Društvo
ODRŽAN PANEL NA TEMU EMISIJA SA KRUZERA I NJIHOV UTICAJ NA AMBIJENT (LUKA KOTOR)
U okviru programa Četvrte međunarodne konferencije iz oblasti pomorstva (KIMC 2024), u organizaciji NVO Alumni kluba Pomorskog fakulteta Kotor, juče je održan panel pod nazivom „Emisija sa kruzera i njihov uticaj na ambijent (Luka Kotor)“ u amfiteatru Pomorskog fakulteta Kotor.
Panelisti su bili redovni profesor Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Danilo Nikolić, direktor novogradnje kompanije O.O.S. International iz Holandije i upravitelj stroja Dragan Maslovar, PSC inspektor Željko Lompar, te saradnica u nastavi na Pomorskom fakultetu Kotor, mr Radmila Gagić, dok je video prezentaciju na temu Emisije sa kruzera u Bokokotorskom zalivu imao Christoforos Diamantis sa Univerziteta iz Atine.
Diskusija je bila posvećena aktuelnim izazovima u očuvanju životne sredine i zdravlja ljudi u primorskim oblastima, s posebnim fokusom na emisije zagađujućih materija s kruzera.
Prof. dr Danilo Nikolić predstavio je dosadašnje projekte Pomorskog fakulteta Kotor vezane za problematiku zagađenja sa brodova i nabavljenu opremu za smanjenje emisija i mjerenje kvaliteta vazduha u Kotorskom zalivu.
„U okviru Centra za istraživanje i preduzetništvo, formiranog prije deset godina na Pomorskom fakultetu, realizovano je mnogo međunarodnih projekata. Uveli smo programe cjeloživotnog učenja i pokrenuli prvi master program na engleskom jeziku. Tokom protekle decenije realizovali smo 25 projekata ukupne vrijednosti oko 3,5 miliona eura, od kojih je sedam trenutno u fazi implementacije“, rekao je Nikolić.
Upravitelj stroja Dragan Maslovar govorio je o savremenim tehnologijama brodskih sistema koje smanjuju emisije zagađenja, kao i o obavezama brodara u skladu sa standardima Tier 2 i Tier 3.
„Agencije često tvrde da dim koji vidimo iz brodskih dimnjaka potiče od rada skrabera. Međutim, to objašnjenje rijetko odgovara stvarnosti. Vodena para koja nastaje prskanjem vode na vruće izduvne gasove teža je od vazduha, dok dim nesagorenog goriva često ostaje dugo u atmosferi čak i nakon što brod napusti zaliv“, istakao je Maslovar.
PSC inspektor Željko Lompar predstavio je iskustva Crne Gore kao punopravne članice Pariškog memoranduma, kojem je pristupila 1. jula 2023. godine.
„Naša zemlja sada ima obavezu pregledati najmanje 60 brodova godišnje. Iako trenutno imamo samo dva PSC inspektora, od kojih je jedan zaposlen na ugovor, lično sam u 2024. godini obavio 67 pregleda. Članstvo u Pariškom memorandumu donosi nam direktniju komunikaciju s relevantnim međunarodnim institucijama i alatima za praćenje zagađenja unutar naših voda“, kazao je Lompar.
Mr Radmila Gagić objasnila je uticaj PM čestica na životnu sredinu i zdravlje, predstavljajući rezultate istraživanja o kvalitetu vazduha u priobalnim područjima.
„PM čestice, naročito one najmanje — nano i ultrafine, predstavljaju značajan rizik po kardiovaskularne i respiratorne organe. Fosilna goriva su glavni izvor ovih čestica, koje su kompleksni zagađivači s ozbiljnim implikacijama na ekologiju i zdravlje ljudi“, istakla je Gagić.
Panel je moderirao doc. dr Miroslav Vukičević.
Tekst: Tamara Vuković
Foto: Pomorski fakultet Kotor