Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

04.03.2020
1255

ODRŽANA CENTRALNA JAVNA RASPRAVA O STRATEŠKOM PLANU RAZVOJA OPŠTINE KOTOR

Centralna javna rasprava povodom Strateškog plana razvoja opštine Kotor za period od 2020. do 2024. godine održana je danas u palati Bizanti.

 Kako je na samom početku podsjetio predsjednik Opštine Kotor Željko Aprcović, Strateški plan je obaveza lokalne samouprave i izvršne vlasti da iznese prijedlog i viziju budućeg razvoja opštine.

 ,,Želja lokalne samouprave je bila da kroz analizu postojećeg stanja dođe do određenih rješenja, te da damo prijedloge i stavimo ovaj Nacrt na javnu raspravu, sugerišući svoj zainteresovanoj javnosti da iznesu svoje prijedloge kako bismo imali dobar koncept budućeg razvoja opštine. Svjesni smo činjenice da ima više stvari sa kojima se moramo pozabaviti u narednom periodu. Nakon prvog radnog sastanka gdje su pozvani svi zainteresovani pravni subjekti koji participiraju na nivou lokalne samouprave, zajednički smo napravili teze, odredili ciljeve i interese koje smo pretočili u predloženi planski dokument” - kazao je Aprcović.

On je dalje pojasnio da Strateški plan treba da služi kao osnova za donošenje jednogodišnjih planova razvoja Kotora, a koji treba da budu pretočeni u dva najznačajnija akta koje lokalni parlament treba da usvoji, Program rada Direkcije i Program uređenja prostora.

,,Ovaj Srateški plan je naslonjen na višegodišnji investicioni plan koji će proisteći iz naznaka koje su ovim planom definisane. Vodili smo računa o infrastrukturnim objektima, naročito u dijelu koji se odnosi na tretman odvođenja otpadnih voda i poboljšanju vodosnabdijevanja. Bavili smo se saobraćajnim rješenjima, razvojem ekonomskih aktivnosti, a poseban akcenat smo stavili i na razvoj kulture, sporta i društvenih djelatnosti”, kazao je, između ostalog, Aprcović.

Predstavnici nevladinog sektora iznijeli su niz primjedbi ističući pritom da ovaj planski dokument preveliki akcenat stavlja na infrastrukturu, zanemarujući društveni život. Primjedbe su se odnosile i na to “što među članovima radne grupe prilikom izrade Strateškog plana nije bilo predstavnika NVO sektora”, zatim “na nedostatak vizije razvoja grada”, a zamjerka je bila i da “ovaj dokument više liči na Plan rada Direkcije nego na strategiju razvoja”.

Mještanin dobrotskog naselja Sveti Stasije predložio je da se u ovaj planski dokument uvrsti izgradnja vrtića, škole i ambulante kao i uređenje raskrsnice u ovom naselju.

Mještani Gornjeg Grblja iznijeli su kritiku na račun Osnovne škole ,,Nikola Đurković” koja je, kako kažu, prilično neuslovna za učenike. Pritom se misli “na slabo grijanje, toalete koji su u lošem stanju i vlagu, naročito u školskoj biblioteci”. U dijelu ove Strategije koji se odnosi na obrazovanje, smatraju neki od mještana, škola je opisana kao da nema ni jednog problema.

Na pitanja zainteresovanih građana, osim predsjednika Opštine, odgovarali su i potpredsjednica Sonja Seferović, sekeretar opštinskog Sekretarijata za lokalne prihode, budžet i finansije Ivo Magud i savjetnica u Direktoratu za razvoj u Ministarstvu ekonomije Milena Jovetić.

Oni su istakli da će uvažiti i razmotriti sve sugestije i predloge građana koji su izneseni tokom javne rasprave.

Podijeli na: