Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

26.04.2023
346

OBUKA NA TEMU ETIČKE DILEME U IZVJEŠTAVANJU O SADRŽAJIMA SA ELEMENTIMA UVREDLJIVOG I GOVORA MRŽNJE PREMA RANJIVIM GRUPAMA, ODRŽANA U BARU

Institut za medije Crne Gore organizovao je juče u Biznis start centru u Baru obuku "Etičke dileme u izvještavanju o sadržajima sa elementima uvredljivog i govora mržnje prema ranjivim grupama", za novinare i predstavnike lokalnih samouprava primorskih opština.

Obuku su vodili treneri Milena Bubanja Obradović  (Radio Berane) i Duško Vuković (Media Centar), koji su se, između ostalog, osvrnuli na onlajn komentare i naloge medija na društvenim mrežama, jer istraživanja Instituta za medije ukazuju da se sporni govor često pojavljuje u tim sadržajima.

Bubanja Obradović je za Radio Kotor kazala da bismo prepoznali govor mržnje moramo biti dovoljno medijski pismeni, kao konzumenti medijskih sadržaja.

,,Tokom radionice razgovarali smo i razmijenili iskustva i mišljenja o tome, što je sve govor mržnje, odnosno uvredljiv i sporan govor u medijima i u javnom diskursu. Napravili smo gradaciju što podrazumijeva sporan govor koji u odnosu na težinu koju ima možemo dijeliti na govor mržnje, sporan i uvredljiv govor,  u odnosu na to kakve su zakonske mjere koje možemo preduzeti kako bismo preduprijedili, spriječili ili sankcionisali takav govor. Nažalost, u Crnoj Gori kao i u cijelom svijetu, sve češće imamo situaciju da kroz medije uočavamo govor koji je društveno neprihvatljiv jer sadrži elemente vrijeđanja, ponižavanja, omalovažavanja drugih ljudi. Sa druge strane, imamo onaj kojeg nazivamo govor mržnje, koji je drastičan i nerijetko poziva na akciju protiv nekoga ili nečega. Sloboda govora nije apsolutno pravo i ne možemo uvijek reći sve što mislimo, ako time ograničavamo slobodu onog drugog. Ne smijemo dozvoliti da uvredljiv i sporan govor, bude nešto što je konstantno i društveno prihvatljivo“- ističe Bubanja Obradović.

Predsjednik Skupštine Medija centra Dragoljub Duško Vuković navodi da je vrlo važno da se u samim redakcijama razvija samokritička kultura.

,,Kada je u pitanju zakonski okvir, govor mržnje je dobro obrađen u međunarodnim i evropskim pravnim aktima. Problem u Crnoj Gori je što nemamo odgovarajuću infrastrukturu regulatora, kako bi se govor mržnje prepoznao i sankcionisao. To je, prije svega, izraženo kada su u pitanju novi mediji - portali, koji su bez kontrole postojećih regulatora. To se neće bitnije popraviti ni u budućnosti, jer ni u pravnim aktima koji treba da budu usvojeni, to nije uvršteno. Drugo pitanje je samoregulacija, a mi nažalost, u našoj medijskoj zajednici u Crnoj Gori, nemamo dobru samoregulatornu praksu. Imamo jedinstven Kodeks novinara i novinarki, ali nemamo jedinstveno tijelo koje se bavi kontrolom da li se svi mediji ponašaju etično“- kaže Vuković za Radio Kotor.

Tokom obuke, Vesna Rajković Nenadić iz Instituta za medije Crne Gore, predstavila je analizu

„Etičke dileme u izvještavanju o sadržajima sa elementima uvredljivog i govora mržnje prema ranjivim grupama- Analize slučaja sa pogledima i iskustvima novinara/ki iz Crne Gore i regiona“.

Ona je kazala da u etabliranim  medijima govor mržnje nije često prisutan, ali jeste kroz komentare na društvenim mrežama.

,,Projekat je realizovan u saradnji sa Društvom profesionalnih novinara i Medijske asocijacije za Jugoistočnu Evropu. Pratili smo sadržaje u četiri etablirana medija među kojima su Vijesti, CDM, portal rtcg.me. Vijesti i CDM su prepoznati kao portali koji imaju najveći doseg, dok smo portal rtcg.me izabrali jer je riječ o javnom servisu koji se finansira od novca građana, pratili su i drugi dnevnik RTCG, kao i dva neregistrovana portala in4s.net, koji je u našim ranim istraživanjima prepoznat kao platforma za širenje spornog govora, a prvi put smo pratili portal aktualno.me, koji nema veliki doseg, ali je kroz istraživanja naših kolega iz Medija centra, prepoznat kao platforma koja širi sporan sadržaj. Došli smo do rezultata koji pokazuju da urednički sadržaji ovih medija ne sadrže govor mržnje, dok portali in4s.net i aktualno.me čak i u uredničkom sadržaju, vrlo često, generišu govor mržnje, koji se kasnije širi putem njihovih platformi za komentarisanje na portalu ali i na facebook stranicama, na kojima imaju veliki broj pratilaca. Ne postoji striktna odgovornost za komentare na društvenim mrežama jer Zakon o medijima predviđa obavezu medija da uklanja sporne komentare ispod tekstova ali ne i na facebooku i drugim mrežama. Mi iz Instituta za medije se znatno zalažemo da i to bude odgovornost medija, jer su oni postavili i tu objavu na društvenim mrežama“- pojašnjava Rajković Nenadić.

Između ostalih, radionici su prosustvovali predstavnici Opštine Kotor, PR Mirjana Rudović i Milica Tomović i Tijana Petrović iz Sekretarijata za kulturu sport i društvene djelatnosti.


Tekst i foto: Tamara Vuković

Podijeli na: