Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

28.11.2022
1204

ODRŽAN PRVI ZVANIČNI SUSRET ALUMNISTA POMORSKOG FAKULTETA, JUTROS SVEČANO OTVARANJE KIMC-A

Druga Međunarodna naučna konferencija iz oblasti pomorstva pod nazivom “2nd Kotor International Maritime Conference“-KIMC, u organizaciji Pomorskog fakulteta Kotor Univerziteta Crne Gore, počela je sinoć prvim zvaničnim susretom alumnista tog Fakulteta u hotelu Cattaro.

Članica Organizacionog odbora Konferencije doc. dr Zorica Đurović, najprije je pojasnila značenje riječi alumnista.

,,Sam pojam potiče od latinskog alumnus/alumna za muški  ženski rod ili alumni u množini, a odnosi se na učenike ili studente škole ili fakulteta. Kada su u pitanju alumnisti Pomorskog fakulteta Kotor, pojam se ondnosi na sve one koji su u nekom trenutku bili studenti nekog od studijskih programa ,ove visokoškolske institucije od njenog osnivanja 1959. godine, bilo da je u pitanju Viša pomorska škola, Fakultet za pomorstvo i Pomorski fakultet Kotor. Ideja o formiranju Udruženja alumnista se javila u trenutku kada su na Fakultetu započeti najznačajniji projekti i reforme obrazovanja i kada je počeo razvoj jedne moderna visokoobrazovne institucije, po ugledu na prestižne pomorske fakultete iz regiona i šire”- pojasnila je Đurović.

Dekan Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Špiro Ivošević kazao je tom prilikom da će Udruženje alumnista biti registrovano kao nevladino udruženje.

,,Prije tri godine smo proslavili šest decenija rada i postojanja, prošle godine smo realizovali Prvu Međunarodnu naučnu konferenciju iz oblasti pomorskih nauka, a  50 godina traje naš Zbornik. Proslavili smo 19. novembra 63 godine postojanja a u okviru 2. Konferencije željeli smo formalno da pokrenemo inicijativu o formiranju ovog Udruženja”- kazao je Ivošević.

On je zatim govorio o istorijatu Fakulteta, međunarodnoj saradnji, aktuelnim projektima, vrijednoj opremi koja je nabavljena kroz projekte i ostalim aktivnostima.

Kako je najavio osnivačka skupština Udruženja alumnista, biće održana do kraja ove godine.

,,Tom prilkom biće izabran predsjednik skupštine, lice ovlašćeno za zastupanje, tri osnivača, dok će svi ostali biti članovi skupštine. Prostorije Udruženja će biti na Fakultetu, gdje ćemo imati i pravnu podršku. Alumni klub vidim tako da je svaki pojedinac dobrodošao da prezentuje novu ideju, projekat, da novim generacijama prenese svoje iskustvo i znanje iz prakse, bilo da je riječ o aktivnim pomorcima ili zaposlenima u brodogradilištima i pomorskim kompanijama”- dodao je Ivošević.

Saradnik u nastavi mr Miroslav Vukičević, govorio je o dosadašnjoj saradnji alumnista sa Pomorskim fakultetom.

,,Svake godine za studenete organizujemo praktične vježbe iz oblasti sigurnosti na moru, a dio opreme koja se koristi za obuku smo dobili putem donacije naših alumista koji su željeli da budu anonimni, a jednini uslov koji su postavili je da se ta oprema koristi. Takođe, splav za spašavanje smo dobili od jednog alumniste. Servis čamca za spašavanje takođe je realizovan zahvaljujući donaciji. Povezivanjem bivših studenata  i članova Unije pomoraca, prošle godine smo organizovali i vježbu za učenike Srednje pomorske škole. Zahvalnost dugujemo i kompaniji Dabinović i kapetanu Milanu Zbutegi koji su donirali više uokvirenih slika-sigurnosnih planova brodova, signale, oznake, stručne knjige, kako bi studentima mogli bolje približiti sigurnosne aspekte koji ih očekuju na brodu”- navodi Vukičević.

Komandir odreda Bokeljske mornarice, upravitelj stroja Denis Vukašinović, govorio je u ime najstarije organizacije pomoraca na Jadranu.

,,Pod okriljem Bokeljske mornarice, članovi su kontinuirano prenosili jedni drugima svoje znanje, iskustva i dragocjene informacije, a taj sistem je omogućio formiranje izvanrednih pomoraca u Boki. Kontekst povezivanja članova u pomorske udruge i nesebično dijeljenje znanja i iskustava je odgovor na današnje povezivanje alumnista, u cilju boljeg kvaliteta budućih pomoraca. Alimnisti danas treba da budu u poziciji da inicirajući poboljšane metode rada, utiču na razvoj i osavremenjivanje obrazovanja, pri tome rukovodstvo Pomorskog fakulteta, treba da prepozna ove mogućnosti kao snažan doprinos i sugestije prihvati u cilju unaprijeđenja kvaliteta pomorske edukacije.

U Grnoj Gori postoji oko 7.000 pomoraca od kojih 95 odsto plovi na stranim kompanijama, koji ostvare prihod oko 300 miliona godišnje. Po broju pomoraca u odnosu na broj stanovnika, smo na prvom mjestu u svijetu. Svjesni smo da postoje brojni problem u procesu obrazovanja pomoraca. Stoga, svima nama je zadatak da kvalitet pomorakog obrazovanja unaprijedimo i da na tom putu budemo vrlo uporni i istrajni”- poručio je Vukašinović.

Predsjednik  Unije pomoraca Crne Gore kapetan duge plovidbe Neđeljko Radulović  istakao je da sistematski treba pristupiti rješavanju problema, koji opterećuju pomorstvo već decenijama.

,,Djelovanjem prema ministarstvima kao Udruženje dosta smo postigli. Predložili smo i formiranje kordinacionog tijela koje bi se bavilo problemima pomoraca unutar pet ministartava, a vjerujem da osnivanjem Udruženja alunista možemo postići da se mnogi problem riješe. Nadamo se da će naš profesionalizam prevazići politiku koja je bila  dominantna u ovom sektoru. Mislim da se mi koji aktivno plovimo tokom boravka na brodu odmorimo od politike i akcenat satavljamo na naše znanje i uspjehe. Smatram da su pomorci najbolji crnogorski proizvod dugi niz decenija. Unija pomoraca sa svojim šestogodišnjim iskustvom učinjeti sve da pomogne i prenese sva svoja iskustva, a  da svi zajedno doprinesemo da pomorci dobiju mjesto koje zaslužuju u crnogorskom društvu”- kazao je Radulović.

Sekretarka Vera Popović govorila je o pravnim okvirima, mogućnostima i procedurama za osnivanje ovog Udruženja koje će biti registrovano kao nevladiono udruženje.

Podsjetimo, svečano otvaranje Druge Međunarodne naučne konferencije iz oblasti pomorstva- KIMC planirano je danas u 9 i 30 u velikoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković”.

Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: