Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

01.12.2022
398

ODRŽAN OKRUGLI STO U CILJU PROMOCIJE PRAVA DJETETA

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, uz podršku UNICEF-a realizuje projekat „Promocija prava djeteta sa posebnim osvrtom na nasilje“.
Tim povodom, u multimedijalnoj sali Kulturnog centra “Nikola Đurković” danas je održan okrugli sto o aktivnostima koje nadležni organi na državnom i lokalnom nivou preduzimaju na ispunjavanju Preporuka UN Komiteta, izazovima sa kojima se suočavaju u svom radu, kao i sumiranju postignutih rezultata u cilju unapređenja prava djeteta.

U ime organizatora, okruglom stolu su prisustvovale zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Snežana Mijušković i savjetnice Zaštitnika Jovana Jocović i Duška Šljivančanin.

Zamjenica Ombudsmana Snežana Mijušković tom prilkom je upoznala prisutne sa radom institucije Zaštitnika, kada su u pitanju dječija prava.

“U fokusu su aktivnosti koje se tiču povrede prava djece od strane državnih i organa lokalne uprave i u tom smislu postupamo po pojedinačnim pritužbama djece i njihovih roditelja ili staratelja, ili u slučaju da mi na terenu uočimo nepravilnosti, pa samoinicijativno pokrećemo predmete. Osim tog djela rada na pojedinačnim predmetima gdje jasno sagledamo situaciju, dajemo konkretne preporuke šta bi trebali da urade da bi se ispravile greške u postupanju organa, promovišemo prava djece. Često smo prisutni u svim ustanovama gdje djeca borave kako bi ukazivali na standarde socijalne i zdravstvene zaštite, te kako bi se  ostvarivanje prava djece u našoj državi podiglo na veći nivo. Radili smo pojedinačne izvještaje koji se odnose na položaj djece u domovima učenika, o zloupotrebama, bolestima zavisnosti, mentalnom zdravlju. Posljednji izvještaj koji smo radili odnosio se na uticaj mjera koje je država donijela uslijed kovida i kako su se one reflektovale na mentalno zdravlje djece posmatrano kroz obrazovanje, sistem socijalne zaštite, kod djece opšte poulacije, djece u institucijama, djece sa smetnjama u razvoju i kroz prizmu nasilja koje je bilo evidentno u tom periodu. Svi akti koje sačinimo se publikuju i postaju javni dokumenti koji mogu poslužiti u rješavanju konkretnih situacija kao putokaz šta treba uraditi kako ne bi došlo do kršenja prava djece”, pojasnila je Mijušković.
Savjetnica za socijalna pitanja Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor Milica Tomović je podsjetila da je lokalna uprava usvojila Akcioni plan za unapređenje socijalne i dječije zaštite.
,,Nakon sprovedenijh istraživanja uvidjeli smo da su targetirane grupe djeca rizičnih ponašanja, djeca romske popuacije i djeca sa smetnjama u razvoju. Komunikacija lokalne uprave sa obrazovnim i ustanovama socijalne i dječije zaštite je na visokom nivou kada su u pitanju razmjena podataka, zajedničke akcije i djelovanje. Na godišnjem nivou izdvajaju se  i značajna sredstva po pitanju unaprijeđenja sadržaja u obrazovnim ustanovama. Trudimo se da aktima predvidimo što više materijalnih davanja, bilo da su to jednokratne pomoći za porodice ili naknade za novorođenu djecu”, kazala je Tomović.
Savjetnica za prevenciju bolesti zavisnosti, RE populaciju i rodnu radnopravnost u Opštini Kotor (Sekretarijat za kulturu sport i društvene djelatnosti), Snežana Stevović Janković, podsjetila je da Opština omogućava prevoz djeci romske i egipćanske populacije.
,,Za djecu sa Lovanje koja do sada nisu mogla da dolaze na nastavu, drugu godinu zaredom organizujemo taksi prevoz. Ovo je prilično velika stavka za budžet, a nije definisano koliko je obaveza Ministarstva prosvjete, a koliko Opštine. Radimo i sa djecom koja su u riziku od upotrebe psihoaktivnih supstanci, kroz neformalne metode rada organizujemo radionice, ali podvlačim da smo kancelarija koja radi po principu dobrovoljnosti”, navodi Stevović Janković.
Direktorica Gimnazije Kotor, Slavica Stupić, ističe da je sve češća upotreba psihoaktivnih supstanci kod djece gorući problem.
“Treba pojačati aktivnosti u cilju prevencije i nužno je potrebno da zajedno djelujemo. Upotreba psihoaktivnih supstanci se, nažalost, spustila na nivo srednje škole. Mi kao profesori smo svakako u kontaktu sa više od dvjesto djece i mnoge stvari mogu da se primijete još u početku, a malo se o tome priča. Što se tiče stručne službe, imamo pedagoga ali po normativima nije predviđeno da imamo psihologa koji je ipak neophodan svakoj obrazovnoj ustanovi”, saopštila je Stupić.
Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici obrazovnih ustanova, Doma zdravlja, Doma učenika i studenata i Centra za socijalni rad.  


Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: