Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

01.04.2022
517

ODRŽANA RADIONICA U SPECIJALNOJ BOLNICI ZA PSIHIJATRIJU

Inicijativa mladih s invaliditetom Boke (I MI Boke), danas je organizovala radionicu sa pacijentima/kinjama smještenim u Specijalnoj bolnici za psihijatriju Kotor.

Radionicu na temu prava osoba sa mentalnim invaliditetom vodila je psihološkinja Julijana Cicović-Maslovar.

,,Cilj ove radionice je bio da se pacijenti smješteni na hroničnom odjeljenju Specijalne bolnice upoznaju sa predstavnicima I MI Boke. Predstavili smo im mogućnost da oni sami mogu da se obrate zaposlenim u ovoj NVO  kako bi lakše ostvarili svoja prava. Ovom prilikom smo razgovarali o Konvenciji o ljudskim pravima, koja između ostalog mentalno oboljenje kategoriše kao invalidnost. Govorili smo o tome koja prava deklariše Konvencija i u kojoj mjeri oni vide da su ta prava kada je u pitanju život svakog od njih  ponaosob ostvarena. Moj utisak nakon održane radionice je da su pacijenti primarno željni kontakta i razgovora tako da su bili pričljivi i imali potrebu da nam ispričaju svoje životne priče”- kazala je Cicović-Maslovar za Radio Kotor.

Kako je za naš radio rekla Snežana Kašćelan, projektna asistentkinja u NVO I MI Boke, radionica se organizuje u okviru projekta „EduAkcija za inkluzivnost Kotora”, koji finansira Opština Kotor.

,,Pored radionica koje smo održali sa srednjoškolcima iz Gimnazije Kotor, kao i za studente Fakulteta za turizam i hotelijerstvo, tri radionice  planirane su za osobe sa invaliditetom. Jedna je održana u Resursnom centru “Dr Peruta Ivanović”, druga je bila za roditelje djece koja su korsinici dnevnog boravka, dok je  današnja radionica, treća po redu, bila za osobe sa mentalnim invaliditetom, što nam je finalna aktivnost projekta ,,EduAkcija za inkluzivnost Kotora” - podsjetila je Kašćelan. 

“Iako je Vlada Crne Gore usvojila Strategiju o zaštiti i unaprijeđenju mentalnog zdravlja za period 2019-2023, njena implementacija je na veoma niskom nivou, jer je samo 18% planiranih aktivnosti preduzeto 2020. godine, shodno Izvještaju o realizaciji njenog Akcionog plana. Zbog toga je svaka aktivnost na osnaživanju osoba sa mentalnim invaliditetom da se aktivnije uključe u društveni život zajednice od izuzetne važnosti” – poručuju iz I MI BOKE.

Podijeli na: