Društvo
PAJKOVIĆ: U DOMU STARIH NEMA OBOLJELIH KORISNIKA, MEĐU ZAPOSLENIMA ČETVORO ZARAŽENIH
U Domu starih „Grabovac“ u Risnu trenutno nema oboljelih korisnika, a kada su u pitanju zaposleni četvoro zaraženih se oporavlja i uskoro bi trebalo da se vrate radnim zadacima. To je za Radio Kotor kazao šef socijalne službe Petar Pajković.
U nastavku možete pročitati intervju koji je zabilježila Jelena Kljajević.
Kakvo je zdravstveno stanje korisnika i zaposlenih u Domu starih ,,Grabovac” u Risnu ?
Trenutno stanje što se tiče korisnika je dobro. U Domu nemamo korisnika koji su inficirani korona virusom. Što se tiče kolega, njih četvoro uskoro treba da se vrati na posao. Ono što je bila srećna okolnost je da su kolege koje su bile na odmoru u okviru povratka u Dom morali da se testiraju i testovi su pokazali da su pozitivni. Njima ističe taj period od četrnaest dana i očekujemo ubrzo njihov povratak u ustanovu.
Prisustvo virusa je prvi put evidentirano 25. septembra. Koliko je od tog datuma oboljelih korisnika i zaposlenih evidentirano, a koliko je bilo onih koji su, nažalost, izgubili bitku sa virusom (kada govorimo o štićenicima Doma)?
Od 25. septembra ukupno je inficirano 25 naših štićenika i 16 naših kolega. Nažalost preminula su 4 korisnika koji su i inače bili lošeg zdravstvenog stanja, tokom hospitalizacija u kovid bolnicama širom Crne Gore. Unazad više od dva mjeseca nemamo novozaraženih u Domu. Peduzimaju se sve mjere prevencije koje smo i inače preduzimali od početka pandemije.
Da podsjetimo na koji način sprovodite mjere prevencije u Domu, s obzirom da znamo da se radi o populaciji koja je posebno ranjiva?
Zabranjena je interakcija između odjeljenja. Na svakom odjeljenju se tačno zna ko od zaposlenih radi, čak se i kolege ne miješaju. To je jedan od načina prevencije. Zbog tih mjera smo prethodno zaustavili korona virus koji se zadržao samo na jednom odjeljenju odnosno jednom krilu odeljenja i tako je zaustavljeno dalje širenje po Domu. Naravno, ulazak u ustanovu podrazumijeva određenu proceduru - prvo se mjeri temperature, obavezna je dezinfekcija, nošenje zaštitne opreme tokom boravka u ustanovu. Tri puta dnevno se dezinfikuju kvake, brave i sve ostalo… Jednom dnevno sa dezinfikuje i kompletno dvorište. Imamo još dosta mjera. Posjete i dalje nisu dozvoljene što najviše i fali našim korisnicima, ali smo uspjeli uz mogućnost novih mreža WhatsAppa i Vibera da omogućimo korisnicima da se vide sa svojom rodbinom, da porazgovaraju sa njima. I mi zaposleni smo u redovnom kontaktu sa rodbinom koju obavještavamo o njihovom zdravstvenom stanju, tako da se trudimo da ovaj boravak koji je jedan vid izolacije našim stanarima lakše prođe.
Kako stanari tokom ovih mjeseci provode vrijeme? Ima li zabrinutosti i da li je češća potreba da reaguje recimo psihosocijalna služba? Da li su češći razgovori organizovani sa recimo psihologom i socijalnim radnikom?
Nikada nismo prestali da pružamo psiho-socijalnu podršku našim stanarima od početka pandemije korona virusa. Od marta mjeseca do današnjeg dana, stalno smo bili sa našim stanarima. Strah jeste prisutan, pogotovo u posljednjem periodu kada su brojke počele naglo da rastu, pogotovo na teritoriji Boke, gdje smo svjedoci da je bilo svakodnevno po više od 30 novooboljelih. Postoji zabrinutost, ali korisnici imaju veliko povjerenje u nas. Zaista smo zajedno u toj borbi da spriječimo ponovni unos korona virusa u Dom starih.
Koliko je u ovom trenutku štićenika a koliko zaposlenih u Domu?
Trenutno je u Domu zaposleno oko 120 radnika, dok je štićenika 251.
Hvala na razgovoru. Drago mi je da čujemo da nema zaraženih među štićenicima Doma starih i da poželimo vašim kolegama da se što prije u potpunosti oporave i vrate na radne zadatke.
Hvala puno. Sve najbolje vama i vašim slušaocima.
Foto: pobjeda.me