Društvo
ODRŽANA SKUPŠTINA UDRUŽENJA PENZIONERA: PROSJEČNA PENZIJA U KOTORU 332,43 EURA, PRIORITET JE POBOLJŠANJE MATERIJALNOG POLOŽAJA
U opštini Kotor ima 4.763 penzionera. Dominiraju starosni penzioneri kojih ima 3.117, sa prosječnom penzijom u iznosu od 356,50 eura. Na drugom mjestu su porodični penzioneri, njih 1.043 sa prosječnom penzijom od 296,31 eura i invalidski kojih na spisku ima 603 sa prosječnom penzijom od 270,50 eura.
To je rečeno danas na Skupštini Udruženja penzionera Kotor koja je održana na Trgu Pomorskog muzeja.
Kako su naveli, prosječna penzija u našoj opštini iznosi 332,43 eura (podaci od 25.01.2022. godine).
“Nalazimo se na drugom mjestu po visini penzije u Crnoj Gori, dok smo po broju penzionera i dalje na sedmom mjestu od ukupno 24 udruženja u našoj zemlji”, kazao je predsjednik Udruženja penzionera Kotor, Petar Milošević.
Kako navodi, u protekloj godini Upravni odbor je održao četiri redovne sjednice i dvije korespodentske sa 22 tačke dnevnog reda na kojima su razmatrana pitanja od intresa za penzionere, a donijete su i odgovarajuće odluke.
“Prioritetan rad našeg Udruženja je usmjeren na poboljšanje materijalnog položaja, naročito onih penzionera koji se nalaze u teškom socijalnom i materijalnom stanju. Tokom prošle godine naš Upravni odbor je donio odluku da se u 2021. godini, na teret vlastitih sredstava, isplati pomoć najugroženijim penzionerima u dva navrata, u maju i krajem prošle godine. Prva isplata je realizovana u planiranom terminu, u ukupnom iznosu od 11 hiljada eura ,u rasponu od minimum 40 do maksimum 100 eura”, navodi Milošević.
Prema njegovim riječima, druga raspodjela jednokratne pomoći, koja je planirana za kraj prošle, odložena je za ovu godinu.
“Razlog pomjeranja planirane raspodjele je posljedica promjene poslovne politike Ministarstva finansija i Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO). Raspodjela sredstava iz socijalnog programa je privremeno obustavljena tokom 2021. godine i po tom osnovu nije prihodovan niti jedan euro. Formirana je Komisija Upravnog odbora Fonda PIO čiji je zadatak da provjeri dosadašnje isplate i obezbjedi preduslove za njenu realizaciju. U periodu rada navedene komisije, novi menadžment Fonda PIO je donio odluku da se isplati jednokratna pomoć penzionerima sa najnižim primanjima uz isplatu penzije, čime su zaobišli Savez udruženja penzionera i opštinska udruženja”, objašnjava Milošević.
Ovakav način raspodjele sredstava socijalnog programa, gdje se pomoć isplaćuje uz penziju, gdje je visina penzije jedini kreiterijum raspodjele, u Upravnom odboru Udruženja penzionera Kotor, smatraju pogrešnim.
“Raspodjela pomoći mora se mora realizovati u saradnji sa penzionerskim organizacijama, jer iz dosadašnjeg iskustva sa terena odgovorno tvrdimo da visina penzije nije i ne može biti mjerilo materijalnog statusa jedne penzionerske porodice. Ima onih koji primaju penziju kao jedini izvor prihoda i preko 400 eura, ali žive kao podstanari i izdržavaju dva do tri člana domaćinstva. S druge strane, kako se navodi u zaključku Upravnog odbora, imamo penzionerska domaćinstva sa minimalnom penzijom, a vlasnici su nekretnina i izdaju ih uz solidnu naknadu. Osim toga, na seoskom području imamo veliki broj domaćinstava čiji članovi imaju minimalnu penziju ili su istovremeno vlasnici poljoprivrednog gazdinstva sa koga ubiraju dodatni prihod. Zbog navedenog je i istaknuto da novom preraspodjelom novac neće stići kao pomoć najugroženijima i time ne ostvaruje svoju svrhu. Dosadašnja raspodjela pomoći posredstvom mjesnih udruženja je omogućavala neposredan uvid u stanje socijalne potrebe pojedine penzionerske porodice”, navodi se u izvještaju UO Udruženja penzionera Kotor.
Pored redovne novčane pomoći, na sjednicama Upravnog odbora, a na predlog Komisije za socijalno-humanitarna pitanja, riješeni su pojedini zahtjevi penzionera koji su bili u izuzetno teškom zdravstvenom ili materijalnom položaju.
“U nekim slučajevima, zavisno od situacija, ta se pomoć kretala od 100 do 500 eura. Bez obzira na sve, konstatujemo da nijesmo u mogućnosti da odgovorimo na sve zahtjeve u skladu sa njihovim potrebama. U godini koja je za nama obavili smo raspodjelu bespovratnih, novčanih sredstava za poboljšanje uslova stanovanja. Podijeljeno je ukupno 7 hiljada eura i to 5 hiljada dobijenih za te namjene krajem 2020. godine od Fonda PIO i tome je dodato 2 hiljade preostalih od prethodne raspodjele. Raspodjela je bila javna i transparentna. Komisija je obišla sve penzionere koji su podnijeli zahtjev, napravila zapisnik i dala predlog raspodjele”, objašnjava Milošević.
Odmor i rekreacija su takođe dio aktivnosti koje se, u organizaciji Udruženja penzionera, kontinuirano odvijaju tokom osam mjeseci.
“U protekloj godini, u zavisnosti od trenutnog stanja i uslova nametnutih zbog situacije izazvane virusom Covid-19, određeni broj penzionera je koristio odmor, ali je bilo čestih odustajanja u zavisnosti od trenutnih, epidemioloških mjera propisanih od strane Ministarstva zdravlja. Našim Programom rada za 2021. godinu kao i prethodnih godina je predviđeno druženje penzionera preko mjesnih udruženja, klubova, te organizovanjem jednodnevnih i višednevnih izleta. Pored tradicionalnog susreta penzionera primorskih udruženja i Cetinja na Ivanovim koritima, naši su penzioneri u junu posjetili Skadar, gdje su proveli lijep dan u šetnji i kupovini. U oktobru je organizovana trodnevna ekskurzija gdje je 50 penzionera našeg Udruženja otputovalo za Sarajevo. U pratnji lokalnog vodiča obišli su znamenitnosti tog grada, uživali u specijalitetima iz ponude restorana na Baš čaršiji i uživali u zajedničkoj večeri. Sljedećeg dana otišli su za Mostar gdje su do kasnih popodnevnih sati obilazili znamenitosti tog grada”, navodi Milošević.
Prema njegovim riječima, nabavka jagnjećeg mesa, kao i zimnice, veoma je povoljna.
“U prošloj godini smo imali korektnu saradnju sa isporučiocima mesnih proizvoda. Jagnjeće meso bilo je odličnog kvaliteta, po povoljnoj cijeni od 4.40 eura na osam mjesečnih rata. Kao i prethodnih godina i ove je organizovana nabavka i raspodjela suhomesnatih paketa i svježeg svinjskog, telećeg, junećeg i pilećeg mesa. Svi isporučioci su nas ispoštovali. Kompletan posao oko nabavke jagnjećeg mesa i zimnice je uspješno realizovan preko mjesnih udruženja. Oni to rade veoma savjesno i odgovorno, pa je i ove godine ta raspodjela protekla bez primjedbi i pritužbi od strane penzionera”, kaže Milošević.
Osim Izvještaja o radu Upravnog odbora Udruženja penzionera i njihovih organizacija za 2021. godinu, na dnevnom redu Skupštine bilo je: usvajanje zapisnika sa prethodne godišnje skupštine, razmatranje i usvajanje finansijskog izvještaja za 2021. godinu sa izvještajem nadzornog odbora, razmatranje i usvajanje popisanih osnovnih sredstava i sitnog inventara za 2021. godinu sa izvještajem Komisije, razmatranje i usvajanje programa rada, te finansijskog plana za 2022. godinu.
Skupštini su prisustvovali: Ranko Aligrudić, direktor Fonda PIO Crne Gore sa saradnikom, Ilija Staničić, potpredsjednik Saveza Udruženja penzionera Crne Gore, Radivoje Vujović, predsjednik Udruženja penzionera Prijestonice Cetinje, Mirko Zec, predsjednik Udruženja penzionera Budva, Dragan Pečin, predsjednik Udruženja penzionera Tivat, dugogodišnji aktivni član UO Udruženja penzionera Kotor Gojko Seferović iz mjesnog udruženja Morinj.
Aligrudić je podsjetio na zakonsku obavezu Fonda PIO da pomaže penzionerima i stara se o poboljšanju njihovog životnog standarda.
“Pored redovnog servisiranja vaših ostvarenih prava, odnosno penzija, to nam je jedan od osnovnih ciljeva”, kazao je Aligrudić, obraćajući se prisutnim penzionerima.
On je podsjetio na socijalni program Vlade Crne Gore.
“U okviru budžeta za 2022. godinu opredijeljena su značajna novčana sredstva za te namjene. Naš budžet je programski i tačno je predviđeno za koje se sve namjene odvaja od iznosa od 462 miliona eura. Za isplatu prava opredjeljuje se 455 miliona eura, dok se za socijalni program i potrebe korisnika prava izdvaja 3 miliona i 800 eura. To su sredstva predviđena budžetom, ali uvijek ima i vanrednih davanja. Nastavićemo sa dobrom saradnjom Fonda PIO, udruženja penzionera i Saveza udruženja penzionera. Moramo tražiti najbolje modele kako bismo ta sredstva koristili na najefikasniji način”, ističe Aligrudić.
Penzionersku populaciju ocijenio je kao jednu od najsavjesnijih članova društva.
“To znači da, kada primite penziju, prvi ste u izmirivanju svojih obaveza prema državi. To naša zemlja mora da cijeni”, kaže Aligrudić.
Dosadašnje aktivnosti penzionera, kaže on, zasnivale su se na: organizovanju odmora i rekreacija, obezbjeđivanju zimnica, pomoći pri rješavanju stabenog pitanja i jednokratnoj novčanoj pomoći.
Odmor i rekreacija se, podsjeća Aligrudić, odvija u Ulcinju i na Žabljaku.
“Na nivou Fonda PIO formirana je komisija za pomoć penzionerima koja se bavi pitanjima odmora i rekreacije. Što se tiče jednokratne pomoći, ona je isplaćena u decembru prošle i u martu ove godine. Po 100 eura dobili su penzioneri sa najnižim primanjima i po 30 oni sa prosječnom visinom penzije. Ukupno 2 302 penzionera primilo je ovu naknadu, što čini 48 posto penzionera u Kotoru. Po 50 eura su u martu primili oni čija je penzija do 290 eura. U Kotoru je takvih 2 480 penzionera ili 52 posto”, objašnjava Aligrudić.
On je ovom prilikom naglasio važnost izrade socijalnog kartona kako bi se znalo ko se nalazi u stanju socijalne potrebe.
Na Skupštini Udruženja penzionera Kotor govorio je i predsjednik Mjesnog udruženja penzionera Grbalj, Miro Kordić.
To mjesno udruženje broji 500 članova, a Upravni odbor ima 8 članova.
“Grbalj se nalazi na velikoj gradskoj površini i ima ukupno 20 sela.
Na sjednicama UO se raspravlja za dobrobit svih penzionera, naročito onih koji su u stanju medicinske i socijalne potrebe. Govorimo o penzijama, podjelama zimnice, novčanih sredstava, o izletima, rješavanju stambene pomoći. U 2020. godini četiri puta je podijeljena novčana pomoć, tri puta po 1 140 eura i jednom po 1 320 eura”, navodi Kordić.
Na Skupštini su, između ostalih, govorili i: Đorđe Živković, Vukašin Vujović, Gojko Seferović, Svetlana Biskupović, Rajko Dašić i Neđeljko Živković.
Oni su ukazali na težak položaj penzionera u našoj zemlji.
Potpredsjednik Saveza udruženja penzionera Ilija Staničić kazao je da je prošla godina bila posebno teška za penzionere.
On ističe da je i ova godina teška kada je u pitanju zdravstveno i ekonomsko stanje penzionera. Penzioneri u Podgorici su, kaže, najbrojnije udruženje koje je podržano od strane tamošnje lokalne uprave.
Poručuje da su penzioneri najviše pogođeni trenutnom, ekonomskom situacijom u Crnoj Gori.