Društvo
OTVORENI DAN MOBILNOG RESURSNOG CENTRA U KOTORU U ORGANIZACIJI CRNVO
Otvoreni dan mobilnog resursnog centra održan je danas u Omladinskom klubu Kotor u organizaciji Centra za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO).
Prema riječima programske direktorke Lidije Knežević, Otvoreni dan mobilnog resursnog centra u Kotoru predstavlja jednu od aktivnosti projekta “Resursni centar za organizaciju civilnog drutva - Faza II” koji CRNVO realizuje uz podršku Evropske unije (EU) sa partnerima: Institutom za medije iz Podgorice i NVO “Natura”.
“Ovaj projekat je nastavak višegodišnjih aktivnosti koje CRNVO pruža na polju razvoja civilnog društva. Današnji događaj ima upravo za cilj predstavljanje svih usluga i svih aktivnosti koje CRNVO realizuje u okviru ovog projekta, kao i u okviru svoje dugogodišnje misije na polju izgradnje kapaciteta civilnog društva i na lokalnom i na nacionalnom nivou” – objašnjava Knežević.
Prema njenim riječima, cilj ovog događaja jeste predstavljanje usluga Centra za razvoj nevladinih organizacija, kao što su: podrška u osnivanju nevladinih organizacija (NVO), zatim pravni i finansijski savjeti tima Resursnog centra za razvoj nevladinih organizacija zajedno sa partnerima i lokalnim resursnim centrima.
CRNVO je u okviru projekta “Jače OCD – Jača demokratija”, koji se sprovodi uz podršku EU, odnosno Delegacije EU u Crnoj Gori, oformio četiri lokalna resursna centra za podršku organizacijama sa sjevera i juga Crne Gore. To su: NVO “Nada” iz Herceg Novog, NVO “Bonum” iz Pljevalja, NVO “Novi Horizont” iz Ulcinja i NVO “Bjelopoljski demokratski centar”.
“Svi zajedno u okviru svojih misija i djelatnosti pružamo svakodnevnu podršku u pogledu osnivanja nevladinih organizacija, pružanja pravnih i finansijskih savjeta vezanih za redovno upravljanje i poslovanje u nevladinim organizacijama. Takođe, pružamo i konsultacije u pripremi projekata koje se odnose na davanje opštih načina i komentara u smislu usklađenosti nacrta projekta sa ciljevima određenog poziva, generalno usklađenosti ciljeva, rezultata, aktivnosti (svi oni sastavnih djelova projektnih prijedloga). Organizujemo i razne obuke u okviru ovog projekta kako za manje razvijene, tako za srednje i visoko razvijene organizacije civilnog društva” – kaže Knežević.
Kako ističe, tokom sljedeće sedmice biće realizovana obuka koja je namijenjena manje razvijenim organizacijama civilnog društva koja se odnosi na pisanje projekata za konkurse ministarstava.
“Predstavnici osam manje razvijenih organizacija imaće priliku na treningu da nauče kako se pišu projekti, u okviru praktičnog rada imaće mogućnost da pripreme nacrte projektnih prijedloga koje će kasnije uz mentorsku podršku trenera i konsultanata finalizovati i imati priliku da sa takvim projektima apliciraju na neki od narednih poziva koji budu objavila ministarstva u narednom periodu” – objašnjava Knežević.
Ona kaže da CRNVO u okviru pomenutog projekta realizuje i razna istraživanja.
“Neka od istraživanja se tiču praćenja primjene propisa koji regulišu saradnju nevladinih organizacija i državne uprave. Dakle, pratićemo u kojoj mjeri i na koji način predstavnici NVO učestvuju u donošenju odluka, koliko učestvuju u javnim raspravama, koliko su uključeni u radnim grupama za pripremu zakona i drugih dokumenata. Takođe, radićemo istraživanje o povjerenju građana u rad nevladinih organizacija. To su istraživanja koja CRNVO sprovodi u kontinuitetu zadnjih petnaestak godina.
Radićemo istraživanje o tome koliko predstavnici nevladinih organizacija učestvuju u samom procesu Evropske integracije, zatim o potrebama NVO, dakle, koje su to ključne potrebe kako u pogledu obuka, tako u pogledu drugih resursa i različitih vidova podrške koje NVO zahtijevaju u njihovom daljem razvoju” – ističe Knežević.
Osim ovih aktivnosti, ističe ona, CRNVO sprovodi i aktivnosti koje su posvećene umrežavanju nevladinih organizacija.
“Nevladine organizacije koje se bave npr. pitanjima u oblasti razvoja kulture, mladima ili zaštitom životne sredine imaće mogućnost da se okupe, formiraju mrežu bilo formalnog ili neformalnog karaktera i da podnesu konkretnu inicijativu za rješavanje određenog problema u oblastima u kojima se bave.
CRNVO kao nacionalni resursni centar i lokalni resursni centri pružaju podršku upravo u podnošenju inicijative lokalnim organizacijama, bilo da su u pitanju inicijative koje treba da upute opštinama ili na nacionalnom nivou.
Ta podrška se ogleda upravo u pružanju mentorske podrške, valjanog pravnog osnova, definisanja detaljnog obrazloženja, pripreme argumentacije u odnosu na dati problem koje određena organizacija identifikuje i za koje je potrebna podrška kako bi što bolje iskomunicirala i podnijela odgovarajućem nadležnom organu bilo na lokalnom bilo na nacionalnom nivou” – objašnjava Knežević.
Sve navedene usluge Centra za razvoj nevladinih organizacija su besplatne.
“CRNVO zajedno sa svojim partnerima snosi troškove organizovanja svega pomenutog. Predstavnici svih nevladinih organizacija imaju mogućnost da nam se obrate putem maila crnvo@crnvo.me i zahtjevaju podršku u pogledu radno-pravnih odnosa u svojoj organizaciji, osnivanja NVO, pojašnjenja nekih poreskih pitanja vezanih za rad NVO, tumačenja svih zakonskih propisa koji se odnose na djelovanje nekih poreskih pitanja vezanih za rad nevladinih organizacija” – kaže Knežević.
Ona podsjeća da CRNVO pruža i uslugu “In-house” mentorstva.
“Pozivam nevladine organizacije, ne samo iz Kotora, nego iz drugih gradova i manje razvijenih sredina da nam se obrate i koriste uslugu In-house mentorstva.
Ukoliko imaju određeni problem koji zahtjeva višesatne konsultacije koje ne možemo pružiti putem telefonskog razgovora ili jednostavnom mail komunikacijom, u tom slučaju imaju mogućnost da popune formular In-house mentorstva koji se nalazi na sajtu CRNVO (crnvo.me), pošalju na našu e mail adresu. Tim CRNVO može da ih posjeti, dođe u njihove prostorije u gradovima u kojima se nalaze sjedišta organizacija i pruži višesatne konsultacije vezane za pripremu projekta (davanje načina i komentara na nacrt prijedloga projekta), zatim konsultacije koje se tiču upravljanja u samoj organizaciju, pripreme određenih odluka koje su potrebne za rad NVO, rješavanje finansijskih pitanja koje je često ključni problem u djelovanju organizacija. Takođe, možemo da pružimo i višesatne konsultacije kada je u pitanju priprema narativnih ili finansijskih izvještaja, odnosno problema sa kojima se susrijeću prilikom narativnog ili finansijskog izvještavanja” – zaključuje Knežević.
Današnjem treningu je, pored Knežević, ispred Centra za razvoj nevladinih organizacija, prisustvovala i Nevena Bulatović, a učestvovalo je desetak predstavnika i predstavnica nevladinih organizacija.