Društvo
ODRŽANA JAVNA RASPRAVA POVODOM NACRTA LOKALNOG AKCIONOG PLANA ZA PROMOCIJU RODNE RAVNOPRAVNOSTI I UNAPREĐENJE KVALITETA ŽIVOTA LGBTIQ OSOBA U OPŠTINI KOTOR ZA 2024-2027
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor/ B.M.
Centralna Javna rasprava povodom Nacrta Lokalnog akcionog plana za promociju rodne ravnopravnosti i unapređenje kvaliteta života LGBTIQ osoba u opštini Kotor za 2024-2027, održana je danas u skupštinskoj sali Palate Bizanti.
Kako je saopštila samostalna savjetnica za djecu, mlade, rodnu ravnopravnost i LGBT, Madalena Martinović, autor navedenog dokumenta je Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor.
Oblasti LGBTIQ politike i rodne ravnopravnosti su međussobno povezane jer obije, pojašnjava, proizilaze iz potrebe za priznavanjem i zaštitom prava pojedinaca, nevezano za njihov seksualni identitet i rod.
“Rodna ravnopravnost se bavi izjednačavanjem prava, odgovornosti i prilika između žena i muškaraca, dok se LGBTIQ pitanja odnose na priznavanje, podršku osobama sa različitim seksualnim orjentacijama, rodnim identitetima i izrazima. Plan je rađen u skladu sa nacionalnim strategijama”, kazala je ona.
Rješenjem predsjednika Opštine Kotor Vladimira Jokića, za izradu ovog plana obrazovana je radna grupa u čijem sastavu su pored Martinović, bili i samostalna savjetnica za pravne poslove u Sekretarijatu za kulturu sport i društvene djelatnosti Anđela Ševaljević, izvršna direktorica NVO “Expeditio” Tatjana Rajić, filozofkinja, mirovna feministrička aktivistkinja Paula Petričević, samostalna savjetnica za zapošljavanje i evidenciju nezaposlenih lica u Birou rada Kotor Violeta Petrović, diplomirana psihološkinja u Centru za socijalani rad Jelena Manojlović i projektni menadžer u NVO “Kompas” Tomislav Žegura.
Marinović je dodala da je pored navedene radne grupe u izradi ovog plana učestvovala i direktorica programa za promociju i zaštitu ljudskih prava u NVO “Juventas” Jelena Čolaković.
U ovom Lokalnom akcionom planu nalaze se različite prioritetne oblasti, a za LGBT politiku sljedeće: društveno prihvatanje i promovisanje zaštite od diskriminacije, umanjenosti rizika od socijalne isključenosti LGBTIQ osoba u opštini Kotor, unaprijeđenje bezbjednosti LGBTIQ osoba u opštini Kotor.
"U promociji rodne ravnopravnosti, koja je napravljena u skladu sa nacionalnom strategijom, su sljedeći operativni ciljevi: unaprijediti primjenu postojećeg normativnog okvira na sprovođenju politike rodne ravnopravnosti i zaštitu od diskripminacije po osnovu pola i roda, zatim unaprijediti politike u oblasti obrazovanja kulture i medija, kako bi se smanjio nivo stereotipa prema ženama i osobama drugačijih polnih i rodnih identiteta, zaštita i unaprijeđenje zdravlja žena i unaprijediti bezbjednost djevojčica i žena”, navela je Martinović.
Osim toga, ističe, unaprijeđeno je žensko preduzetništvo koje je sada uključeno u Lokalni plan za rodnu ravnopravnost, iako to sprovodi Sekretarijat za razvoj preduzetništva, komunalne poslove i saobraćaj.
“Sarađujemo usko sa tim Sekretarijatom i kada su u pitanju mladi i rodna ravnopravnost zato što se bavi istim pitanjima kao i mi samo temom preduzetništva. Sekretarijat za preduzetništvo svake godine raspisuje konkurse gdje podržava žene sa njihovim projektima za zapošljavanje, dakle žene preduzetnice, a od ove godine mislim da će, takođe kroz konkurse, podržavati mlade koji žele da budu preduzetnici. Odlučili smo onda da to spojimo u ovaj plan i da stavimo zajedno, znači svi sekretarijati koji se u Opštini Kotor bave tim pitanjima da sve spojimo u jedan plan. Ranije je bio samo Lokalni akcioni plan za LGBTIQ, a od ove godine smo odlučili da to povežemo sa rodnom ravnopravnošću i napravimo jedan plan. Osvrnuli smo se na zakone koji su doneseni u Crnoj Gori i na dvije nacionalne strategije. Za LGBTIQ se pravi nova, a za rodnu ravnopravnost važi do i 2025. godine”, zaključila je Martinović.
Javnoj raspravi prisustvovala je samostalna savjetnica za pravne poslove u Sekretarijatu za kulturu sport i društvene djelatnosti Anđela Ševaljević, dok zainteresovanih građana nije bilo.
Javna rasprava traje u periodu od 20.03. zaključno sa 3.04.2024. godine.
Svi zainteresovani subjekti, tokom trajanja javne rasprave, svoje primjedbe, sugestije i predloge, mogu dostaviti na e-mail madalena.martinovic@kotor.me ili na adresu - Opština Kotor, Građanski biro sa naznakom „Za Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti“.
Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi sačiniće Sekretarijat za kulturu, sport i društvene djelatnosti.
Dodatna objašnjenja i informacije u vezi javne rasprave mogu se dobiti na telefon broj: 032/325-860, lokal 114 i 227 kod Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor.