Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

24.10.2024
367

OTVOREN SEMINAR: INOVATIVNOST U BIBLIOTEKAMA-OD STORYTELLINGA DO STORYDOINGA

Seminar za bibliotekare pod nazivom „Inovativnost u bibliotekama: od Storytellinga do Storydoinga – digitalni marketing za biblioteke i zagovaranje novih praksi“, u organizaciji Kulturnog centra „Nikola Đurković“ Kotor, Gradske biblioteke i čitaonice, te Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor, počeo je jutros u galeriji Pomorskog muzeja.

Tema seminara je „Inovativni servisi u bibliotekama“ – realizacija projekata po uzoru na primjere dobre prakse, kako u domaćem, tako i u međunarodnom bibliotekarstvu. Seminaru prisustvuju bibliotekari iz više crnogorskih biblioteka – nacionalnih, visokoškolskih, školskih i specijalnih – iz Kotora, Tivta, Herceg-Novog, Budve, Bara, Ulcinja i Cetinja.

U ime organizatora, prisutne su pozdravile bibliotekarke Danijela Nikčević i Jasmina Bajo.

Bibliotekarka Pomorskog muzeja Danijela Nikčević istakla je da seminar ima za cilj da podstakne bibliotečke radnike da steknu neophodna znanja o stalnom stručnom usavršavanju i principima "lifelong learninga", koji su dominantni u njihovoj struci, kako bi bili spremni na povećane i veoma promjenljive zahtjeve korisnika biblioteka, kao i na nove mjere u trenutnim uslovima.

„Na taj način jačaju se i kapaciteti biblioteka, koje, iako se ne fokusiraju isključivo na prikupljanje knjiga, postaju mjesta gdje se zadovoljavaju šire potrebe zajednice. Proširujemo usluge koje nudimo na osnovu svakodnevnog rada i funkcionisanja. U skladu s tim, naša saradnja s Pomorskim muzejom započela je 2020. godine, tokom pandemije, kroz radionicu za djecu Vodimo vas u gusarsku pustolovinu, koju smo zajednički realizovali sa Konferencijom bibliotekara, arhivista i muzeologa na Cetinju. Ta saradnja postala je izvor zadovoljstva, ne samo u oblasti bibliotekarstva, već i u promociji i zaštiti kulturne baštine. Ove godine, osim seminara koji nas je danas okupio, organizovali smo i radionicu za djecu u okviru Dana evropske baštine, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, pod nazivom Zabacimo udicu. Ovim smo pokazali kako na kreativan način možemo ukazati djeci na značaj očuvanja kulturnog blaga“, dodala je Nikčević.

Bibliotekarka Gradske biblioteke i čitaonice Jasmina Bajo objasnila je kako je došlo do ideje za organizaciju seminara.

„Kada smo se vraćali s konferencije bibliotekara, muzealaca i arhivista, koja je održana na Cetinju, Danijela je predložila da ovdje, u Pomorskom muzeju, organizujemo ovakvu radionicu. Razmišljali smo o tome kakva bi to radionica bila, s obzirom na to da okupljamo bibliotekare primorskih gradova i Cetinja, koji njeguju kulturno naslijeđe Crne Gore. Bilo je logično da se bavimo ovom temom. Zatim smo kontaktirali našu gošću Bebu Stanković, jer smatramo da je turistifikacija kulturnog naslijeđa dovela do banalizovanog predstavljanja naše građe i blaga, često na populistički način. Upravo ono o čemu će nam danas govoriti ima za cilj da unaprijedi interpretaciju kulturnog naslijeđa“, kazala je Bajo.

Seminar vodi bibliotekarka-savjetnica Beba Stanković iz Sektora za zajedničke programe i međunarodnu saradnju u Narodnoj biblioteci Srbije. U svom uvodnom obraćanju, Stanković je kazala da je do sada održala četiri seminara za bibliotekare u Srbiji, a da je posljednji bio na temu vještačke inteligencije.

„To je trenutno veoma aktuelna tema, iako nije potpuno nova u bibliotekarstvu. Vještačka inteligencija se kod nas primjenjuje od početka digitalizacije, a online kataloge imamo već duže vrijeme. Ne možemo reći da je to nešto novo, ali je došlo vrijeme da se koriste specifični termini i mogućnosti dostignuća vještačke inteligencije, koja sve više ulazi u svakodnevni život. Prošle godine održali smo seminar na ovu temu za predstavnike 16 biblioteka iz Srbije“, kazala je Stanković.
Seminar će trajati do 14 sati.

Tekst: Tamara Vuković
 

Podijeli na: