Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

20.11.2024
568

ODRŽANA RADIONICA NA TEMU MEĐUNARODNA SARADNJA I POMORSKA PRIVREDA

Druga radionica pod nazivom „A2.3 Međunarodna saradnja i pomorska privreda“ u okviru projekta „Inovacioni hub za promociju pomorskih kompetencija – IHUBMAR (IKUL-018-24)” održana je danas u Amfiteatru Pomorskog fakulteta Kotor.

Moderator radionice bio je mr Igor Petrović, kapetan duge plovidbe i saradnik u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor. Panelisti su bili kapetan duge plovidbe Neđeljko Radulović, crewing manager u pomorskoj kompaniji "Dabinović", mr Denis Vukašinović, upravitelj stroja i predsjednik Skupštine Alumni kluba Pomorskog fakulteta Kotor, mr Ivan Mraković, kapetan duge plovidbe i saradnik u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor i Dejana Pudar, studentkinja druge godine studijskog programa Nautika i pomorski saobraćaj.

Radionici su prisustvovali učenici/ce i profesori Srednje pomorske škole Kotor, kao i profesori/ce i student/kinje Pomorskog fakulteta Kotor.

Kapetan Neđeljko Radulović govorio je o temi „Kompetencije pomoraca: očekivanja i realnost“.

„Kada je riječ o intervjuima za nove kandidate, nastojimo da to ne bude samo jedan razgovor. Može se desiti da neko blista na prvom intervjuu ili, s druge strane, da ima loš dan. Zato obično obavljamo dva ili tri intervjua. Pomorski fakultet Kotor kontinuirano pruža najbolje kadrove koji brzo napreduju u karijeri. Kompanija Dabinović prvenstveno zapošljava pomorce iz Boke i Crne Gore, uz vrlo mali procenat pomoraca iz regiona. Vodimo računa o centrima gdje su pohađali obuke, jer kvalitet mora biti prioritet. Pored stručnosti, mentalna stabilnost i sređena porodična situacija postaju ključni kriterijumi za rad na brodu. Nedostatak pomoraca na tržištu nas ponekad primorava na balansiranje kriterijuma, ali kvalitet mora ostati neprikosnoven, kazao je Radulović.

Mr Denis Vukašinović osvrnuo se na kompetencije potrebne za rad u brodogradilištima i pomorskom menadžmentu.

„Rad u brodogradilištu zahtijeva multidisciplinarne kompetencije kroz tri ključna segmenta: formalno obrazovanje, praktično iskustvo i životne vještine. Formalno obrazovanje pruža osnovu za rad, dok su treninzi i obuke ključni za razvoj stručnosti. Iskustvo stečeno na brodovima je neprocjenjivo – to je nešto što se može naučiti samo kroz praksu. Nadgledanje izgradnje broda zahtijeva detaljno poznavanje teorije, ali i iskustvo u realnim situacijama. Takođe, životne vještine, poput prilagodljivosti i strpljenja, neophodne su za rad u ovom sektoru. Kvalitet trening centara i prakse značajno utiče na sposobnost stručnjaka da odgovore na kompleksne zadatke, istakao je Vukašinović.

Mr Ivan Mraković govorio je o potrebi za poboljšanjem kompetencija pomoraca.

„Tokom 14 godina rada na brodu susreo sam se s ljudima različitih nivoa znanja i vještina – od onih koje sam želio što prije zaboraviti zbog niskog nivoa znanja, do onih koji su blistali i bili iznad prosjeka. Većinu vremena proveo sam radeći sa posadom iz naših krajeva. Razmišljajući o njihovim kompetencijama, polazio sam od sebe jer sam uvijek sebi postavljao visoke standarde. Međutim, tokom vremena primijetio sam da se kriterijumi ili nivo kompetencija naših pomoraca snižavaju. Kompanije imaju sisteme provjere i ne dozvoljavaju ulazak nekompetentnih ljudi na brod. Ipak, i dalje postoji veliki prostor za napredak, posebno kada su u pitanju meke vještine, poput prilagođavanja i komunikacije, koje često nedostaju mladim pomorcima. Kontinuirano obrazovanje i rad na ličnim vještinama ključni su za napredak u ovoj profesiji“, rekao je Mraković.

Najbolja studentkinja Pomorskog fakulteta, Dejana Pudar, podijelila je svoja očekivanja pred ukrcaj na brod.

„Vjerujem da mi je obrazovanje pružilo čvrste temelje, posebno u oblasti navigacije, sigurnosnih procedura i manevrisanja. Međutim, svjesna sam da će se od mene očekivati brzo prilagođavanje realnim situacijama na brodu. Rad na ličnom razvoju i sticanje komunikacionih vještina smatram podjednako važnim. Radim na prijemnom pultu u jednoj marini s međunarodnim klijentima i u timu od 20 do 30 ljudi, što mi značajno doprinosi razvoju timskog rada i prilagodljivosti. Očekujem da će kompanija cijeniti ne samo moje znanje, već i moje sposobnosti prilagođavanja izazovima i timskom radu“, kazala je Pudar.

Radionica je omogućila razmjenu iskustava i ideja između stručnjaka iz prakse, profesora, učenika i studenata, čime je dodatno istaknuta važnost razvoja pomorskih kompetencija.

Detaljnije o ovoj temi možete čuti u emisiji „Život je more“, koja će biti emitovana u subotu, 23. novembra.

Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: