Društvo
ODRŽANA TRIBINA MLADI NA DISTANCI
Tribina “Kotor 2020 – posljedice i oporavk nakon COVID-19” u organizaciji Sekretarijata i JU Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor/Gradske biblioteke i čitaonice, održana je danas u Parku slobode.
Prisutne je naprije ispred organizatora pozdravila sekretarka Marina Dulović.
Učestvali su : filozofkinja Paula Petričević, psihološkinja Kristina Sestak, filmski i televizijski producent Aleksandar Kaluđerović, studentkinja Jelena Risteljić, student Krsto Vulović i učenica Gimnazije Kotor Ina Cicović.
Filozofkinja Paula Petričević tom prilikom je kazala da još ne znamo kakve će biti posljedice krize izazvane koronavirusom, ali da će se svakako najteže prevazići ekonomske posljedice.
,, Čeka nas duga i teška zima, to je teško za nas koji radimo a naročito je teško za mlade. Fizička distance predstavlja stopiranje i osujećenje fizičke bliskosti i prisustva među ljudima, što će ostaviti ozbiljne posljedice ne samo na mentalno zdravlje već i na društvenu dinamiku. Ova situacija i ta obaveza fizičke distance nesrazmjerno pogađa mlade, prije svega što se dešava u njihovom formativnom periodu od jaslica pa do studija”, rekla je Petričević.
Psihološkinja Kristina Sestak je istakla da je mentalno zdravlje jedan dio trijade koja nas čini, zdravlje našeg uma, tijela i emocija.
,,Mladi se nalaze u najizazovnijem periodu, kada su jedne od najizrraženijih potreba za pripadnošću jednoj grupi, želja za ispunjavanjem te potrebe za gregarnašću, a gregarni motiv je jedan od najačih motiva ljudske vrste za druženjem sa vršnjacima i ljudima koji ih razumiju. Taj motiv kod nas je naizraženiji u momentu kada se plašimo, kada smo nesigurni i anksiozni. Upravo anksioznost se javlja kada se plašimo od nečega što nam je nepoznato.”, pojasnila je Sestak.
Filmski i televizijski producent Aleksandar Kaluđerović govorio je o novim medijima koji su preuzeli primat u novonastaloj situaciji.
,, Mediji su u martu počeli da gube sadržaj, tog trenutka novi mediji, društvene mreže, online platforme, platforme poput Netflixa i ostalih plaćenih video sadržaja,dobile su na značaju. Ušli smo u jedno vrijeme promjene, postali smo vrsta koja je preživjela sve ove okolnosti, jer ima mogućnost da se adaptira bolje nego bilo koja druga vrsta. sada je vrijeme da svi pokažemo koliko kreativnosti imamo i koliko možemo da uradimo”, kazao je između ostalog Kaluđerović.
Studentkinja dramskih umjetnosti Jelena Risteljić govorila o tome kako je kriza izazvana koronavirusom uticala na pozorište.
,, Od svih grana umjetnosti pandemija je najviše uticala na pozorište. Film nam je jednako bio dostupan i kod kuće, muzika takođe iako su koncerti podjednako patili kao i pozorište. Pozorišni umjetnici su ipak našli način preko online platfirmi da dođu do publike, tako su predstave bile dostupne široj javnosti. Pozorišta su davala svoje postojeće sadržaje ali praktičan rad i stvaranje novih predstava je ono što je nedostajalo proteklih mjeseci”, objasnila je Risteljić.
Student Prirodno-matematičkog fakulteta Krsto Vulović podijelio je sa prisutnima svoje iskustvo tokom boravka u karantinu i tokom dva boravka samoizolaciji. Dok je učenica Ina Cicović govorila o tome kako je izgledao peroces učenja i komunikacije p profesorima u vremenu kada se nastava izvodila online.
Moderatorka ove tribine je bila bibliotekarska savjetnica Jasmina Bajo.