Društvo
ONLAJN PROMOCIJA STRUČNE PUBLIKACIJE PRAVILA DRŽANJA NAVIGACIONE STRAŽE DANAS OD 18 SATI
Promocija knjige „Pravila držanja navigacione straže na brodu“ autora Igora Stanovčića i Ivana Mrakovića biće organizovana danas sa početkom u 18 sati putem Zoom platforme.
O knjizi će govoriti: dekan Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Špiro Ivošević i recenzent Mario Pilastro, kapetan (MSC)
Promociju će voditi dr Stevan Kordić.
“Ovih dana se na Pomorskom fakultetu Kotor sa velikim razlogom i još većim zadovoljstvom bavimo lijepim stvarima. Tema je stvaranje, kreativnost, vrijedan rad, saradnja, posvećenost i napredak - sve ono što je najbolje, što je čovjeka uvijek spašavalo i uzdizalo na viši nivo i civilizacije i svijesti i donosilo mu novu snagu ivolju da se izbori sa bilo čim” – kaže za Radio Kotor prof. dr Špiro Ivošević.
On je za naš program govorio o novoj stručnoj publikaciji „Pravila držanja navigacione straže na brodu“.
“Velika mi je čast i lično i profesionalno zadovoljstvo da učestvujem u predstavljanju jednog novog stručnog izdanja čiji su autori naše drage kolege: kapetan Igor Stanovčić, magistar pomorskih nauka i kapetan Ivan Mraković, obojica zaposleni na Pomorskom fakultetu Kotor na nautičkim predmetima vezanim za navigaciju i praktične vježbe na simulatorima” – ističe Ivošević.
Kako navodi, radi se o udžbeniku, ali prije svega stručnom djelu koje je sadržajno i suštinski u potpunosti usaglašeno zahtjevima STCW konvencije (Međunarodne konvencije o standardima obuke i izdavanju odobrenja i držanju straže za pomorce).
“Ova publikacija u potpunosti korespondira preporukama IMO modela kursa 7.03 za oficire navigacione straže na random nivou. Kao detaljan vodič u pisanju ove knjige korištene su određene tačke i funkcije samog IMO modela kursa koje se odnose na navigaciju na radnom nivou, uključujući tu, između ostalog, držanje sigurne navigacione straže, slanje i primanje informacija vizuelnim signalima, manevrisanje brodom.” – objašnjava Ivošević.
Prema njegovim riječima, u prvom poglavlju knjige govori se o osnovama manevrisanja brodom koje se odnose na različite čionioce koji utiču na brod, te načina na koji se isti mogu iskoristiti.
“ Drugo poglavlje tumači međunarodna pravila za izbjegavanje sudara na moru uz detaljne komentare kako bi se čitaocu na jasan način predstavila ova složena materija. Isto poglavlje obrađuje tamatiku vizuelne signalizacije na moru. Principi pravilnog držanja straže na moru i u luci, kao i uticaj meteo uslova na izbor plovidbene rute opisani su u trećem poglavlju” – objašnjava Ivošević.
U četvrtom poglavlju, navodi on, predstavljena je važnost adekvatnog upravljanja ljudskim resursima na mostu, kao i kratak opis najvažnije navigacione opreme na brodu.
“Uz detaljne, praktične i ilustrovane prikaze pravila, propisa i principa u postupanju u raznim mogućim situacijama na brodu i u lukama ja bih posebno istakao i posljednje poglavlje u kojem autori predstavljaju devet konkretnih studija slučaja u skladu sa najnovijim akreditovanim akademskim studijskim programom Nautika i pomorski saobraćaj, a u skladu sa najboljom evropskom i svjetskom praksom i preporukama posebno se ističe potreba i važnost praktičnog dijela nastave i obrazovanja. Kada su u pitanju obrazovanje i obuke pomoraca, praktični dio obuke i angažovanje stručnjaka iz konkretne oblasti je od neizmjerne važnosti. Kada u tom djelu imate mlade ljude koji su i dalje aktivni, uspješni i cijenjeni u svojoj profesiji, koji imaju iskustva u radu sa studentima Pomorskog fakulteta Kotor i aktivnim pomorcima, uz to su i nekadašnji studenti našeg fakulteta koji danas posvećeno rade na pripremi svojih mlađih kolega za ovu primamljivu i zahtjevnu profesiju, onda možete zamisliti prednosti svih koji su uključeni u sami proces. A i moje lično zadovoljstvo kao nekoga ko se nalazi na čelu same institucije” – ističe Ivošević.
Prema njegovim riječima, tokom prethodne dvije decenije zaposleni na Pomorskom fakultetu Kotor objavili su preko 100 publikacija, od čega 56 knjiga, 44 skice iz različitih oblasti interesovanja, kao što su nautika, brodomašinstvo, pomorski transport, pomorsko parvo, ekologija i drugo.
“Posebno treba istaći da nakon skoro dvije decenije, odnosno nakon knjige profesora Milorada Raškovića Terestrička i elektronska navigacija konačno imamo pred sobom i knjigu koja je namijenjena studentima nautike. Uz sve to ova knjiga, iza koje stoji veliki rad, velika volja i posvećenost, podstrek je za sve nas da uvijek imamo na umu osnovnu svrhu našeg poziva. Da budemo aktivni u kontinuiranom ličnom usavršavanju i unaprijeđenju nastavnog procesa, uvijek imajući u vidu da nam je cilj edukacija i stvaranje budućih kvalitetnih profesionalaca i ljudi koji će nas predstavljati u cijelom svijetu i u čemu uvijek i sami učestvujemo i doživljavamo njihove uspjehe, dijelom i kao sopstvene” – poručuje Ivošević.
On se zahvalio autorima na, kako je kazao, ovom vrijednom izdanju.
“Od srca lično i u ime Pomorskog fakulteta Kotor zahvaljujem se Igoru i Ivanu, želim im uspjeh i zadovoljstvo u daljem radu, a našim studentima da ih sa zahvalnošću i posebnom pažnjom prate, slušaju ih i ugledaju se na njih i njihove rezultate” – zaključuje Ivošević.
Recezent knjige, odnosno stručnog udžbenika iz oblasti pomorstva bio je kapetan Mario Pilastro.
“Sa zadovoljstvom sam prihvatio poziv dvoje mlađih kolega da budem recezent knjige koja zasigurno zavrijeđuje posebnu pažnju, naročito budućih ali i sadašnjih oficira trgovačke mornarice. Zadovoljstvo je utoliko veće jer sam imao priliku, s obzirom da sam dobar dio vremena proveo radeći na obrazovanju pomorskog kadra, da autore udžbenika pratim i kroz njihovo školovanje. U našem pomorskom školstvu već duži period postoji pomanjkanje uže stručne literature čiji su autori sa ovih prostora. Nekad se u tome prednjačilo, pa se u pomorskim školama širom Jadrana koristila literatura priznatih autora iz našeg kraja. Stoga namjera Ivana i Igora da se ugledaju i na tom polju je od izuzetnog značaja i treba je svakako pozdraviti” – ističe Pilastro.
Prema njegovim riječima, pomenuta publikacija je po svom naslovu i sadržaju prva na prostoru Crne Gore koja se bavi ovom tematikom.
“U prvom dijelu knjige prostor je posvećen manevrisanju brodom, poznavanju efekta koji utiču na manevrisanje kao što su npr. uticaj propelera, kormila, same manevarske osobine broda, njegovo ponašanje u različitim uslovima plovidbe. To je svakako preduslov uspješno izvedenog manevra. Autori su ovaj dio uspješno odradili, te rječju i slikom olakšali budućim korisnicima usvajanje znanja iz ove oblasti” – kaže Pilastro.
Kako navodi, namjera autora je upoznati studente, buduće pomorske oficire sa važnošću poznavanja međunarodnih propisa u izbjegavanju sudara na moru, što je zapravo druga tema koja je obrađena u knjizi.
“Propisi se ne mogu ispisati drugačije od onoga kako je Međunarodna konvencija propisala. Ali se dodatnim objašnjenjem može olakšati studentima njihovo izučavanje i primjena u praksi. Mislim da se u tome u potpunosti uspjelo” – ocjenjuje Pilastro.
Prema njegovim riječima, trećim poglavljem obuhvaćeni su principi držanja komandne straže na mostu, odnosno dužnosti oficira u plovidbi.
“Plovidbeni poduhvat je složena operacija koja podrazumijeva planiranje rute u skladu sa vremenskim i okeanografskim prilikama. Među otežanim uslovima plovidbe spada svakako plovidba pri lošim vremenskim uslovima, plovidba pri ograničenoj vidljivosti, plovida područjem leda. Poznavanjem dobre pomorske prakse znatno se smanjuje rizik od pomorskih nezgoda, a praksa se stiče znanjem i naravno iskustvom. Svakako da je i ovo poglavlje knjige u službi sticanja znanja, ali i obaveza oficira. Autori nisu propustili da opišu još jedan segment kojemu se u današnje vrijeme posvećuje posebna pažnja. U pitanju je timski rad na komandnom mostu kojim rukovodi zapovjednik broda, upravljanje resursima na mostu, te pravilna upotreba informacija dobijena od navigacione opreme je jasno opisana u ovom poglavlju knjige” – objašnjava Pilastro.
Cjelinu ove knjige, kaže, čine poglavlja Osnove manevrisanja brodom, Međunarodna pravila izbjegavanja sudara na moru, Principi držanja straže i upravljanje resursima na mostu.
“Svako od ovih poglavlja teško može figugrirati samostalno. Povezivanje znanja iz svih ovih poglavlja čine jednog oficira spremnim na sve izazove koje sa sobom nosi plovidba morem. A kako to izgleda kada nešto od navedenog nedostaje može se vidjeti kroz neke primjere koje su autori napisali kroz poglavlje Studije slučaja. U pitanju su neke od brojnih nezgoda na moru. Dakle, slučajevi koji opominju. Analizom svakog od tih nezgoda dolazi se do zaključka da je u većini slučajeva, nažalost, u pitanju ljudski faktor. Stoga, znanje na koje će se kasnije nadovezati praksa je preduslov bezbjednijeg vođenja brodom” – ističe Pilastro.
On naglašava da su se autori prilikom pisanja ovog stručnog udžbenika služili pozamašnom literaturom, pretežno stranih autora.
“Zadovoljstvo mi je pozdraviti uloženi napor i pohvaliti kvalitetno urađen udžbenik. Siguran sam da će isti značajno pomoći učenicima Srednje pomorske škole i studentima Pomorskog fakulteta Kotor u sticanju znanja i sigurnog vođenja broda” – zaključuje Pilastro.
Podsjetimo, promocija knjige „Pravila držanja navigacione straže na brodu“ autora Igora Stanovčića i Ivana Mrakovića održava se danas od 18 sati preko Zoom platforme.
Link za praćenje je https://us02web.zoom.us/j/88256443881?pwd=a3ZmOGtXQWlBUWJYMkFEaHVydFR3QT09