Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

01.12.2021
1352

OMBUDSMAN BJEKOVIĆ ZA EMISIJU 032: U OVOJ GODINI STIGLO 29 PREDMETA IZ KOTORA

Instituciji zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore je tokom ove godine iz Kotora stiglo 29 predmeta.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore (Ombudsman) Siniša Bjeković je, gostujući u današnjoj emisiji „032“ Radio Kotora, pojasnio da se radilo o pritužbama na suđenje u razumnom roku, prava djeteta, diskriminaciju, socijalnu zaštitu, dobru upravu i pristup sudu.

„Tokom prošle godine je pristiglo 36 predmeta iz Kotora, a najviše njih se odnosilo na prava djeteta. Što se tiče generalnih principa i statistike, protekli period u Crnoj Gori  obilježio je najveći broj individualnih pritužbi. U poslednje dvije godine, imali smo ih preko hiljadu. Bilo je dosta slučajeva u kojima smo ljude upućivali na racionalniji vid zaštite, na odgovarajuća efikasnija i djelotvornija pravna sredstva koja im mogu obezbijediti ostvarivanje prava u nekom kraćem periodu“, kazao je Bjeković.

Najveći broj predmeta, podsjeća, odnosio se ne rad organa državne uprave i organa pravosuđa.

„Od tih predmeta, vrlo česti su bili ćutanje administracije, odnosno nedostavljanje odgovora u važećoj formi. U periodu za nama bilo je pritužbi kako na temu ostvarivanja ekonomskih, socijalnih, tako i prava na obrazovanje“; saopštio je Bjeković.

Na naše pitanje, u kojoj mjeri je pandemija virusa Covid-19 uticala na ostvarivanje ljudskih prava i sloboda u Crnoj Gori, Bjeković kaže da još uvijek nismo naučili lekciju iz dvije ključne discipline, a to su odgovornost i realnost.

„Ovih dana nekako tražimo taj potrebni balans između ostvarivanja prava na život, prava na zdravstvenu zaštitu i drugih prava u odnosu na sva druga prava, dakle, ta konkurencija u pravima nas vodi ka zaključku da još uvijek nismo naučili lekciju iz pomenutih oblasti. Ako govorimo o ovoj prvoj, gdje se tražimo u tim pitanjima na koji način biti odgovoran i spriječiti dalje širenje panedmije, dovoljno je da se osvrnemo oko sebe i vidimo koliko zaista poštujemo aktuelne epidemiološke mjere. Pitam se, da li je zaista nužno   da nas neko u Crnoj Gori, nakon, rekao bih tragičnih iskustava, treba uvjeriti da nosimo maske i držimo distancu, te da je vakcinacija u ovom trenutku najrealniji i najefikasniji način zaštite i preventivnog djelovanja u borbi protiv korona virusa. Postoji i ono drugo pitanje, koje je aktuelnije, a to je da li svi jednako griješimo i da li je odgovornost u tim greškama takva da u analognoj situaciji, može jednome praštati, a drugome ne. Da li je bilo povreda ljudskih prava i sloboda u vezi sa poštovanjem i primjenom mjera, to je pitanje na koje izgleda balans i odgovor danas traže brojne institucije u svijetu, uključujući i crnogorskog Ombudsmana“, konstatovao je Bjeković.

Institucije države ponekad stidljivo ili agresivno rade na poštovanju i primjeni epidemioloških mjera, ali je u svakom slučaju iluzorno da se pitamo da li žele riješiti ovaj problem.

„Nedavno sam kazao da smo u svojevrsnom vanrednom stanju. Ne sa stanovišta uticaja pandemije, već sa stanovišta zaštite prava kada je ona u pitanju. Imate probleme u funkcionisanju tužilaštva, sudova, Ustavnog suda i nekih drugih organa. Upravo su to svi oni koji treba da utvrde da li je bilo ili nije povrede ljudskih prava“, rekao je Bjeković.

Kada je imunizacija u pitanju, primjećuje da postoji jedan vid neobavještenosti oko toga da li je vakcinacija obavezna ili nije.

„Ne, niko nije rekao da je vakcinacija obavezna. Međutim,  nameće se pitanje da li će oni koji nisu vakcinisani ubuduće moći da ostvaruju svoja prava i slobode na isti način kao i oni koji su vakcinisani i kod kojih postoji visok stepen zaštite od Covid-a ili makar veći procenat efikasnosti. Na predstojećem sastanku u Ministarstvu pravde koji će biti održan u ponedjeljak 6. decembra biće više riječi o tome. Do tada, molim građane da primijene ne samo ono što im mjere nude, nego i iskustva do kojih su došli, te da prije nego odluče da li će se vakcinisati ili ne dobro osmisle čitavu svoju budućnost na način što će razumjeti u kakav položaj dolaze ako se ne vakcinišu i ako se ne pridržavaju važećih, epidemioloških mjera“, zaključio je Bjeković.

 Reprizu emisije „032“, koju je uredila i vodila Sanja Čavor, možete slušati večeras od 21 sat i 30 minuta na talasima Radio Kotora.

 

Podijeli na: