Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

25.11.2024
217

ODRŽANO PREDAVANJE O ANKSIOZNOSTI U OŠ NARODNI HEROJ SAVO ILIĆ

Nevladino udruženje “Ante Portas” realizuje projekat “Mentalno zdravlje – Biti INformisan”, u okviru kojeg će biti održano ukupno osam predavanja u kotorskim osnovnim školama, namijenjenih djeci i roditeljima.

Prvo predavanje, na temu “Anksioznost kod djece i omladine”, održano je danas u prostorijama Osnovne škole (OŠ) “Narodni heroj Savo Ilić” u Dobroti, za učenike osmih i devetih razreda.

Na ovu temu govorile su neuropsihijatrica dr Marina Roganović i socijalna radnica i psihoterapeutkinja Nada Matković, dok je program moderirala Jelena Kljajević.

Kako je kazala dr Marina Roganović, anksioznost se može pojaviti u bilo kom uzrastu, od male bebe do starije osobe.

„To nije ništa opasno – može se uspješno liječiti i nije nešto što bi trebalo da vas zabrinjava. Kako nastaje anksioznost? Većina bolesti nastaje zbog kombinacije genetike i spoljašnje sredine. Dakle, nešto što smo naslijedili, u kombinaciji s uticajem okoline. U vašim godinama, ta sredina je najčešće porodična. Anksioznost se često javlja u porodici, ali u današnje vrijeme može se razviti i u školi, pa čak i u vrtiću.

U porodici, anksiozni roditelji mogu prenijeti anksioznost na djecu. To se dešava djelimično zbog genetike, a djelimično zbog usvojenih modela ponašanja i razmišljanja. Na taj način, kako mi kažemo, anksiozni roditelj često ‘stvara’ anksiozno dijete. Sve zavisi od vaspitnih stilova. Svaki roditelj želi najbolje za svoje dijete, ali stil vaspitanja igra veliku ulogu”, kazala je Roganović.

Dodala je da je rad na smanjenju stresa ključan za prevenciju i upravljanje anksioznošću.
„Sport, boravak u prirodi, šetnje, meditacija i relaksacija mogu značajno pomoći. Takođe, vođenje dnevnika je korisna praksa – kada imate problem, zapišete ga, i to vam može pomoći da se osjećate bolje i razbistrite misli. Važno je naći način da se nosite s anksioznošću i učinite je upravljivom, jer su to koraci ka kvalitetnijem i mirnijem životu”, zaključila je Roganović.

Socijalna radnica i psihoterapeutkinja Nada Matković istakla je važnost uključivanja roditelja u edukaciju o mentalnom zdravlju.

„Ranije smo organizovali predavanja za roditelje na teme zavisnosti i vršnjačkog nasilja, ali nažalost, odaziv je bio veoma mali. To je za nas, kao roditelje, poražavajuće. Sve što ste sada čuli, trebalo bi da čuju i vaši roditelji. Kako biste vi lakše mogli da pričate s njima o problemima koje imate, ako oni ne znaju ili ne žele da vas saslušaju.Roditelji često misle da su nepogrešivi. I ja, kao majka, teško bih priznala da sam pogriješila. Sve što je dijete postiglo – jasno, zahvaljujući njemu. Ali za ono što nije, uvijek su krivi drugi. Kriva je škola, ulica, profesori, drugarica, društvo – svi osim nas samih.

Moramo shvatiti da, iako ne želimo, roditelji nekad prave greške. Ne zato što smo imali loše namjere, već zato što nismo znali bolje. Otvorimo se za učenje, slušanje i prilagođavanje kako bismo bili podrška svojoj djeci i gradili bolji odnos s njima”, zaključila je Matković.

Predavanja o mentalnom zdravlju kod djece i mladih biće održana i u osnovnim školama “Njegoš”, “Ivo Visin” na Prčanju, “Veljko Drobnjaković” u Risnu i “Nikola Đurković” u Radanovićima.

Projekat “Mentalno zdravlje – Biti INformisan” podržan je od strane Opštine Kotor.

Tekst: Tamara Vuković

Foto: NVU “Ante Portas”

Podijeli na: