Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

13.04.2024
414

ODRŽANA KONFERECIJA OKRUŽENJE ZA RAD MEDIJA U CRNOJ GORI- KAKO DO POBOLJŠANJA

ODRŽANA KONFERECIJA OKRUŽENJE ZA RAD MEDIJA U CRNOJ GORI- KAKO DO POBOLJŠANJA

U organizaciji Media centra, juče je u podgoričkom hotelu “Hilton“ održana konferencija pod nazivom “Okruženje za rad medija u Crnoj Gori – kako do poboljšanja?”.

Tom prilikom predstavljeni su rezultati analize o okruženju za rad medija i otvorena debata o novim zakonskim rješenjima, koja su u pripremi i koja treba da doprinesu poboljšanju u sferi javnog informisanja i okruženja za rad medija.

Prisutne je u ime organizatora pozdravio direktor Medija centra, Goran Đurović.

,,Naš cilj je da govorimo o problemima u funkcionisanju regulacije, koregulacije i samoregulacije, u primjeni profesionalnih standarda. Da li možemo očekivati značajnije poštovanje profesionalnih standarda ukoliko su u Crnoj Gori aktivna tri samoregulatorna tijela komercijalnih emitera, od kojih dva ombudsmana (Vijesti i Dana) i samo jednog koji okuplja 12 medija. Ako znamo da prema evidenciji kojoj vode Ministarstvo kulture i medija i Agencija za elektrnske medije, u ovom trenutku ima oko 200 registrovanih medija (bez periodičnih štampanih medija), onda ne možemo govoriti o funkcionalnoj samoregulaciji. Stanje se neće značajnije popraviti u doglednom periodu, samo zbog toga što će buduće finansiranje medija iz posebnog Fonda za podsticaj medijskog pluralizma, biti uslovljeno učešćem medija u nekom obliku samoregulacije“, kazao je Đurović.

Kako ističe, "niko ne treba da bude iznenađen ako zbog oduzetih nadležnosti Agenciji za elektronske medije, da razmatra prigovore i sankcioniše elektronske medije, ali i portale zbog kršenje profesionalnih standarda , medijsku scenu preplave novi portali, koji će se baviti propagandom za interese domaćih i inostranih centara moći, a koji šire dezinformacije, govor mržnje i podsticati diskriminaciju".

,,Kada se razmatra pitanje regulacije u primjeni profesionalnih standarda dobro je da razmišljamo o djelovanju ovih medija, kojih zapravo nema na ovakvim skupovima i da uvažimo činjenicu da se profesionalni standardi u tradicionalnim medijima krše mnogo manje nego na portalima i društvenim mrežama, čije djelovanje još nije regulisano“, navodi između ostalog Đurović.

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović je istakla da će Vlada i Ministarstvo kulture i medija snažno podržati medijsku zajednicu, kroz unapređenje medijskog okruženja i depolitizaciju javnog servisa.

,,Sloboda izražavanja i nezavisni mediji temeljne su vrijednosti Evropske unije, kao i važni elementi procesa evropskih integracija Crne Gore. Bez slobodnih i odgovornih medija nema slobodnog, građanskog društva, nema kontrolisane, transparentne i domaćinske vlasti, a to znači da nema razvoja. U cilju efikasnog rješavanja napada na novinare potrebno je uložiti mnogo više zajedničkih napora da se crnogorske institucije podrže u borbi protiv napada na novinare na efikasniji način, da novinari iskazuju solidarnost kada je jedan od njih napadnut i da se ojača funkcija Komisije koja se bavi napadima na novinare”, kazala je Vujović.

Ona je navela da su predviđene obuke za zaposlene u medijima, moderatore, kao i servis besplatne pomoći za građane za podnošenje prigovora na rad medija.

„Da bi se poboljšala zakonska koherentnost, predvidljivost i sigurnost, ojačalo sprovođenje i primjena zakona, povećala transparentnost finansiranja i vlasništva nad medijima, obezbijedili uslovi za potpunu transformaciju RTCG-a u javni medijski servis, kao i aktivno istakla i podstakla sloboda izražavanja i medija, potrebni su konstantni napori. Iznad svega, potrebni su nam mediji kojima je Kodeks novinara vrhovni vodič i novinari koji su svjesni svoje uloge, svojih prava, ali i svojih dužnosti”, poručila je Vujović.

Nakon uvodnih obraćanja uslijedila su dva panela. Prvi panel moderirao je Vuk Maraš, a govorili su ekspertkinja u obrasti medija Sandra Bašić Hrvatin, direktor direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija, Neđeljko Rudović i Alen Musefendić iz Sektora za strateško komuniciranje Evropske službe za spoljne poslove.

Na drugom panelu govorili su direktorica Agencije za elektronske medije Sunčica Bakić, ombudsmanka “Vijesti” Paula Petričević, Marijana Camović Veličković iz Sindikata za medije i predsjednik Komisije za istraživanje napada na novinare Mihailo Jovović, a moderator je bio Dragoljub Duško Vuković.

Ova konferencija organizovana je u okviru projekta ,,Aktivne OCD u razvoju medijskih politika“ koji sprovodi Media centar u sradnji sa Medijskom asocijacijom Jugoistočne Evrope. Projekat finansira Delegacija EU u Podgorici.

 

Tekst i foto: Tamara Vuković


 

Podijeli na: