Društvo
ODRŽANA RADIONICA ZA RODITELJE DJECE SA INVALIDITETOM U DNEVNOM CENTRU
Inicijativa mladih s invaliditetom Boke (I MI Boke) danas je u Dnevnom centru za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju u Kotoru održala radionicu na temu prava osoba s invaliditetom (OSI) za roditelje djece sa invaliditetom.
Radionicu je vodila iskusna trenerica s invaliditetom Miroslava-Mima Ivanović.
Kako kaže za Radio Kotor, ovo je druga od planirane tri radionice za OSI u okviru projekta „EduAkcija za inkluzivnost Kotora”, finansiranog od strane Opštine Kotor.
Prva je organizovana u novembru prošle godine za učenike/ce JU Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović”.
“Toj radionici su prisustvovala i djeca koja koriste usluge Dnevnog centra za djecu i omladinu sa smetanjam u razvoju, koji djeluje u okviru Resursnog centra. Danas smo razgovarali sa njihovim roditeljima o pravima koja njihova djeca imaju i mogu da koriste i koja oni kao roditelji mogu da koriste, te kako ta prava da ostvare, koje su to procedure za ostvarivanje prava, kako sve funkcioniše od podnošenja zahtjeva, pa do, ukoliko je potrebno, Ustavnog suda i međunarodnog nivoa” – objašnjava Ivanović.
Ivanović se pravima osoba sa invaliditetom bavi već 15 godina.
“U Crnoj Gori su prava OSI razvrstana u mnogo različitih oblasti i mnogo je teško snaći se u svim tim oblastima, rokovima i institucijama. Ja kao pravnica često moram da provedem po nekoliko sati u čitanju raznih zakona kako bih mogla da razumijem koji korak kada treba preduzeti i zbog toga smatram da je važno da se roditelji djece sa invaliditetom i same osobe sa invaliditetom informišu o tome koje su to procedure, jer one jesu zaista komplikovane. Na ovaj način pokušavamo da ih učinimo što jednostavnijim, koliko je to moguće” – navodi Ivanović.
Ona ocjenjuje da je svijest ljudi u Kotoru o OSI na jako lošem nivou.
“Cilj nam je da uradimo nešto za rodni grad iz koga smo potekli. Gotovo sve OSI i porodice se sele za Podgoricu jer nemaju uslova da funkcionišu u našem gradu. Bićemo grad bez OSI, što je sasvim razumljivo, s obzirom da ne postoje normalni uslovi za život” – ističe Ivanović.
Prema njenim riječima, od roditelja najviše zavisi koliko će njihovo dijete biti uključeno u društvo.
“Zato je važno da znaju kako mogu da ostvare svoja prava. Jer nije lako imati dijete sa invaliditetom u sistemu koji ništa ne pruža porodicama koje imaju djecu sa invaliditetom” – kaže Ivanović.
Kako navodi, “EduAkcija za inkluzivnost Kotora” ima još jednu aktivnost – radionicu koja će biti održana za pacijente koji su smješteni u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Kotoru.
“Bilo je dosta teško organizovati zbog preventivnih mjera za spriječavanje širenja koronavirusa. Nadamo se da ćemo do kraja marta moći da održimo posljednju aktivnost u okviru ovog projekta. Takođe se nadamo da ćemo u budućem periodu u okviru drugih projekata organizovati slične aktivnosti u Kotoru” – poručuje Ivanović.
Neđeljko Moškov, direktor JU Resursni centar za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović” podsjeća da je Dnevni centar počeo sa radom 2018. godine. Kako ističe, zaposlena su dva oligofrenologa.
“JU Resursni centar za sluh govor, kao jedina ustanova koja se bavi osobama sa invaliditetom u našem gradu, pokušava na sve načine da izađe iz svojih okvira. Nekad su nas svrstavali u jedinu ustanovu koja se bavi djecom sa poremećajima sluha, a danas se trudimo da pođemo i korak dalje. To sam smatrao kao obavezu prema roditeljima iz ovog grada. U decembru 2017. godine počela je priča o otvaranju Dnevnog centra, koji je počeo sa radom u januaru 2018. Ova usluga mora da postoji u našem gradu, kao i sve druge socijalne usluge” – poručuje Moškov.