Društvo
ODRŽANA GODIŠNJA SKUPŠTINA PENZIONERA KOTOR, PROSJEČNA PENZIJA 540 EURA
Tekst: Biljana Marković
Foto: Radio Kotor / B.M.
Opština Kotor u zalivskom dijelu nema pogodnu lokaciju za izgradnju zgrade zbog čega se opredijelila da stanogradnju izmjesti u potezu od Jugodrva do HDL Laković, te izgradnjom kadrovskih stanova tu formira novo naselje, saopštio je predsjednik Vladimir Jokić na danas održanoj redovnoj Godišnjoj skupštini Udruženja penzionera Kotor (UPK)
gdje je, između ostalog, bilo riječi o dodjeli placa za izgradnju stanova za penzionere.
Namjera Opštine je, najavio je predsjednik Jokić, da u okviru tog poteza nastavi sa takvim inicijativama.
„Dakle, sa naše strane ukoliko postoji volja za tom vrstom rješavanja takvog problema mi možemo to da iniciramo ukoliko je danas. To je nešto što već radimo uveliko i vrlo smo radi da to dovedemo do kraja. Međutim, da uzmete danas katastarske mape, podloge, Opština u zalivskom dijelu nema plac koji bi tome bio pogodan. Sa naše strane je sve otvoreno da budemo na pomoći, a kakvi su odnosi na relaciji Udruženje penzionera-Fond PIO, mogu tu da budem samo neka vrsta posrednika i ako mogu da pružim dobre usluge“, poručio je Jokić.
U prethodnom periodu, podsjeća, održano je nekoliko sastanaka sa predstavnicima UPK na temu dodjele zemljišta za gradnju stanova za penzionere, a koji su obustavljeni nakon što je obustavljena stanogradnja na nivou države.
Da je za UPK lokacija do HDL „Laković“ prihvatljiva, naglašava predsjednik Pero Milošević.
„Čini mi se da je na potezu Laković nova lokacija u odnosu na ranije ponuđene. Ako bi to bilo onda je u redu i ukoliko bi imali mogućnosti, pomoći od Opštine i drugih subjekata. Najteže je onome ko ima malu penziju, a živi kao podstanar“, podvukao je Milošević.
Napomenuvši da je stanogradnja u Crnoj Gori obustavljena od strane Fonda PIO, precizira da je oko 120 penzionera žive kao podstanari.
Prethodno se obraćajući prisutnima, a nakon intoniranja himne i odavanja pošte minutom ćutanja preminulim članovima udruženja, iznio je statističke podatke.
Po podacima Fonda PIO od januara ove godine, u opštini Kotor ima, kazao je, 4.697 penzionera, među kojima dominiraju starosni kojih je 3.107, sa prosječnom penzijom od 562,85 eura.
„Na drugom mjestu su porodični penzioneri kojih je 1.044, sa prosječnom penzijom od 503,23 eura, dok invalidskih ima 454, sa prosječnom penzijom od 485,94 eura. Prosječna penzija za sve vrste prava u našoj opštini iznosi 540,66 eura i nalazimo se na trećem mjestu u državi, dok smo po broju penzionera na osmom mjestu od ukupno 25 udruženja u Crnoj Gori“, kazao je Milošević.
Ni jedno od mjesnih udruženja ne posjeduje sopstvene prostorije, već po potrebi koriste prostorije MZ.
Izrazivši zadovoljstvo jer je Program rada za 2023. godinu u potpunosti realizovan, Milošević je naveo da Udruženje svojim članovima koji su u lošoj socio-materijalnoj situaciji dodjeljuje novčanu pomoć u iznosu do 300 eura, a u težim do 400 eura.
Osvrnuo se i članarinu koja iznosi 0,60 centi, a ista se, kaže, ne odbija za 1.100 članova kotorskog Udruženja.
„Od 113.928 penzionera u Crnoj Gori, u Savez udruženja penzionera Crne Gore (SUPCG) učlanjeno je blizu 86.000“, rekao je predsjednik Branko Vešović.
Dodaje da se Savez finansira isključivo od članarina, budući da više nema donacija.
„Članarina se nije mijenjala od sredine 2009. godine. Iznosila je 0,40 centi za penziju do 200 eura, a 0,60 za penziju preko 200 eura. Pošto je sada najniži iznos penzije 450 eura, Fond PIO je prihvatio da članarina iznosi za sve 0,60 centi“, kazao je on.
Savez, napominje, ima donesene odluke na svojim skupštinama da se članarina plaća 0,60 i 0,80 centi, što će sada da obnovi.
Kada je u pitanju odmor i rekreacija, Savez je ove godine dobio 2.497 mjesta. Fond PIO je obezbijedio besplatno smjene u Ulcinju i na Žabljaku prije početka turističke sezone i nakon njenog završetka.
Kada je u pitanju stanogradnja, Vešović je precizirao da su od 2013. godine na nivou Crne Gore urađena 594 stana.
„U završnoj fazi imamo u Danilovgaradu, gdje imamo malo problema, i u Baru, ali je taj posao stopiran dolaskom nove vlasti. Jedini izgovor je bio da se tamo kralo. Evo četiri godine ne nađoše ništa. Nama je lakše da mi to ne radimo, ali smo radili jedan humanitarni posao i imali podatak da je 2013. godine na nivou Crne Gore blizu 3.000 građana pošlo u penziju bez krova nad glavom. Taj posao treba nastaviti, nije bitno hoće li to raditi opštinska udruženja, neka radi neko pri Fondu PIO, neka zadruga pri Ministartvu rada i socijalnog staranja“, poručio je Vešović zamolivši predsjednika Jokića da svojim autoritetom pomogne da se kotorsko Udruženje dobije plac za gradnju stanova za penzionere.
Da Mjesno udruženje Grbalj ima problem zbog nedostatka prostora za rad potencirao je predsjednik Milo Kordić, dok je predsjednik Udruženja penzionera Nikšić kazao da su tamošnji penzioneri nezadovoljni odnosnom Fonda PIO, tretmanom u zdravstvu, kao i obustavljanjem stanogradnje.
Predsjednik Udruženja penzionera prestonice Cetinje, Radivoje Vujović, naveo je da je prije 35 godina uradio idejni projekat za tunel Cetinje-Grbalj.
„Izlazio bi iznad kamenoloma u Nalježićima, 8.300 metara. To bi bilo sjajno za oba grada, Boku. Cetinje - Kotor 17 kilometara“, kazao je on ističući da je gradonačelnik Cetinja zainteresovan za projekat, zamolivši predsjednika Jokića da u vezi toga sa kolegom ostvari kontakt.
U Podgorici ima gotovo hiljadu penzionera koji nemaju stan ili žive neuslovno, podatak je koji je iznio predsjednik Udruženja penzinera Podgorice i potpredsjednik SUPCG Krsto Radusinović.
„Od 2012. godine uradili smo 288 stanova koji su uknjiženi na vlasnike. Imamo lokaciju, sa komunalijama, saglasnost Državnog arhitekte i trebalo je da se uplati 450 hiljada eura da bi se zatvorila finansijska konstrukcija. Ta lokacija, koja je u našem vlasništvu i sada stoji, nemamo razumijevanja da se neko uključi, već dvije ipo godine nema odgovora“, konstatovao je on.
Skupu su prisustvovali i predsjednici udruženja penzionera Budva, Tivat, Ulcinj i Tuzi; Mirko Zec, Drago Perčin, Miraš Škrelja i Mano Turusković.
Na skupštini je, između ostalog, usvojen Izvještaj o radu Upravnog odbora UPK-a i Finansijski izvještaj za 2023. godinu, te Plan i program rada za 2024. godinu.