Društvo
ODRŽANO PREDAVANJE BEZBJEDNOST MLADIH U SAOBRAĆAJU, PRIČA O RIZICIMA ZBOG NEPOŠTOVANJA PRAVILA I VOŽNJE U ALKOHOLISANOM STANJU
U susret obilježavanju Međunarodnog dana mladih, Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti - Kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti RE populaciju i rodnu ravopravnost, organizovali su danas u pres sali Kulturnog centra predavanje na temu “Bezbjednost mladih u saobraćaju”.
Ispred organizatora prisutne su najprije pozdravile službenice u Kancelariji za prevenciju bolesti zavisnosti, Re populaciju i rodnu ravnopravnost Opštine Kotor Slađana Mijanović i Snežana Stevović Janković, a zatim je o maloljetničkoj delikvenciji govorila inspektorka Odjeljenja bezbjednosti Kotor Vjera Stanović.
,,OB Kotor preduzima niz mjera i radnji kako u toku planiranih aktivnosti tako i u planiranim sinhronizovanim akcijama, sa ciljem zaštite maloljetničke populacije. U našem zakonodavstvu lice do 14 godina se smatra djetetom, od 14 do 16 mlađim maloljetnikom, a od 16 do 18 starijim maloljetnikom. U izvršenju bilo kojeg delikta u kojem je učestvovalo maloljetno lice, ukoliko se pokaže da ima elemenata za postupanje, postupa se u okviru maloljetničkog pravosuđa izricanjem alternativnih mjera u skladu sa dogovorom i nalogom nadležnog tužilaštva. U odjeljenjima bezbjednosti postoji poseban referat za maloljetničku delikvenciju u sklopu kojeg je i referat za nasilje u porodici. Što se tiče statističkih podataka 2019. godine od strane maloljetnika u našoj opštini je izvršeno 11 krivičnih dijela, procesuirano j10 maloljetnih lica i podnijeto sedam krivičnih prijava nadležnom tužiocu. U okviru tih krivičnih dijela imali smo dva povratnika u izvršenju, jedno krivično dijelo teške tjelesne povrede, jedno nasilničko ponašanje, dva nasilja u porodici, dvije teške krađe, dvije krađe, krivično djelo neovlašćeno konzumiranje i stavljanje u promet opojnih droga, jedno krivično djelo otuđenje i oštećenje tuđe stvari i jedno krivično djelo izazivanje opšte opasnosti. Dok su statistički podaci za 2020. godina da su maloljetnici bili izvršioci pet krivičnih djela”, kazala je Stanović.
Službenica Uprave policije Anita Vučetić saopštila je statističke podatke o saobraćajnim nezgodama u proteklom periodu.
,,Kada govorimo o broju saobraćajnih nezgoda koje su se dogodile u periodu 2019.godine, 2020.godine i prvoj polovini 2021.godini na području nadležnosti OB Kotora, u 2019. godini imamo ukupno 439 saobraćajnih nezgoda, od kojih su 48 nezgoda nastale kao posledica upravljanja sa vozilima pod dejstvom alkohola. Kada govorimo o saobraćanim nezgodama u kojima su kao učesnici učestvovali mladi vozači od ukupnog broja 439 – u 18 učestvovali su mladi vozači. U 2020.godini je bilo ukupno 250 saobraćajnih nezgoda, od kojih su 22 nezgode nastale kao posledica upravljanja sa vozilima pod dejstvom alkohola, dok je od ukupnog broja 48 učesnika bili mladi vozači. U prvoj polovini 2021.godine do sada je bilo 185 saobraćajnih nezgoda , od kojih su 20 za uzrok imale upravljanje sa vozilima pod dejstvom alkohola, a u 25 su učestvovali mladi vozači”, navela je Vučetić.
Predavač na ovom događaju je bio Milan Mitić, koji je doživio tešku saobraćajnu nesreću i nakon četrdeset dana kome, dobio drugu šansu za život.
,,Tog 21. avgusta 2010. godine sa drugarom sam izašao u grad u namjeri da se zabavimo uz koju čašicu alkohola, obišli smo više kafića i nakon za konzumacije veće količine alkohola, sjeo sam na motor od 1.000 kubika da drugara prebacim kući, sa namjerom da se u isti kafić ponovo vratim. Imao sam jednu kacigu i nju sam dao drugaru, kretao sam se brzinom od 170 km/h i doživio sam saobraćajnu nezgodu u blizini bolnice u Požarevcu. Moj drug je zadobio teške tjelesne povrede ali ne opasne po život, dok sam ja u urgentni centar primljen skoro bez znakova života, sa otvorenim prelomom lobanje. Više od 40 dana bio sam u dubokoj komi, a za taj period sam imao komplikacije u radu pluća, prestanak disanja, sepsu, brojne bakterije i infekcije rana. Nakon moje pobjede ljekari su mi kazali da sam jedan od million koji je preživio takve povrede i jedan u 10 miliona koji se opravio. Poslije buđenja iz kome uslijedila je duga rehabilitacija, vježbe, ponovo sam učio da hodam, a najvišu radost mi je predstavilo kad sam nakon nesreće uspio da se ponovo obrijem sam nakon dvije i po godine oporavka. Prije udesa mogao sam da imam sve što poželim ali te noći nestalo je sve, sada drugima prenosim ružna životna iskustva u nadi da se nikome ništa slično ne dogodi”- zaključio je Mitić.