Društvo
ODRŽAN WEBINAR NA TEMU INKLUZIJA U VISOKOM OBRAZOVANJU
Studentska organizacija Pomorskog fakulteta Kotor Univerziteta Crne Gore u saradnji sa Savjetom za mlade i Sekretarijatom za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, pokrenula akciju o podizanju svijesti o inkluziji u obrazovanju.
Prvo predavanje na temu “Inkluzija u visokom obrazovanju”, održano je danas putem Zoom platforme.
U ime studentske organazacije učesnike webinara najprije je pozdravila Božidarka Čelanović, a zatim su govorile dekanica Filozofskog fakulteta prof. dr Tatjana Novović i prodekanica za razvoj i inovacije Pomorskog fakulteta Kotor, prof. dr Tatijana Dlabač.
Prof. dr Tatjana Novović koja je rukovodila projektom FOSFIM (Foundation of Study Program for Inclusive Education in Montenegro), navodi da iako je ostvaren ključni rezultat tog projekta-otvaranje master studija inkluzije na Filozovskom fakultetu, na Univerzitetu Crne Gore još uvijek nije omogućena inkluzija na osnovnim studijama.
,,Inkluzija predstavlja princip sinergije svih učesnika u našoj zajednici, bez obzira na različitosti. Svi mi nosimo svoje posebne kapacitete i imamo personalne potencijale i tražimo mjesto za sebe, tako da ako u tom kontekstu sagledavamo inkluziju, onda je najprirodnija ideja da potražimo mehanizme da u mjeri mogućeg izađemo u susret svima, kako bi se svi osjećali kao ravnopravni pripadnici zajednice. Inkluzija je već prije dvije decenije počela i akcenat se stavlja na uključivanju djece koje imaju poteškoće u adaptaciji. Iako je prošlo toliko godina iako imamo i značajnne rezultate, imamo i poteškoća koje možemo jedino udruženi razuslovljavati, a najveći problem je nepovezanost institucija”- navodi Novović.
Prodekanica za razvoj i inovacije Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Tatijana Dlabač koja je rukovodila projektom Trans2work (School-to-Work Transition for Higher education students with disabilities in Serbia, Bosnia & Herzegovina and Montenegro), ističe da je inkluzija tema o kojoj je bitno razgovarati, te da se svima mora obezbjediti zagarantovano pravo na obrazovanje.
,,Baza za uvođenje inkluzije su osnovne škole, jer ako inkluzivno obrazovanje ne počne na pravi način ulaskom djece u proces obrazovanja, kasnije imamo probleme. Pomorski fakultet je imao priliku da kroz projekat Trans2work u ime Univerziteta radi, upoznaje i saznaje mnoge stvari koje se tiču osoba sa invaliditetom”- pojasnila je Dlabač.
Ona podsjeća da je Trans2Work projekat imao je za cilj da se unapredi kvalitet i proces obrazovanja.
,,Tokom svog projektnog ciklusa imao je zadatak ostvarivanje radne prakse koja je ujedno bila prvi primjer sprovođenje radne prakse kroz neki projekat i uopšte kroz proces obrazovanja. Moramo se prisjetiti da je stručna praksa uvedena u posljednjoj izmjeni Zakona o visokom obrazovanju kroz 25% obaveznog dijela prisustva, bilo kroz predmete ili kroz kompletno studijsku godinu. Kroz ovaj projekat mi smo pet studenata sa invaliditetom poslali na radnu praksu u zemlje regiona, u trajanju od dva mjeseca. Sa druge strane imali smo mogućnost da nabavimo jako kvalitetnu i dobru opremu koja je smještena u centralnoj biblioteci Univerziteta, koja je osim studentima namjenjena i svim građanima.Tada je između ostalog nabavljen Brajev štampač i razni uređaji koji omogućavaju studentima sa invaliditetom da što bolje prođu kroz sam sistem obrazovanja. Kroz ovaj projekat je odrađeno jako puno radionica koje su imale za cilj podizanje svijesti, kako studenata tako i kod nastavnog osoblja i administrativno osoblje, kada je u pitanju rad sa studentima sa invaliditetom”- dodala je Dlabač.
Ovo je bio prvi webinar na temu inkluzije u organizaciji Studentske organizacije Pomorskog fakulteta Kotor, a planirano da se realizuje niz radionica na ovu temu, u kojem će osim studenata i profesora sa Univerziteta Crne Gore, učešće uzeti predstavnici svih obrazovnih ustanova našoj opštini.