Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

22.02.2024
1139

ODRŽANA RADIONICA O DEFORMITETIMA KIČMENOG STUBA KOD DJECE ŠKOLSKOG UZRASTA

U okviru projekta „Socijalna inkluzija u Crnoj Gori“ koji sprovodi Opština Kotor, finansijski podržanog od strane Regije Friuli Venezia Giulia, danas je u amfiteatru Gimnazije i Srednje pomorske škole Kotor, održana radionica namijenjena djeci školskog uzrasta. 

Prisutne je najprije pozdarvila savjetnica za međunarodne projekte u Opštini Kotor, Lena Pasinović. 

,,Ono što je bila naša vizija tokom pisanja projekta je značaj motoričke sposobnosti i fizičke aktivnosti, ne samo kroz prakse, već i suštinske edukativne i društvene  vrijednosti, kao alat za poboljšanja kvaliteta života ali i sredstvo za socijalnu integraciju. Naša misija je sprovođenje aktivnosti koje su usmjerene na inkluziju i socijalnu integraciju ranjivih gupa, a naročito osoba sa invaliditetom, čije su fizičke i senzorne sposobnosti dugoročno narušene. Kroz sportsku praksu u cilju psiho-fizičkog oporavka promovišemo fizičku aktivnost kao rehabilitacionu, edukativnu i socijalnu praksu”, kazala je, između ostalog, Pasinović. 

Radionicu pod nazivom “Deformiteti kičmenog stuba kod djece školskog uzrasta – izazovi savremenog načina zivota”, vodili su fizijatar dr Kaća Tomčuk i spec. primijenjene fizioterapije Miljan Nikčević. 

Dr Kaća Tomčuk najprije je upoznala prisutne sa anatomijom kičme. 

,,Kičmeni stub je centralna osovina našeg tijela, sastoji se od kičmenih pršljenova koji su podijeljeni segmentno na vratne, grudne, lumbalne i krsne. Pršljenovi su spojeni malim diskusima i postoji 23 zgloba, koji su malo pokretni pojedinačno, ali sveukupno daju veliku pokretljivost kičmi. Kičma ima normalne fiziološke krivine u vratnom, grudnom i lumbalnom dijelu, koje mogu da se poremete tokom rasta i razvoja. Ne rađamo se sa tim krivinama, beba po rođenju ima jednu krivinu kičme, a to je takozvana kifoza. Međutim, kako beba počene da savladava podizanje glave, oko trećeg mjeseca javlja se prva krivina na vratu, kako počinje da sjedi, ustaje i uspravlja se od petog mjeseca, javlja se lumbalna krivina. Kičmeni stub se modifikuje i starenjem se smanjuje veličina pršljena, pa se mi svi krivimo prema naprijed, a najoptećenija kičma je kod djece kada počnu da hodaju”, navodi dr Tomčuk. 

Nakon uvodnog dijela, ona je je prisutnu djecu pregledala i dala svajete roditeljima, koje vježbe da uključe svojoj djeci. Spec. primijenjene fizioterapije Miljan Nikčević je istakao značaj vježbi za korigovanje deformiteta kičmenog stuba, a zatim je pokazao vježbe koje bi trebali svakodnevno raditi djeca u školskom uzrastu. 

Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: