Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

31.01.2024
1055

ODRŽANA PREZENTACIJA UNAPREĐENJE JAVNOG PREVOZA U KOTORU, PRIMJER POZITIVNE PRAKSE IZ ŠIBENIKA

Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.

Prezentacija pod nazivom “Unapređenje javnog prevoza u Kotoru+Primjer pozitivne prakse iz Šibenika” održana je sinoć u prostoru Kreativnog Huba (Stari zatvor) u organizaciji NVO “Expeditio”.

Javni prevoz je neizostavni dio svakodnevnog života, igra izuzetno važnu ulogu u smanjenju saobraćajnih gužvi i trebalo bi da predstavlja održiv, pristupačan i siguran način transporta, naročito za društveno ranjivije grupe, naveli su iz NVO “Expeditio”.  

Zbog toga je, smatraju, usredsređenost na ovu temu od izuzetne važnosti za ukupan napredak zajednice na teritoriji opštine Kotor.

Predstavljajući istraživanja “Građani/ke o unapređenju javnog prevoza na teritoriji Kotora”, koje uključuje predlog politika za poboljšanje javnog gradskog prevoza na području opštine Kotor, Tatjana Rajić, iz ove NVO je kazala da su  donosioci odluka unutar gradskih uprava i lokalnog parlamenta i različite strukture u okviru Opštine Kotor koje su odgovorne za planiranje, razvoj i impementaciju politika vezano za transport, osnovna ciljna grupa kojoj je dokument namijenjen.

Zasniva se prvenstveno na anketi - on line upitniku, koji je sproveden početkom decembra, a koji je za sedam dana popunilo 640 građana/ki, te na studijama i publikacijama koje su im bile dostupne, u prvom redu Studija javnog gradskog i prigradskog transporta putnika na teritoriji grada Kotora iz 2016. godine, čiji naručilac je Opština Kotor.

Po riječima Rajić, od ukupnog broja onih koji su popunili anketu, 48,8 posto su aktivni korisnici javnog gradskog prevoza, a ostali su potencijalni.

“Prvo pitanje aktivnim korisnicima bilo je kako ocjenjuju javni prevoz u Kotoru. Ponuđeni su im odgovori od jedan do pet. Skoro 67,4 posto njih su dali jedinicu i dvojku, dakle loš i izuzetno loš, 27,2 posto ocjenjuju kao osrednji, a da je zadovoljavajući, izuzetno dobar, navelo je samo 5,5 posto ispitanika, s tim što samo 1 posto kaže da je izuzetno dobar. Sljedeće pitanje je bilo koji su pozivni aspekti javnog prevoza. Ponuđeni odgovori bili su pouzdanost, znači da li poštuju raspored, da li kasne ili ne kasne, dostupnost, udobnost, uslovi unutar vozila, kvalitet i opremljenost stajališta, prilagođenost osobama sa invaliditetrom, cijena karte, kvalitet vozača i kao posljedni odgovor ponudili smo im ništa od gore ponuđenog.
Trećina je odgovorila ništa od gore ponuđenog, ne vide ni jedan pozitivan aspekt postojećeg sistema i daju objašnjenje da koriste javni prevoz u nedostatku sopstvenog auta i sredstava da plate taksi ili neki drugi vid prevoza, 22,5 posto, znači sljedeći veći broj korisnika/ca kaže da je kvalitet vozača pozitivan aspekt, dakle da su vozači dosta spretni i ljubazni. Da je korektna cijena karte smatra 15,5 posto. Recimo da je to treći pozitivan aspekt”, kazala je Rajić, dodavši da 70 posto svih ispitanika uglavnom ovo navodi kao pozitivan aspekt postojećeg sistema.

Oko 50 posto onih koji su popunili upitnik kao ključne probleme u javnom prevozu naveli su: kašnjenje, pretrpanost, malu frekventnost linija i lošu pokrivenost linijama.

Odgovori potencijalnih korisnika, na pitanje koji su razlozi koji ih sprečavaju da koriste javni prevoz dominantno su isti kao kod aktivnih korisnika.

“S tim što tome dodaju i nedostatak informacija. Znači, možda bi nekad koristili javni prevoz, ali nemaju informacije o polascima, redu vožnje, itd. Upitani su šta koriste od drugih vidova prevoza- dominantno privatne automobile, jedan broj njih pješači, taksi, motori, bicikle, barke. Kada su pitani da li bi razmotrili korišćenje gradskog prevoza u budućnosti ukoliko bi došlo do poboljšanja, najveći broj njih, 87,2 posto, kaže da bi sigurno, 11 posto možda, a ostali ne znaju ili da ne bi”, navela je Rajić.

Kada je u pitanju vodeni prevoz, 81,8 posto ima pozitivno mišljenje, dok ostali ne znaju ili ga ne bi koristili.

Važan aspekt ove teme je rodna perspektiva za javni prevoz, jer brojna međunarodna i regionalna iskusta govore da žene više koriste ovaj prevoz.

Ističući da su i u sprovedenom istraživanju tri četvrtine onih koji su popunili upitnik žene, Rajić podsjeća da se i u zvaničnim dokumentima, poput Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou, koju je Opština Kotor usvojila 2013. godine, eksplicitno navodi da ima više žena korisnica javnog prevoza nego muškaraca.

Upitnikom je obuhvaćena i percepcija građana o mogućoj korupciji vezano za javni prevoz. Na pitanje da li vide vezu neadekvatnog javnog prevoza i korupcije, 71,5 posto je odgovorilo sa ne ili ne znam.

“Oni ne vide tu vezu, ali gotovo jedna trećina sumnja da postoji neki osnov za korupciju i to obrazlažu sa dva agumenta. Prvi je što ne vide da postoji konkurencija, uviđaju da postoji dugogodišnji monopol jednog prevoznika iako su građani jako nezadovoljni njihovim uslugama. Drugi argument koji navode je da su njihove pritužbe na stanje javnog prevoza ignorisane od strane gradske uprave. To ih dovodi u sumnju da se taj posao namješta kompaniji koja trenutno obavlja tu funkciju i kod njih izaziva sumnju o mogućoj korupciji”, rekla je Rajić.   

Kako navodi, preporuke su dominantno izvučene iz samih stavova i iskustava građana/ki, prvenstveno oslanjajući se na Studiju javnog gradskog i prigradskog transporta putnika na teritoriji grada Kotora iz 2016. godine koju je naručila Opština Kotor, pri čemu dokument koji je “Expeditio” posljednjih mjeseci proizveo ne može ni na koji način i nije mu je cilj da konkuriše ovoj Studiji.

“Cilj dokumenta na kome smo mi radili je da se vrati fokus i ponovo ukaže na važnost ove teme i na stavove građana vezano za ovu temu. Studija je jako bitna, mislim da je neophodno vratiti se i ponovo je isčitati. Rađena je prije osam godina neke su se stvari promijenile, ali kontekst nije značajno promijenjen da ova studija ne može da bude osnov za bavljenje temom javnog prevoza. Sigurno bi je trebalo donekle doraditi, preispitati, ali moraju se svakako vraćati i naravno studija bi trebala biti transparentna i naći se na sajtu Opštine Kotor”, podvukla je Rajić.

Primjere dobre prakse javnog prevoza u Šibeniku predstavio je Petar Mišura koji se on line
uključio. Kako je, između ostalog, naveo konstantan pad broja putnika sa 800 hiljada na 300 hiljada godišnje inicirao je uspostavljanje novog javnog gradskog prevoza u Šibeniku, te grad ove godine u tom vidu transporta očekuje milion putnika.  

Podijeli na: