Društvo
ODRŽANA RADIONICA ZA OSI O PRISTUPAČNOSTI INFORMACIJA I GOVORU MRŽNJE I OMALOVAŽAVANJA U MEDIJIMA
Inicijativa mladih s invaliditetom Boke (I MI Boke) organizovala je danas u prostorijama Omladinskog kluba Kotor radionicu o pristupu informacijama koje se šire putem medija i govoru mržnje i omalovažavanja, sa osobama s invaliditetom (OSI) iz ruralnih područja Boke.
Izvršna direktorka I MI Boke Miroslava Mima Ivanović, prisutnima se obratila putem ZOOM aplikacije, a zatim objasnila da je njenu namjeru da lično prisustvuje radionici spriječilo to što je vozilo pristupačno za OSI bilo u kvaru.
,, Na žalost kada se u Crnoj Gori desi kvar na vozilu koje je pristupačno za OSI, ne postoji zamjensko”, kazala je Ivanović.
Kako dalje navodi procenat invalidnosti zavisi od broja barijera sa kojim se osoba sa invaliditetom susreće.
,, Tokom mog boravka u Americi bila sam možda 20 % osoba sa invaliditetom dok sam u Crnoj Gori 100 %. Razlika je u tome što sam u Americi imala personalnu asistenciju 24 časa, pristupačan smješataj, pristupačno vozilo koje je uvijek dostupno a u slučaju kvara tog vozila po vas dođe drugo, pristupačan javni prevoz, pristupačan prilaz fakultetu, a kod nas su barijere svuda”, rekla je Ivanović.
Ona je zatim govorila o rezultatima projekta „SNAŽNI-Mediji bez mržnje i dezinformacija” , ističući pritom, da se članom 12 Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom propisuje, da diskriminaciju prestavlja nedostupnost informacija na internetu i u drugim medijima, u pristupačnoj formi za OSI, u skladu sa propisima iz oblasti informisanja i elektronskih komunikacija.
,, Zakon o elektronskim medijima propisuje finansijsko podsticanje komercijalnih televizijskih emitera i neprofitnih emitera, da svoje usluge postepeno učine dostupnim osobama sa oštećenjem sluha i vida. Takođe, u ugovorima o finansiranju lokalnih javnih emitera moraju se definisati i programski sadržaji namjenjeni informisanju osoba sa oštećenjem sluha i vida. Članom 9 Zakona o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom se pod širenjem govora mržnje i omalovažavanjem podrazumijeva: širenje, podsticanje ili pravdanje diskriminacije, omalovažavanja, mržnje ili nasilja prema OSI zbog njihovog invaliditeta; predstavljanje OSI kao manje vrijednih i manje sposobnih članova društva; kampanja ili terminologija koja širi, podstiče i pravda kršenje ljudskih prava i jednakosti OSI kao i njihovo omalovažavanje”, pojasnila je Ivanović.
Osim osoba sa invaliditetom iz Kotora, radionici su putem ZOOM- a prisustvovali i predstavnici NVO “Nova šansa” iz Herceg Novog kao i roditelji djece sa invaliditetom iz Tivta.
Tom prilikom razmjenjena su iskustva iz prakse, a razgovaralo se i o najboljem načinu komunikacije i razmijene informacija između osoba sa invaliditetom, preprekama sa kojim se suočavaju, kao i o značaju aktivirma OSI.
Podsjetimo, ova radionica je posljednja aktivnost projekta „Za ravnopravnost osoba s invaliditetom u medijima”, kojeg finansira Evropska unija, kroz Program malih grantova u okviru regionalnog Projekta „SNAŽNI-Mediji bez mržnje i dezinformacija”, a koji je od 1. maja prošle godine, kada je i započet, postigao značajne rezultate na planu pristupačnog informisanja OSI i podizanju svijesti o (ne)zastupljenosti OSI u medijima.