Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

19.08.2024
938

OTVOREN PROSTOR U STAROM GRADU NAMIJENJEN PRUŽANJU TRETMANA ZA DJECU SA SMETNJAMA U RAZVOJU

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić danas je otvorio prostor namijenjen pružanju tretmana djeci sa smetnjama u razvoju, u Starom gradu na lokaciji Parilo broj 466.

Kako je istakao, prostor je opremljen savremenim neurofeedback aparatom, a tretmani za sve korisnike biće besplatni.

,,Prostor je renoviran i opremljen kroz međunarodne projekte, a ove aktivnosti predstavljaju nastavak djelovanja Opštine Kotor u namjeri da svim kategorijama društva omogući što bolje uslove. Pohvalio bih Kancelariju za međunarodnu saradnju i NVO „Kreni- promijeni“ kao i Resursnom centru za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović“ čiji su zaposleni obučeni za rad na aparatu, koji će od danas besplatno pružati tretmane djeci iz Kotora“, kazao je Jokić.

Nikoleta Milunović iz NVO „Kreni-promijeni“ je istakla da neurofeedback aparat nije namijenjen samo djeci sa smetnajma u razvoju, već može biti od koristi svima koji imaju problem sa pažnjom i koncentracijom.

,,Kao NVO kroz projekat smo aplicirali za nabavku ovog veoma skupog aparata, kao i za sredstva za obuku dva terapeuta. Našim projektom je predviđeno i da se održavaju defektološki tretmani, kreativne, logopedske i somatološke radionice koje će voditi terapeuti iz Beograda, a sve u cilju da se sprovede inkluzija u pravom smislu te riječi i da osoblje bude obučeno za rad sa djecom cijelog spektra problema. Ovaj aparat za sada postoji još samo u četiri opštine, u Podgorici i Baru u privatnim ustanovama, kao i u i dnevnim centrima u  Pljevljima i Tivtu”, navodi Milunović.

Dragana Stjepčević, zaposlena u Resursnom centru za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović“, u okviru projekta „Socijalna inkluzija u Crnoj Gori“ u Zagrebu je pohađala obuku za rukovanje ovim aparatom.

,,Tretman traje 30 minuta, bezbolan je i djeci veoma zanimljiv. Nadamo se da ćemo ovom terapijskom tehnikom poboljšati kvalitet života djece“, poručila je Stjepčević.

Kancelarija za međunarodne projekte Opštine Kotor kroz evropski projekat „Digitalni inovacioni hub (DIH)” u potpunosti je rekonstruisala ovaj prostor sa dvorištem, dok je zahvaljujući projektu „Socijalna inkluzija u Crnoj Gori“, finansijski podržanog od strane italijanske regije Friuli Venecija Đulija, obezbijedila neurofeedback uređaj sa pratećom opremom.

Ukupna vrijednost projekta, uključujući nabavku opreme i angažman stručnog kadra za naredne dvije godine, iznosi 85 hiljada eura. Detaljne informacije o tretmanima roditelji mogu dobiti na e-mail inkluzija@kotor.me.

Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: