Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

21.12.2023
805

ODRŽANA CENTRALNA JAVNA RASPRAVA NA NACRT LOKALNOG PLANA ZA KONTROLU POPULACIJE PASA

Centralna javna rasprava o Nacrtu Lokalnog plana za kontrolu populacije pasa na teritoriji opštine Kotor 2024 – 2029, održana je danas u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra "Nikola Đurković".

Nacrt su predstavile: ispred Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine sekretarka Bojana Petković i samostalna savjetnica Marina Krivokapić, a ispred Azila – Skloništa za napuštene pse Sanja Marović (DOO “Komunalno Kotor”).

Sekretarka Petković ističe da je osnov za donošenje Plana sadržan u obavezama iz akcionog plana koji je sastavni dio Nacionalnog Programa za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori, koji je usvojila Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Napominje da je cilj izrade ovog dokumenta uspostavljanje kontrole populacije pasa na teritoriji opštine Kotor, radi poboljšanja zdravlja i dobrobiti vlasničkih pasa i pasa lutalica, a u konačnom, zaštite zdravlja životinja i ljudi.

“Ciljevi ovog programa su: smanjenje i kontrola populacije napuštenih i pasa bez nadzora,  poboljšanje zdravlja i dobrobiti populacije vlasničkih i pasa lutalica, promovisanje odgovornog vlasništva i podizanje svijesti stanovništva, poboljšanje uslova boravka pasa u skloništu, smanjenje rizika od bjesnila, ehinokokoze, lajšmanioze i drugih zoonoza, odnosno bolesti koje prenose psi i koje mogu biti opasne i za zdravlje ljudi, smanjenje broja ujeda, spriječavanje negativnih pojava izazvanih od strane uličnih pasa (saobraćajne nesreće, izazivanje štete domaćinstvima i dr.).

Mjere za uspostavljanje sistema za kontrolu populacije pasa, kako bismo postigli navedene ciljeve, su: prije svega usvajanje ovog Lokalnog plana, zatim identifikacija i registracija pasa, kontrola razmnožavanja pasa, unaprjeđenje uslova u skloništu za napuštene životinje, obuka, edukacija i podizanje svijesti o odgovornom vlasništvu, saradnja sa lovačkim udruženjima u dijelu kontrole populacije lovačkih pasa, smanjenje učestalosti ugriza pasa, kontrola životne sredine” – navodi Petković.

Ističe da niti jedna mjera primjenjena samostalno, bez drugih mjera i aktivnosti ne može dati dugoročne i održive rezultate.

“Efektivni rezultati mogu se postići samo kombinovanjem različitih mjera koje su sastavne komponente sveobuhvatnog programa za kontrolu populacije pasa” – kaže Petković.

Kako navodi Krivokapić, implementacija Plana predviđena je na period od pet godina (2024-2029).

Podsjeća da Plan sadrži osam mjera.

“Identifikacija i registracija pasa je zakonska obaveza vlasnika. Vlasnici su obavezni da čipuju svoje pse najkasnije 90 dana od rođenja. Planirano je da do kraja realizacije ovog Plana svi psi na teritoriji opštine Kotor budu registrovani. Registraciju obavlja Uprava za fitosanitarne poslove i veterinu. Predvidjeli smo da se sprovede obuka za brojanje napuštenih pasa i pasa bez nadzora vlasnika” – objašnjava Krivokapić.

Kada je u pitanju kontrola razmnožavanja pasa, navodi da će Opština Kotor izdvojiti sredstva za ovu namjenu na način što će finansirati 50 odsto od ukupne sume za sterilizaciju pasa. Uslov je da psi budu registrovani.

Takođe, ističe da će Opština Kotor izdvojiti sredstva za stvaranje boljih uslova za boravak pasa u skloništu. Podsjeća da su do sada Opštine Tivat i Kotor izdvajale po 50 hiljada eura.

Prema Planu će, navodi Krivokapić, biti osnovana Info služba, čiji će zadatak biti da pomogne da se evidencija pasa bolje sprovodi. Takođe, biće uspostavljena elektronska baza podataka o broju udomljenih pasa i biće održana obuka za službenike Komunalne policije i Službe za inspekcijske poslove za kontrolu pasa.

Sprovodiće se i radionice u školama i vrtićima sa ciljem podizanja svijesti o odgovornom vlasništvu.

“Kada je u pitanju mjera smanjenje učestalosti ugriza pasa, u narednom periodu je planirano da se prati broj ugriza pasa i tretmana postekspozicijske profilakse i da se primjene pojačane kaznene odredbe.

U okviru mjere kontrole životne sredine, predvidjeli smo postavljanje kanti za izmet, s obzirom da veliki problem predstavlja izmet na javnim površinama” – objašnjava Krivokapić.

Prema njenim riječima, u okviru redovnih poslova, sa posebnim akcentom na područje oko Azila, redovno se rade tretmani deratizacije, dezinsekcije i dezinfekcije u cilju smanjenja širenja bolesti. 

“Sprovodiće se kampanje za udomljavanje, kako bi se udomio što veći broj pasa iz Azila” – kaže Krivokapić.

Marović podsjeća da je Azil za napuštene životinje otvoren za posjete ponedjeljkom, srijedom i petkom u periodu od 11 do 13 sati.

“U planu je organizovanje dana otvorenih vrata, produžetak vremena za posjete kako bi građani mogli tokom cijelog dana da dođu u Azil da udome pse” – navodi Marović.

Ističe da Azilu nedostaju volonteri i poziva građane/ke da pomognu rad Skloništa za napuštene pse.

Marović navodi da se u prosjeku udomi dva do pet pasa mjesečno.

Najveći problem, napominje, predstavljaju vlasnički psi, odnosno napuštanje pasa.

Centralnoj javnoj raspravi prisustvovali su predstavnici radne grupe, Službe za inspekcijske poslove, Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine, a nije bilo zainteresovanih građana i ostalih predstavnika javnosti.

Sekretarka Petković objašnjava da je u prethodnom periodu održan veliki broj sastanaka sa predstavnicima komunalnih preduzeća iz Kotora i Tivta koji gazduju Azilom, te nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom i dobrobiti životinja.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove imaju glavnu ulogu u donošenju relevantnih propisa u Poglavlju 12 - bezbjednost hrane, veterina i fitosnitarna politika. U oblasti veterinarske politike fokus djelovanja je stavljen na preventivne mjere i program obaveznih mjera zdravstvene zaštite životinja sa posebnim aspektom na opasne zarazne bolesti i zoonoze, naročito bjesnilo. Uprava obavlja koordinaciju i kontrolu sprovođenja mjera obavezne zdravstvene zaštite životinja, u šta su uključeni i ostali nadležni organi i to: specijalistička veterinarska laboratorija, veterinarska komora Crne Gore i registrovane veterinarske ambulante koje obavljaju poslove iz oblasti veterinarske djelatnosti propisane zakonskim i podzakonskim aktima koji uređuju ovu oblast, navodi se u Nacrtu.

Podsjetimo, javna rasprava o Nacrtu Lokalnog plana za kontrolu populacije pasa na teritoriji opštine Kotor 2024 – 2029 traje do 29. decembra.

Svi zainteresovani subjekti, tokom trajanja javne rasprave, svoje primjedbe, predloge i sugestije mogu dostaviti u pisanoj i elektronskoj formi na adresu: Opština Kotor, Stari grad 317, Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine, zatim direktno na šalteru Građanskog biroa Opštine Kotor ili na e-mail: bastina@kotor.me .

Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine će sprovesti javnu raspravu i razmotriti primjedbe, predloge i sugestije učesnika u javnoj raspravi, nakon čega će sačiniti Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi.

Dodatna objašnjenja i informacije u vezi javne rasprave mogu se dobiti na broj telefona: 032/322-321 – Sekretarijat za zaštitu prirodne i kulturne baštine.

Nacrt Plana je objavljen na sajtu Opštine Kotor:

https://www.kotor.me/me/sekretarijat-za-za%C5%A1titu-prirodne-i-kulturne-ba%C5%A1tine/javna-rasprava-o-nacrtu-lokalnog-plana-za-kontrolu-populacije-pasa-na-teritoriji-opstine-kotor-2024-2029/

 

Tekst: Irena Mačić Đurić

Foro: Radio Kotor/IMĐ

 

 

Podijeli na: