Društvo
ODRŽANO STRUČNO PREDAVANJE PETROVIĆI I BOKA U POMORSKOM MUZEJU
Povodom Njegoševog dana, državnog praznika kulture, danas je u JU Pomorskom muzeju Crne Gore održano stručno predavanje „Petrovići i Boka“.
U ime muzeja prisutne je pozdravio istoričar umjetnosti Miljan Živković.
Kustos Istorijskog muzeja, Vukadin Nišević, odnoseći se na ovu temu, ističe da je moguće govoriti u više pravaca, ličnim vezama, ekonomsko socijalnom odnosu i politici područja Boke i Crne Gore, ali da se on odlučio dati prikaz na koji način su vladari dinastije Petrović Njegoš gledali na Boku, odnosno kakvo je ona mjesto zauzimala u njihovim političkim koncepcijama izgradnje crnogorske države.
“Zapitao sam se da li postoji neka dublja povezanost koja uslovljava ovu političku. I tu sam se oslonio na jednog francuskog istoričara -Fernana Brodela. On je pokrenuo jednu novu temu u istoriji, u metodološkom smislu, i kazao da događajna istorija, bitke i ratovi….da je sve to varljivo površinski, ne otkriva suštinu promjena u ljudskom društvu, cjelokupnom postojanju civilizacija i ljudskih tvorevina. Okrenuo se tzv. istoriji dugog trajanja, procesima koji traju vjekovima”, kazao je Nišević objasnivši da u pomenutoj teoriji na prvom mjestu jeste odnos čovjeka prema prirodi i tome koliko geografija mjesta uslovljava i utiče na njegovo kretanje i povezanost društva.
Kako navodi iznad ove “istorije dugog trajanja” bila bi istorija “srednjeg” koja obuhvata sociajalno ekonomske veze na osnovu kojih se mogu naći određene tendencije, pravilnosti , a one nam otkrivaju kako politička dešavanja nisu ništa drugo nego isključivo uslovljena istorijom dugog ili srednjeg trajanja.
“Sve to možemo preslikati na ovaj prostor Boke i Crne Gore”, kazao je Nišević dodavši da je to važno naglasiti jer “nakon ideje o političkom jedinstvu, koju će iznijeti neki vladari iz dinastije Petrović Njegoš, već postoji jedna čvrsta geografska, socijalna i ekonomska povezanost između ova dva prostora i prirodno da će neki vladar koji gradi državu u zaleđu Boke u nekoj svojoj viziji imati Boku kao legitiman cilj svog političkog širenja”.
U svom predavanju osvrnuo se na vladavinu vladika: Danila Petrović Njegoša ( 1696. -1735.), Save Petrović Njegoša ( 1735. -1782.), Vasilija Petrović Njegoša ( 1750 -1766), Petra I Petrović Njegoša ( 1782 -1830), Petra II Petrović Njegoša(1830 – 1851) i knjaza Danila I Petrović Njegoša (1851 -1860), knjaza a zatim i kralja Nikole I Petrović Njegoša ( 1860 -1921), njihovoj vjekovnoj ideji o ujedinjenju Boke i Crne Gore, ali i konkretnim djelovanjima u tom cilj.
“Ova ideja je živjela i mislim da je značajno isteći ovu koncepciju u misli vladara iz dinastije Petrović Njegoš, tim više što često čujete da je tek 1943. godina kada je Boka ušla u sastav Crne Gore. To je jedan proces koji je trajao dugo godina. Povezanost je mnogo dublja od političke ideje da se samo zaokruži teritorija, ona počiva na privrednim, ekonomskim, zajedničkim interesima, na povezanosti stanovništva i na kraju danas imamo jednu tvorevinu koja je konačno objedinila te dvije oblasti”, zaključio je Nišević.
Predavanje je organizovano u saradnji sa Narodnim muzejem Crne Gore.
Tekst: Nataša Jotić
Foto: Radio Kotor/ N. J.