Društvo
ODRŽANA RADIONICA GENERISANJE IDEJA
Druga po redu radionica novog edukativnog ciklusa pod nazivom “Generisanje ideja”, održana je juče u Press sali KC „Nikola Đurković” u Kotor.
Pozivu Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti odazvali su se srednjoškolci i studenti, koji su aktivno učestvovali na radionici organizovanoj u okviru najvećeg evropskog programa podrške društvenom preduzetništvu mladih-Social Impact Award (SIA).
Nina Drakulić, projektna menadžerka Five Grupe, na interaktivan način je upoznala prisutne sa konceptom društvenog preduzetništva i istakla značaj interaktivnog rada kojim se stiču nova znanja, ideje, razvija kreativnost i podstiče inovativnost.
“Radionica Generisanje ideja se odnosi na meke vještine, a cilj je da kroz druženje u grupama, mladi saznaju nešto novo i korisno za njihovo dalje obrazovanje i budući poziv. Zadatak je bio da izrade most za 45 minuta uz pomoć ponuđenog materijala (hamer, trake, ljepilo…), a kada ga naprave, da navedu dovoljno razloga zbog čega je upravo njihov most najkvalitetnije i najbolje rješenje. Za izradu su bili ograničeni određenim budžetom. U slučaju prekoračenja budžeta, morali su obrazložiti razloge prekoračenja. Ideja je da se kroz igru stiču vještine i osjećaj što je sve neophodno uraditi i obezbijediti u stvarnom životu i poslu, da bi se od ideje, stiglo do realizacije ”, objašnjava Radulović.
Kako je istakla PR menadžerka Social Impact Award programa, Natalija Bošković, projekat je osmišljen u cilju podizanja svijesti o društvenom preduzetništvu među mladima, kompanijama, državnim institucijama, akterima u akademskoj i naučnoj zajednici, kao i zainteresovanoj javnosti. Realizacija aktivnosti doprinosi snažnijoj edukaciji na polju inovacija, znanja i vještina, kao i konkretne podrške idejama, koje imaju potencijal za realizaciju i pozitivan društveni uticaj u Crnoj Gori, ali i širom svijeta.
Program je namijenjen mladima od 15 do 30 godina, koji se u okviru timova prijavljuju za učešće u takmičenju “Nagrada za društvene promjene”, a njihove ideje moraju odgovarati ciljevima održivog razvoja, čije je ispunjenje dio zvanične agende Ujedinjenih nacija širom svijeta.
Prijave za učešće na takmičenju će trajati do 31. maja, kada će nakon selekcije koju će raditi stručni kadar, biti odabrano 10 timova, koji će dobiti priliku da usavršavaju svoje ideje, ali i izgrađuju lične i profesionalne vještine.
U periodu od jula do septembra, finalisti će dobiti mentorsku podršku i dodatne programe edukacije, kako bi na što bolji način razradili, ali i prezentovali svoje ideje na nacionalnom i internacionalnom nivou. Kroz tromjesečni rad sa istaknutim profesionalcima u ovom procesu, timovi dobijaju priliku da unaprijede svoju ideju, koju će prezentovati na finalu takmičenja u oktobru tekuće godine.
“Nakon višemjesečnog rada sa svojim mentorima, finalisti će imati priliku da predstave ideje na ceremoniji dodjele nagrada koja će se realizovati u oktobru u The Chedy Luštica Bay hotelu. Na ovom događaju će biti napravljena retrospektiva do tada realizovanih aktivnosti, ali i proglašene tri pobjedničke na osnovu kriterijuma: inovativnost, stepen društvenog uticaja i izvodljivost. Izabrani timovi osvajaju početni kapital u iznosu od 1.500 eura, mentorsku podršku i obezbijeđen put na SIA Samit. Osim tri pobjedničke ideje, biće nagrađena i četvrta, koja se bira glasovima online zajednice na osnovu objavljenih kratkih video snimaka finalista na SIA veb sajtu. Četvrti rangirani tim osvaja mentorsku podršku i obezbijeđen put na SIA Samit.
Međunarodni događaj u novembru okupiće pobjednike i nacionalne koordinatore SIA Programa svih zemalja sa tri (3) kontinenta gdje se on realizuje. Događaj predstavlja priliku da se čuju različite ideje i iskustva, a omogućava internacionalno umrežavanje svih prisutnih učesnika na projektu, te razmjenu znanja u cilju kreiranja dodatnih mogućnosti i podrške. Internacionalni SIA samit okuplja više od 200 mladih inovatora iz 18 zemalja i pruža priliku mladim ljudima iz Crne Gore da budu dio velike međunarodne naučne zajednice, ali mogućnost da prisustvuju edukativnim radionicama i predavanjima međunarodni prepoznatih eskperata i kompanija.
Kroz realizaciju ovog programa mladim ljudima u Crnoj Gori, NVO Centar za omladinsku edukaciju će obezbijediti sve sadržaje potpuno besplatno”, zaključuje Bošković.
Tekst Nataša Jotić
Foto Radio Kotor