Društvo
ODRŽANO PREDAVANJE O HPV VAKCINACIJI
Predavanje o HPV vakcinaciji, u organizaciji Doma zdravlja i Kulturnog centra “Nikola Đurković” Kotor, povodom Dječje nedjelje, održano je danas u multimedijalnoj sali Kulturnog centra.
Pedijatar doktor Vladimir Dedović govorio je o HPV virusu i značaju vakcinacije.
,, Od deset osoba - osam je tokom života u riziku da bude u kontaktu sa HPV virusom. Najčešće infekcije budu prolazne, ali neke od njih ostaju dugo vremena i odgovorne su za genitalne bradavice i nekoliko vrsta karcinoma. Postoji preko 200 tipova ovog virusa, njih 40 mogu inficirati kožu ili sluznicu, 14 vrsta je povezano sa rizikom od nekoliko vrsta kancera. Ovaj virus ima afinitet da se veže za kožu i sluznicu, prenosi se direktnim kontaktom, a najčešće seksualnim odnosom, tokom porođaja ili ga možemo prenijeti samo sebi sa jednog na drugi dio tijela. Nakon što se inficira virus se skriva, pojedine osobe imaju imunitet koji može da ga otkrije i eliminiše iz organizma, ali najčešće ostaje do kraja života”- kaže dr Dedović.
Kako ističe, vakcinacija nije obavezna, ali je preporuka svim roditeljima koji su odgovorni u odnosu na zdravlje svoje djece.
,, Bezbjednost vakcine je potvrđena u više navrata od strane Svjetske zdravstvene organizacije, a primjenjuje se gotovo šesnaest godina u stotinjak zemalja.
Vakcina se prima u dvije doze u razmaku od šest mjeseci, a ispitivanja su pokazala da je kod devetogodišnjaka najpogodniji uzrast za razvijanje antitijela u organizmu protiv ovog virusa. Pretpostavlja se da je to uzrast kada, uglavnom, još uvijek nisu u kontaktu sa virusom. Od početka vakcinacije ovom vakcinom u Kotoru smo vakcinisali deset posto ciljne grupe tj devetogodišnjih djevojčica. Kod nas vakcina još nije predviđena za dječake, a u svijetu se vakcinišu i oni jer su prenosioci ovog virusa oba pola”- pojašnjava dr Dedović.
Ginekološkinja kotorskog Doma zdravlja dr Aleksandra Spasić Jokmanović, govorila je o vezivanju ovog virusa i nastanku bolesti.
,, S obzirom da je grlić materice prvi na udaru svojim položajem i fiziološkim specifičnostima, epitel grlića je takav da u reproduktivnom periodu mijenja svoje karakteristike i postaje slabije otporan na agense iz spoljašnje sredine, a samim tim i na HPV. Skoro 70 posto populacije dođe u kontakt sa HPV virusom, ali ne obole svi jer neki imuni sistemi od 6 do 24 mjeseca uspiju da se izbore sa infekcijom, a bolest se razvija u slučaju da u tom periodu organizam ne savlada virus. Za nastanak raka grlića materice neophodan je uslov- prisutan HPV virus i perzistencija tog virusa. Postoje tri različite metode testiranja na HPV i grlić materice , a to su HPV test , PAPA test i ginekološki pregled grlića materice”- kazala je između ostalog dr Spasić Jokmanović.
Predavanju su prisustvovale glavna sestra Doma zdravlja Biljana Samardžić i medicinska sestra Slavica Stojanović.
Kako su nam kazali iz Doma zdravlja sve kotorske škole su bile obaviješene o predavanju, ali je odziv izostao.
Tekst i foto: Tamara Vuković