Društvo
PAVIĆEVIĆ: REZULTATI VIDLJIVI NAKON TRI MJESECA REDOVNOG PILATESA
Pilates je rekreativna sportska disciplina koja je nastala tokom Drugog svjetskog rata, kao postrehabilitativni metod liječenja pacijenata, kazala je gostujući u emisiji “Medikament“ instruktorka pilatesa Jelena Pavićević.
Riječ je o sportskoj disciplini namijenjenoj kako ženama tako i muškarcima u svakoj životnoj dobi, a preporučljiva je i trudnicama.
,, Tvorac ove discipline je Jozef Pilates koji je smatrao da su “krivci za loše držanje” moderan način života, previše sjedanja i neadekvatno disanje. Pilates je nastao u jednoj bolnici u Engleskoj u svrhu rehabilitacije, zatim se nastavio koristiti u rekreaciji. Pilates vježbe ujedinjuju elemente kontrolisanim pokretima, koncentracijom i na taj način jačaju se unutrašnji mišići, abdomen, donji dio leđa, kukovi, mišići koji drže kičmu. Tokom treninga bitna je i koncentracija, uvijek moramo biti svjesni disanja i pravilno držati tijelo”- objašnjava Pavićević.
Kako navodi, pilates u Crnoj Gori i državama regiona dobija na popularnosti prije dvadesetak godina.
,, Ova sportska disciplina nastala je jednim povodom, a kasnije se modernizovala i odstupila od tog tradicionalnog pilatesa samom promjenom posture ljudskog tijela, modifikovale su se vježbe i prilagođavale se savremenom čovjeku, tako da je njena popularnost zapravo nastala sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka. Pilates je specifičan sam po sebi i nije sličan ni jednoj metodi vježbanja. Svaki trening mora imati početni dio, zagrijavanje koje traje nekih 10 do 15 minuta, zatim ozbiljniji dio treninga u smislu jačeg i zahtjevnijeg treninga, a na kraju slijedi istezanje. Trening sadrži pet osnovnih principa , a to su disanje, položaj glave, ramena, rebara, karlice i zglobova”- pojašnjava Pavićević.
Ona dodaje da je preporučljivo trenirati tri puta tokom sedmice, što je minimum za postizanje vidljivih rezultata.
,, Sam Jozef Pilates je govorio da poslije deset treninga osjećamo promjenu, poslije dvadeset mi sami vidimo promjenu, a poslije trideset treninga se promjene vide na tijelu, tako da su, od prilike, potrebna tri mjeseca da se vidi efekat vježbanja” -kaže Pavićević.
Jedan od najbitnijih djelova svakog treninga, kako ističe, je istezanje na početku i na kraju.
,, Bitno je pripremiti mišiće za vježbu i odmoriti mišiće nakon vježbe, zagrijati vrat, ramena, stomak, kukove i sve zglobove, dok na kraju treninga - prvo treba umiriti disanje , a onda opterećeni mišić vratiti u početni položaj.
Pilates se može trenirati uz pomoć rekvizita kao što su lopta, valjak, roleri, tegovi svih vrsta, jastuci za pilates, razne trake, medicinske lopte, magični prstenovi ili obruči, totalbare-šipke za balerine. Bolnički krevet i stolice su ustvari preteče današnjih modernih pilates rekvizita, a to su reformeri kao najzanimljiviji rekviziti, pilates stolice, pilates barel odnosno burence, kadilak ili trapezijus. To su zanimljive specijalizovane sprave koje se koriste u pilates vježbama, one imaju veliki otpor i vježbe su efektnije pa se čak tri puta brže formiraju i oblikuju mišići nego kada se vježba na tlu”- zaključila je Pavićević.
Tekst: Tamara Vuković