Društvo
ODRŽANA RADIONICA O UKLJUČIVANJU OSI U DRUŠTVENI ŽIVOT ZAJEDNICE
Radionica o ostvarivanju prava osoba sa invaliditetom (OSI) na temu “Interaktivni input-ostvarivanje prava na utvrđenje invaliditeta i prava iz oblasti socijalne zaštite” održana je sinoć u Resursnom centru za sluh i govor “Dr Peruta Ivanović”.
Organizator ove radionice bilo je Udruženje paraplegičara Kotor, u okviru redovnih aktivnosti predviđenih za ovu godinu, a dio je realizacije projekta “Uključivanje osoba sa invaliditetom u društveni život zajednice”.
Ispred organizatora prisutne je pozdravio Zoran Radimir, istakavši da će Udruženje paraplegičara Kotor, u okviru prvog dijela pomenutog programa predviđenog za ovu godinu, u narednom periodu organizovati seriju radionica.
,,Cilj je da osobe sa invaliditetom budu upoznate sa oblastima iz ostvarivanja prava i ostvarivanje socijalne zaštite. Drugi dio radionica će obuhvatiti psiho-socijalni aspekt i uopšte podizanje nivoa svijesti OSI. Drugi dio projekta odnosi se na konkretne pomoći ovim osobama, a uključene su one sa najvećim procentom invaliditeta. Obuhvaćene su: slijepe i slabovide osobe, sa oštećenjem sluha i govora, paraplegijom, kvadriplegijom, sa amputiranim ekstremitetima, cereblanom paralizom, multipleks sklerozom i sličnim dijagozama”, pojasnio je Radimir.
Radionicu je vodila trenerica Miroslava Mima Ivanović, koja je pojasnila kako ostvariti pravo na ličnu invalidninu, pravo za dodatak za njegu i pomoć kao i o drugim načinima kako utvrditi procenat invaliditeta.
,,Pravo na ličnu invailidninu po zakonu ostvaruju lica koja imaju težak invaliditet. Postoji Pravilnik koji za ostvarenje ovog prava kao i za ostvarenje prava na dodatak za njegu i pomoć propisuje određene dijagnoze. Međutim, te dijagnoze nisu dobro propisane jer postoje neka stanja koja su progresivna kao što je u slučaju multipleks skleroze, koja oboljelog može dovesti do teškog stanja, ali može biti i bez većih posljedica. Za ostvarenje ovih prava važno je posjedovati medicinsku dokumentaciju da bar za jednu dijagnozu imate oštećenje 100%. Nažalost, komisija često odbija zahtjeve za ostvarenje ovog prava ali važno je napomenuti da postoji pravo i na žalbu”, saopštila je Ivanović.
Invaliditet, kaže, nije dijagnoza koju OSI imaju, već upravo to što se suočavaju sa brojnim barijerama u društvu.
,,Dok sam boravila u Americi suočavala sam se sa mnogo manje barijera i osjećala sam se kao osoba sa nekih 50% invaliditeta. U Crnoj Gori se osjećam kao osoba sa 100% invaliditetom jer nema pristupačnog prevoza, još uvjek nema obezbjeđene personalne asistencije, ne mogu da čitam štampu jer je neprilagođena i slično. Upravo osobama sa invaliditetom ovakve barijere otežavaju svakodnevni život” , kazala je, između ostalog, Ivanović.
Podsjetimo, projekat “Uključivanje osoba sa invaliditetom u društveni život zajednice” obuhvata i konkretna pomoć koja se se ogleda u zadovoljavanju potreba u smislu transfera OSI prema medicinskim ustanovama (Bolnica, Dom zdravlja, ljekari, apoteke) odvoženje na fizikalne i druge terapije, predizanje ljekarskih uputa i recepata, plaćanje računa (pošta, banka i sl.), odvoženje u tržne centre, odvoženje na kulturne i sportske manifestacije i slično.
U tu svrhu obezbijeđen je specijalni automobil udruženja sa rampom za osobe u invalidskim kolicima, vozač i jedan personalni asistent za osobe koji nemaju svog pratioca ili člana porodičnog domaćinstva, a ukoliko je potrebna pratnja.