Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

11.03.2022
556

ODRŽANA PRVA RADIONICA O OSI ZA STUDENTE/KINJE FAKULTETA ZA TURIZAM I HOTELIJERSTVO

Inicijativa mladih s invaliditetom Boke (I MI Boke) organizavala je danas  prvu radionicu sa  studenatima/kinjama prve godine Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Kotoru, na temu komunikacije sa osobama sa invaliditetom (OSI)  i pristupačnosti turističkih sadržaja.

Radionicu je vodila trenerica sa invaliditetom Dunja Samardžić koja je za Radio Kotor kazala da je bila interaktivnog karaktera i da su studenti i studentkinje postavljali brojna pitanja.

,,Na početku smo govorili o njihovim očekivanjima, zanimalo ih je kako komunicirati sa osobama sa invaliditetom, bili su zainteresovani i da čuju o pravima i položaju OSI van oblasti turizma, ali ono o čemu smo najviše govorili su iskustva osoba sa invaliditetom kao korisnika turističkog sadržaja. Uglavnom smo pričali o situaciji u Crnoj Gori, ali smo se osvrnuli i na dobre prakse iz Evrope. Ono što uvijek na početku radionica volim da obradim je tema samog invaliditeta, naravno ako mladim ljudima pričam o tome kako komunicirati sa osobom sa invaliditetom, važno je razgraničiti ko su OSI i šta je invaliditet, da bi smo pričali o pristupačnosti i dalje o pristupačnog turizmu”- kazala je Samardžić.

Kako dodaje,  “pristupačan turizam” ne podrazumijeva samo boravak i prenoćište lica sa invaliditetom i ne podrazumijeva da je samo hotelska soba pristupačna, već i svi ostali sadržaji u hotelu kao što su rekreativni i spa centri, bazeni, pristup moru.

,,Govorili smo i o ispravnoj terminologiji, a ono što je bitno za njih kao buduće turističke radnike jeste da znaju bonton komunikacije sa svim vrstama invaliditeta, jer ima puno vrsta invaliditeta i svakoj vrsti treba različito pristupiti. Neće se isto komunicirati sa nekim ko je u kolicima i dati mu istu vrstu asistencije, kao na primjer sa nekim ko ima oštećenje vida. Ono što je takođe značajno, da i turističke atrakcije budu pristupačne, da imaju audio vodiče za osobe sa oštećenjem vida, dovoljan broj rampi za pristup kolicima,  indukcione petlje za osobe oštećenog sluha i sve ono što olakšava putovanja osoba sa invaliditetom” - zaključila je Samardžić.

Radionica je organizovana  u okviru projekta „EduAkcija za inkluzivnost Kotora”, koji je podržan od strane Opštine Kotor. Podsjetimo, I MI Boke je već u okviru ovog projekta, prethodno organizovala i pet radionica za srednjoškolce/kinje Gimnazije Kotor, čiji je cilj takođe bio edukovati mlade o pravima, potrebama i potencijalima OSI i doprinijeti povećanju stepena socijalne inkluzije.

 

 

Podijeli na: