Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

10.09.2024
430

OPREZNO SA RIBOM LAV; U SLUČAJU KONTAKTA, UMJESTO HLADNOM, TRETMAN TOPLIJOM OBLOGOM

Sve topliji Jadran, kao najsjevernija tačka Mediterana, povoljan je ambijent za boravak invazivnih vrsta koje obitavaju u južnijim morima i okeanima, pa je tako i sa ribom “lav”  (Pterois miles na latinskom) čije su prisustvo u crnogorskim vodama evidentirali naučnici kotorskog Instituta za biologiju mora.

Od februara 2023. do maja ove godine zabilježeno je šest nalaza ove vrste u crnogorskim vodama, a očekuje se da će se broj viđenja i ulova povećavati.

Nedavno smo objavili podatak da je kod kotorskog Instituta za biologiju mora (IBM), krajem jula ove godine, na dubini od dva metra po prvi put izmjerena temperatura od 30 stepeni Celzijusa.

„Mi smo negdje najavljivali da će doći do tropikalizacije Jadrana i to se upravo i dešava. Kao najsjeverniji dio Mediterana po logici bi trebalo da bude i najhladniji, međutim ovog ljeta to nije slučaj. Najbolji pokazatelji za pomeute proimjene jesu toplovodne, tropske ribe, koje ranije nisu ovdje živjele ali evo ih, došle su. Između ostalih, posljednja istraživanja su pokazala da je prisutna i riba „lav“.  Ova tropska vrsta je iz Indijskog okeana, preko Crvenog mora i Sueckog kanala ušla u Mediteran pa evo ušla i u njegov najsjeverniji dio“, kaže dr Aleksandar Joksimović naučni savjetnik kotorskog Instituta za biologiju mora.

Riba „lav“ prvi put je u Jadranu ulovljena kod Visa 2021. godine, a po riječima Joksimovića već sedam - osam nalaza je konstatovanao i u crnogorskim vodama, najčešće kod rta Volujica 

„Nije to opasna vrsta u smislu da će nekoga napasti, nije agresivna, jako je slab plivač, spora je... Međutim, kako obitava na toj kamenitoj podlozi u priobalju, može doći do kontakta s njom gaženjem i onda se javljaju problemi jer u svojim leđnim perajima ima bodlje i otrove pa može izazvati dijareju, povraćanje, nesvjesticu i ostale zdravstvene probleme. U tim trenucima treba zadržati prisebnost, istisnuti mjesto uboda i tretirati nečim toplim, nikako hladnim. Ljudi stave led, međutim to ne. Potrebno je kontra. Npr. ribari se snađu pa na mjesto uboda stave auspuh svojih ribarskih motora, jer se definitivno na visokoj temperaturi taj otrov denaturiše i postaje bezopasan“, priča Joksimović.

Kako je prethodno saopšteno iz IBM-a riba “lav” se razmnožava  tokom cijele godine, a nema prirodnih neprijatelja, zbog čega se brzo i uspješno širi.

“Očekuje se da će se broj viđenja i ulova ove ribe povećavati.

Riba lav je predatorska vrsta koja se uglavnom zadržava na stjenovitom dnu, a karakterišu je otrovne bodlje, čiji ubod može uzrokovati višednevnu bol, znojenje, smetnje u disanju, a u ekstremnim slučajevima i paralizu.

Ukoliko vas ubode riba lav, preporučuje se da:

  1. Pogođeno mjesto uronite u vruću vodu (45–50°C) na 30 do 90 minuta.
  2. Potražite medicinsku pomoć što je prije moguće.

Apel za prijavu viđenja i ulova

Molimo sve ribare i ronioce da svaku uočenu ili ulovljenu jedinku prijave Institutu za biologiju mora. Vaše prijave su od ključne važnosti za praćenje njenog širenja i zaštitu lokalnog ekosistema. U slučaju ulova ribe lava, budite veoma oprezni zbog njenog otrovnog uboda.
Informacije nam možete poslati direktno putem poruka na našoj Facebook stranici ili kontaktirati Institut za biologiju mora u Kotoru.
Hvala vam na pomoći u zaštiti našeg mora! Institut za biologiju mora – Kotor”.

(Foto – IBM Kotor i Radio Kotor)

Predrag Nikolić​​​

Podijeli na: