Društvo
ODRŽANA SKUPŠTINA UDRUŽENJA PENZIONERA KOTOR, MILOŠEVIĆ: PENZIONERI POTCIJENJENI I OMALOVAŽENI
Tekst i foto: Biljana Marković
Na danas održanoj Godišnjoj skupštini Udruženja penzionera Kotor (UPK), između ostalog, usvojeni su finanijski izvještaj za 2022. godinu i plan i program rada ovog udruženja za 2023. godinu.
Kako je saopštio predsjednik Pero Milošević, udruženje je lani realizovalo sve aktivnosti predviđene planom za 2022. godinu.
Istakao je da je prioritet rada udruženja socijalno materijalni položaj penzionera, naročito za kategoriju koja je u težem materijalnom položaju.
On je naveo da se raspodjela novčane pomoći odvijala preko mjesnih udruženja koja rade odgovorno i u skladu sa propisanim kriterijimima.
Ukazao je da je materijalni položaj penzionera sve teži, s obzirom na česta poskupljenja, naročito prehrambenih proizvoda, pa većina penzionera, kako je kazao, ne može da obezbijedi normalnu životnu egzistenciju.
„Penzije su vrlo skromne. Povećanje je bilo obećano za 10 posto, pa su smanjili na osam. Puna usta su bila govora da će penzioneri primiti 13. penziju, niko je više ne spominje. Oni su potcijenjeni i omalovaženi povećanjem penzija, pa smatram da bi nadležni organi trebali što više da vode računa o njihovom materijalnom položaju“, ocijenio je Milošević.
O radu Saveza udruženja penzionera Crne Gore govorio je predsjednik Branko Vešović, koji je podvukao da od blizu 110.000 penzionera koji žive u Crnoj Gori, oko 14.000 su van granica naše zemlje.
U Savez je učlanjeno 89.000 penzionera. Postoji ukupno 277 mjesnih i 26 opštinskih udruženja penzionera u 25 opština (u Beranama dva).
Vešović je apostrofirao da u 17 crnogorskih opština ima više penzionera, nego zaposlenih.
Podsjetio je da najniža penzija u Crnoj Gori iznosi 250 eura.
Osvrćući se na odmor i rekreaciju za penzionere, naveo je da u objektu u Ulcinju u posljednje vrijeme dobijaju sve manje mjesta.
Ove godine dobijeno je 2.427 mjesta, umjesto 3.500, koliko su imali ranije. Ostatak je, kazao je, dodijeljen udruženjima koja nisu članovi Saveza: Pokretu penzionera sa sjevera, Partiji penzionera i Vojnim penzionerima.
Kada je u pitanju zimnica, naveo je da se isporuka odvijala u dva dijela, a participirali su: Ministarstvo poljoprivrede, Ministarsvo rada i socijalnog staranja i Fond PIO.
„Za devet godina, koliko sam na čelu saveza, crnogorski penzioneri trgovali kod ovih kuća iz oblasti mesne industrije preko 14 miliona eura, znači nije posao beznačajan. Značajan je bio za nas, a i za te kuće. Kada je u pitanju humanitarna pomoć, u vrijeme kada su penzije bile zamrznute 2013. – 2015. godine, svake godine smo imali po 300.000 eura od Vlade Crne Gore, preko resornog Ministarstva rada i socijalnog staranja i Fonda PIO. Sredstva koja su se usmjeravala Savezu - Savez je plasirao prema vama, a 5 posto smo zadržavali i zahvaljući razumijevanju opštinskih udruženja, preusmjeravali sjevernom dijelu Crne Gore gdje su penzije manje, a tu je ušao još i Ulcinj. Smatram da smo vrlo korektno radili i po kriterijumima koje smo zajednički odredili Fond PIO, Savez i sva opštinska udrženja prihvatila, i nije bilo problema. Sada su uzeli jedan jedini kriterijum, a to je visina penzije, rekao je Vešović.
Govoreći o izgradnji stanova za penzionere u Kotoru po povoljnim uslovima, podsjetio je da su udruženju do sada nuđeni placevi na neadekvatnim lokacijama.
Iznio je podatak da je do sada u Podgorici izgrađeno 288 stanova, Nikšiću „još“ 162, Cetinju 45, Bijelom Polju 18, Danilovgradu 16 i na Žabljaku 5.
Precizira da je od 2013. do 2019. godine izgrađeno ukupno 526 stanova i tu se, kaže, stalo. U završnoj su fazi 68 stanova u Baru i u Bijelom Polju 12 stanova.
„Glasao sam za to neka se ispita, jer sumnjaju da se kralo, ali za rezultat komisije koja je to donijela, nisam glasao. Kao rezultat toga propalo nam je 2021. godine 900.000 eura iz tog segmenta koji je trebao biti namijenjen za stambenu izgradnju, a 2022. godine 540.000 eura. Još nismo usvojili plan za 2023., a kako ide vjerovatno će propasti i za ovu godinu. Imali smo dva gotova projekat, jedan iz Tivta. Predračunska vrijednost za 52 stana u Podgorici bila je 477.000 eura, sada je to plus 300.000, jer je sve poskupilo. Na posljednjoj sjednici UO donesen je zaključak da dva člana UO i direktor Fonda idu kod ministra rada i socijalnog staranja da vide šta dalje, jer je grehota stopirati jedan lijepi posao kojeg smo imali“, smatra Vešović.
On se osvrnuo i na povećanje penzija, naglasivši da prosječna treba da se veže za prosječnu platu.
„U toku godine smo potpisivali preko 300 ugovora koji su omogućavali razne benefite penzionerima na odloženo plaćanje , na žalost sada toga više nema. Sa Fondom PIO dosta stvari ne ide kako treba“, poručio je Vešović.
On je rekao da ga je premijer Dritan Abazović 22. decembra na sastanak pozvao sa temom da se „spuste tenzije“ između SUPCG, Fonda PIO i opštinskih udruženja
Skupštini su prisustvovali predsjednici opštinskih udruženja penzionera i to: Tivta Dragan Perčin, Budve Niko Zec, Cetinja Radivoje Vujović, Tuzi Mano Turković i Ulcinja Miraš Škelja.
Kako je na skupu saopšteno, poziv je bio upućen i direktoru Fonda PIO Ranku Aligrudiću i predsjedniku Opštine Kotor Vladimiru Jokiću, čije prisustvo je izostalo.