laura Radulović je iskoristila priliku u okviru ERASMUS+ programa razmjene tokom oba ciklusa studiranja, kako na osnovnim, tako i sada, na master studijama. Trenutno je u Brežicama (Slovenija) gdje pohađa Fakultet za turizam Univerziteta u Mariboru.

„Smješteni smo u hostelu koji ima saradnju sa fakultetom u smislu obezbjeđivanja smještaja za studente koji su dio ERASMUS+ programa. Ovdje dolaze ljudi iz mnogih zemalja, tako da postoji veća mogućnost za sklapanjem prijateljstava i razmjenom iskustava. Djevojka sa kojom stanujem je iz Finske, a pored nas su studentkinje iz Turske i Francuske. Ta pomiješanost različitih kultura, jezika koji susrijećem na jednom mjestu je fantastična stvar. Preporučila bih svima koji su zainteresovani za ovakvu vrstu studentske razmjene da je iskoriste. To je prilika da se osamostalimo, naučimo da funkionišemo u novoj sredini, dodatno učimo o uvažavanju različitosti i unaprjeđujemo znanje iz mnogih oblasti“, rekla nam je Radulović.

Predavanja se odvijaju uživo, a profesori im organizuju i edukativne izlete. U Brežicama će ostati do jula ove godine.

„Koristim priliku da naučim jezik države u kojoj boravim. U okviru ovog programa organizovani su nam i kursevi slovenačkog jezika. Svi koji imaju bojazan da se možda neće snaći u novoj sredini, jer njihov trenutni nivo poznavanja stranog jezika nije na odgovarajućem nivou, ne treba da brinu. Važno je iskustvo, kontakt sa različitim ljudima i lijepe uspomene koje će zauvijek pamtiti“, poručila je Radulović.

Za vrijeme njenog boravka na Univerzitetu ekonomije u bugarskom gradu Varni, od februara do juna prošle godine, bila je smještena u studentskom domu.

„Poseban sprat doma bio je isključivo za studente/kinje iz ERASMUS+ programa. Živjela sam sa studentkinjama iz Indije i Poljske. Stipendija koju smo primali bila je dovoljna, ne samo za pokrivanje troškova za smještaj, hranu i studiranje, već i za većinu drugih. Organizacija ESN (Erasmus Student Network) je priređivala izlete za ERASMUS+ studente/kinje, pa smo bili u mogućnosti da otputujemo za Tursku, Makedoniju i Rumuniju. U svakom slučaju, nezaboravno iskustvo koje svima od srca preporučujem“, rekla je Radulović.

Najbolja studentkinja kotorskog FTH-a za studijsku 2020/21. godinu Agnija Mrkaić, planira da neredne godine otputuje u inostranstvo i iskoristi prednosti ERASMS+ programa.

„Lijepo je što studenti imaju priliku da biraju zemlju u kojoj će provesti jedan semestar u akademskoj godini, shodno ličnim preferencijama. Najvažnije je da se na tim putovanjima mladi osjećaju sigurno i bezbjedno“, naglašava Mrkaić.

Kao studentkinja master studija ima želju da otkrije ne samo akademski, već i ostale aspekte života u inostranstvu.

„Od kolega koji su već bili ili su trenutno na razmjeni, čula sam samo pozitivne utiske. Vjerujem da me ista očekuju kada se odlučim na ERASMUS+ mobilnost“, zaključila je Mrkaić.

Tekst: Sanja Čavor

Foto: Radio Kotor, privatna arhiva 

Podijeli na: