Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

19.03.2021
1740

ODRŽANA JAVNA TRIBINA O ELABORATU PROCJENE UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU ZA RISAN BAY

Javna tribina o Elaboratu procjene uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje turističkog naselja (T2) ''Risan bay'', na kat. parc. 895/1 i 900 KO Risan I, u zahvatu DUP-a ''Risan'' Opština Kotor održana je danas u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković” Kotor.

Jelena Vuković, samostalna savjetnica u Sekretarijatu za zaštitu prirodne i kulturne baštine Opštine Kotor upoznala je prisutne sa procedurom izdavanja ekološkle saglasnosti.

Javnoj tribini prisustvovali su: sekretarka Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine Bojana Petković, dr Pavle Popović, odbornik u SO Kotor, investitor naselja u Risnu sa zastupnikom i Dragoljub Blečić i Ivan Čuković koji su govorili o projektu ispred

tima za izradu Elaborata.

“Predmet ovog Elaborata je procjena uticaja za turistički objekat na području Risna apartmanskog tipa. Lokacija ovog objekta nalazi se u prioblanom dijelu Risna neposredno blizu magistralnog puta Kotor-Risan, na lokaciji nekadašnje fabrike Ljekobilje” – kaže Blečić.

Prema njegovim riječima, površina lokacije predviđena za izgradnju ovog turističkog naselja je 9927 metara kvadratnih.

“Na tom području jedino ne postoji izgrađena kanalizaciona mreža, što malo otežava situaciju. Od strane Sekretarijata za urbanizam, građevinarstvo i prostorno planiranje izdrati su urbanistički uslovi za izgradnju ovog objekta. Funkcionalni zahtjevi objekta su usklađeni sa urbanističko-tehničkim uslovima i projektnim zadatkom. Objekat se sastoji iz 6 objekata i svaki objekat ima tri lamele, osim petoga koji ima četiri i peti objekat ima i podzemnu garažu, dok ostali objekti nemaju. Ukupan broj apartmana u objektima iznosi 88. Parkiranje je rješeno na taj način da jedan dio je na otvorenom (56 parking mjesta), a 18 parking mjesta su predviđena u podzemnoj garaži” – objašnjava Blečić.

Slobodne površine lokacije, navodi on, biće kultivisane prema projektnom uređenju prostora. Od ostalih sadržaja predviđena je izgradnja bazena u centralnom dijelu lokacije.

“Napajanje električnom energijom ide sa glavnog razvojnog ormara. Postoji trafostanica. Kao rezervno napajanje biće preko dizel električnog agregata. U objektu, posebno onome gdje postoji podzemna garaža, predviđena je i ventilacija i odimljavanje garaže.

Ventilacija obezbjeđuje da pojava CO gasa ne bude iznad granične vrijednosti. U objektu su predviđene i instalacije grijanja i klimatizacije, ventilacije. Ne koristi se nikakvo gorivo, već se grijanje vrši pomoću električne energije. Pored toga, postoji zasebna ventilacija podzemne garaže” – objašnjava Blečić.

Kako kaže, priključenje objekta na vodovodnu mrežu je riješeno prema uslovima preduzeća DOO “Vodovod i kanalizacija Kotor”.

“Snadbijevanje vodom je sa postojećeg cjevovoda DN 160.

Ne postoji fekalna kanalizaciona mreža već je projektom predviđena izgradnja savremenog biološkog prečistača. Kapacitet tog biološkog prečistača je određen na bazi broja korisnika. Uzet je veliki dijapazon, odnosno može da izdrži od 120 do 240 ekvivalent stanovništva. Voda iz kuhinje ide preko separatora iz razloga što postoji mogućnost da je zamašćena i zato se koristi mali kuhinjski separator za odmašćivanje. Što se tiče atmosferskih voda sa platoa otvorenog parkinga, kao i parkinga u garaži predviđeno je da se one pokupe sve zajedno i odvode preko separatora gdje se vrši odstranjivanje moguće pojave ulja i lakih tečnosti, odnosno goriva i voda se poslije separatora prebacuje u upojni bunar uz napomenu da separator omogućava da ispuštena voda zadovoljava odredbe Pravilnika iz 2019. godine o sadržaju nečistoća u tim vodama” – navodi Blečić.

Najvažnije je, objašnjava on, skrenuti pažnju o mogućim uticajima ovog projekta na životnu sredinu.

“Ti uticaji mogu se u osnovi podijeliti na dva dijela i to privremeni i stalni. Privremeni uticaji su najčešće isključivo vezani u toku izgradnje objekta i oni se, prije svega, odnose sa aspekta mogućeg zagađenja vazduha na lokaciji gasova izduvnih mašina i moguća je određena pojava buke u toku rada. U Elaboratu je izvršen proračun buke. Do prvih stambenih objekata buka ipak neće prelaziti granične vrijednosti predviđene pravilnikom. Što se tiče samog uticaja u toku eksploatacije objekata, one nisu mnogo izražene. Imajući u vidu da se sanitarne vode prečišćavaju u biološkom prečištaču, taj prečistač mora da zadovolji Odredbe pravilnika o ispuštanju recepijenta u prirodne vode. Uticaji će biti ispod graničnih vrijednosti” – kaže Blečić.

Ispred investitora Aleksandar Dender kazao je da je rok za izgradnju turističkog naselja Risan bay 20 mjeseci od početka gradnje (oktobra prošle godine).

Vrijednost investicije je, ističe, oko 6 miliona eura.

Investitor je Risan bay iz Podgorice sa stranim kapitalom iz Mađarske.

On je takođe pojasnio da je u toku izgradnje došlo do smanjenja prvobitnog broja apartmana sa 88 na 85. Konstatovano je i da postoji zasebnih 14 parking mjesta za centralni objekat turističkog naselja.

Dr Pavle Popović pohvalio je izgradnju novog naselja u Risnu koji je, kako kaže, nepravedno zaapostavljen.

On je imao i nekoliko predloga za poboljšanje dokumenta.

“Htio bih da definišete u Elaboratu koje su mjere i kako ste definisali, osim nacionalnih standarda, primjenu međunarodnog standarda. Ne vidi se primjena međunarodnih standarda sa aspekta zaštite životne sredine, niti su definisane stavke sa aspekta i zaštite životne sredine u Risnu. Nigdje nisu definisani aspekti životne sredine koji će se pratiti monitoringom i nema zahtjeva odnosno nisu definisani rezultati i utvrđeni rizici i prilike vezano za aspekte životne sredine. Mišljenja sam da je jako bitno da se u praksi stvore uslovi za primjenu procedura 14 hiljada međunarodnog standarda” – kaže Popović.

Konstatovano je da će sve usmene i pisane primjedbe biti uzete u razmatranje.

Podijeli na: