Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

14.10.2024
560

ODRŽANA RADIONICA OBRAZOVANJE ZA DRUŠTVO U PROMJENAMA -MENTALNO ZDRAVLJE U NOVOM MILENIJUMU

Institut za javno zdravlje Crne Gore i Klinički centar Crne Gore organizuju Drugi festival mentalnog zdravlja koji se održava od 10. do 20. oktobra.

Brojnim aktivnostima tokom festivala uzela je učešće i ZU Specijalna bolnica za psihijatriju "Dobrota" Kotor.

Na području kotorske opštine planirana su predavanja i interaktivne radionice u jednoj osnovnoj i u srednjim školama.

Danas je održana interaktivna radionica “Obrazovanje za društvo u promjenama – mentalno zdravlje u novom milenijumu” sa posebnom temom “Komunikacija”, koju su uz učešće učenika Gimnazije Kotor, Srednje medicinske i Srednje ekonomske škole vodile specijalista medicinske psihologije i KBT i ECT psihoterapeutkinja Olivera Marković i socijalna radnica mr Aleksandra Dragojević. Radionicu je pratila i profesorica biologije Fikreta Adrović.

Psihološkinja Marković, u razgovoru sa učenicima, istakla je značaj verbalne, ali i one mnogo starije, neverbalne komunikacije, kao osnove međuljudskih odnosa.

Konstatacijom da je “komunikacija neki vid povezivanja i održavanja kontakta među ljudima” psihološkinja Marković je otvorila niz pitanja, između ostalog, da li je teže započeti ili održati komunikaciju.

Učenici su aktivno sudjelovali u razgovoru, te razmijenili svoja iskustva iz relacije sa vršnjacima, priznavši da je lakše stvoriti kontakt digitalnim vidom komunikacije, nego živim odnosom.

Marković i Dragojević su pokazale nekoliko praktičnih primjera i “formula” na koji način unaprijediti vještinu razgovora, naglašavajući da je za uspješnu komunikaciju potrebno biti dobar slušalac, te primijeniti snagu otvorenih pitanja.

Kako su naglasile otvorena pitanja postavljamo kada želimo neku osobu zainteresovati za konverzaciju, podstaći razgovor sa njom i tako dobiti što više podataka o određenoj temi ili osobi. Otvorena pitanja nam daju mogućnost da pokrenemo dijalog, te da ga održimo i obogatimo.

Postoji više stilova komunikacije, odnosno načina na koji ispoljavamo svoje osjećaje i misli: agresivni, pasivni i asertivni.

Po riječima današnjih predavačica asertivni je onaj koji bi trebali u svakodnevoj komunikaciji što više primjenjivati i njegovati,

“Asertivnom komunikacijom se zauzimamo za sebe, iskazujemo svoje potrebe i stavove na direktan i nedvosmislen način, a da pritom ne ugrožavamo druge”, kazala je Marković.

Posebno je važno naglasiti da se asertivna komunikacija može naučiti, te da se vještine stalno usavršavaju.

Nakon ove radionice planirano je predavanje na istu temu “Obrazovanje za društvo u promjenama – mentalno zdravlje u novom milenijum” takođe u kotorskoj Gimnaziji sa psihijatrom dr Borisom Ćorićem i psihološkinjom Milicom Samardžić.

Slijedi predavanje na temu “ Mentalno zdravlje i društvene mreže” koje će, u prijepodnevnim satima, 17. oktobra u prostorijama OŠ “Veljko Drobnjaković” u Risnu održati defektološkinja i KBT i ECT psihoterapeutkinja Milica Vukotić i psihološkinja Milana Žarković.

Tekst: Nataša Jotić

Foto: Radio Kotor

Podijeli na: