Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

14.04.2022
676

ODRŽANA EDUKATIVNA RADIONICA ZA MLADE

Social Impact Award (SIA) radionica pod nazivom "Modelovanje uticaja" za mlade od 15 do 30 godina, održana je sinoć u press sali JU Kulturni centar "Nikola Đurković" Kotor.

Radionica se bavila pitanjima društvenih inovacija, društvenog uticaja i mogućim načinima postizanja uticaja. 

Prisutne je najprije pozdravila projektna menadžerka iz NVO Centar za omladinsku edukaciju Jelena Rajković, a zatim je radionicu vodio mr Radivoje Drobnjak, programski menadžer Tehnološkog parka Crne Gore.

,,Za najbitniji koncept preduzetničkog djelovanja u 21. vijeku, često se koristi terminologija socijalno preduzetništvo, ali smatram da je ta formulacija nekorektna i zato koristim termin društveno odgovorno preduzetništvo. U našem jezičkom govornom području kada se kaže da je nešto socijalno, može da prouzrokuje pogrešno tumačenje. Bitno je objasniti zašto je društveno odgovorno preduzetništvo nešto bez čega nećemo moći da se razvijamo kao društvo. Ako uzmemo u obzir činjenicu da u prosjeku danas u svijetu 90% kompanija pripadaju grupi mikro i malih srednjih preduzeća, onda primjena koncept društveno odgovornog poslovanja samo po sebi je izuzetno važna.

Jedno pitanje koje bi trebali svi da postavimo sebi da bismo znali jesmo li uspješni je ‘da li smo srećni’, to je osnova svega. Mislim da nema ništa teže nego kad ustanete kažete sebi ‘ko će sad na posao’, što znači da ste odabrali da radite nešto što vas ne ispunjava. To je razlog da kad uđemo u neku instituciju ili prodavnicu, vidimo brojne namrštene ljude koji rade zato što moraju, a ne zato što vole taj posao”- kazao je Drobnjak.

Podsjetimo, Social Impact Award (SIA) je najveći evropski program podrške društvenom preduzetništvu mladih, koji je 2009. godine pokrenut od strane Impact Hub-a i Univerziteta za ekonomiju i biznis u Beču, u partnerstvu sa Erste Fondacijom. Projekat je namijenjen mladima koji žele da razvijaju društveno preduzetništvo u zemlji i svijetu, steknu znanja i vještine i umreže se sa biznis zajednicom, kako bi svoju ideju uspješno sproveli u djelo. 

Ono što je jako važno napomenuti jeste da tri pobjednička tima odabrana od strane stručnog žirija očekuje početni kapital za realizaciju ideje u iznosu od po 1.500 eura, kao i prilika da stečena znanja i vještine predstave na internacionalnom SIA Samitu, koji se ove godine održava u Beču, a okupiće najbolje timove sa tri kontinenta (Evropa, Azija i Afrika).

 

Podijeli na: