Društvo
OBRAĆANJE REKTORA NIKOLIĆA POVODOM DANA UNIVERZITETA
Prenosimo obraćanje rektora Univerziteta Crne Gore Danila Nikolića povodom Dana Univerziteta
“Univerzitet Crne Gore obilježava 46 godina svog nastavno-obrazovnog, naučno-istraživačkog i kulturno-umjetničkog stvaralaštva.
Dan Univerziteta Crne Gore danas obilježavamo u vanrednim okolnostima pandemije novog korona virusa COVID-19, u restriktivnim uslovima svakodnevnog života, radnih aktivnosti i socijalne interakcije, u izazovnim vremenima, koji su na test stavili našu odgovornost, disciplinu i solidarnost.
Danas smo, u uslovima prioritetne brige za zdravlje pojedinca i društva, uspjeli da u kratkom vremenu preselimo nastavu i nauku iz učionica, amfiteatara i laboratorija na onlajn platforme, i time osigurali kontinuiranu i kvalitetnu edukaciju i obezbijedili normalno funkcionisanje Univerziteta.
Ono što me posebno čini ponosnim u vrijeme epidemiološke krize, jeste to što su naši profesori i studenti pokazali visok stepen društvene odgovornosti i kroz volonterski rad, ideje, inicijative, znanje, vještine, pružili značajnu podršku Institutu za javno zdravlje, Nacionalnom koordinacionom tijelu i državi Crnoj Gori.
Zato ćete mi dozvoliti da iskoristim ovo obraćanje povodom Dana Univerziteta, da prvo promovišem primjere humanizma i aktivizma, kao dio trajnih vrijednosti kojima nastojimo inspirisati mlade generacije i osigurati svijetlu budućnost naše Crne Gore.
Naši profesori i saradnici su svoje znanje i rad sa 3D štampačima usmjerili na prioritetnu proizvodnju i isporuku zaštitnih maski i vizira.
Institutu za javno zdravlje ustupili smo Real Time PCR aparat, koji se u jeku epidemije COVIDa-19 koristi za relativno brzu laboratorijsku dijagnostiku uzoraka.
U saradnji sa međunarodnim naučnim institutima i biomedicinskim partnerima radimo na projektnom istraživanju bioaktivnih komponenti iz morskih sunđera i njihovog potencijala u liječenju COVIDa-19.
Studentski parlament je usmjerio sve svoje aktivnosti na volonterski rad i aktivnu podršku Crvenom krstu, lokalnim zajednicama, odnosno na akcije pomoći starijim i ugroženim građanima u toku trajanja kampanje ”Ostani doma“.
Oni su među prvima organizovali akciju dobrovoljnog davanja krvi u Zavodu za transfuziju krvi.
Naši studenti pomažu ljekarima, epidemiolozima, radeći kao operateri Call Centra za informisanje i pružanje pomoći građanima u vezi COVIDa-19, u okviru Instituta za javno zdravlje.
Naši studenti pružaju onlajn konsultacije osnovcima i srednjoškolcima u učenju stranih jezika kod kuće.
Naši studenti pomažu najmlađima i roditeljima u toku obustave rada vrtića, predlaganjem kreativnih i edukativnih igračaka i aktivnosti putem video radionica.
I pored toga što naši zaposleni pomažu svojom strukom i znanjem, kao rektor Univerziteta, osjetio sam obavezu da ih pozovem na kolektivnu solidarnost i finansijsku pomoć Nacionalnom koordinacionom tijelu, u borbi protiv COVIDa-19.
Neizmjerno sam zahvalan što ste individualnim i udruženim donacijama preko matičnih fakulteta i Sindikata Univerziteta, doprinijeli prikupljanju prijeko potrebnih sredstava.
U zadnjih godinu dana smo ostvarili zavidne rezultate, i želio bih da vas i ovom prilikom, podsjetim na uložene napore i zajedničke uspjehe.
Strategijom razvoja Univerziteta Crne Gore, smo kroz pet prioritetnih oblasti definisali dalje pravce modernizacije, institucionalnog jačanja, akademske konkurentnosti i međunarodne afirmacije Univerziteta CG.
Naučno-istraživački rad je jedan od najvažnijih razvojnih prioriteta Univerziteta Crne Gore s ciljem povećanja vidljivosti i izvrsnosti naših naučnih resursa i kapaciteta u Evropskom istraživačkom prostoru.
Posvećeni rad naših naučnika je višestruko prepoznat kroz: progresivno pozicioniranje na svjetskim rang listama, autorsku publicistiku i rastuću citiranost, uspješno realizovane međunarodne projekte i naučne konferencije.
Broj citata naših naučnika na Google Scholaru trenutno iznosi oko 115 hiljada, što predstavlja porast za 95.000 ili skoro 6 puta u odnosu na početak kampanje povećanja vidljivosti naučno-istraživačke aktivnosti, koju smo započeli prije 2 i po godine.
Univerzitet će nastaviti sa kreiranjem podsticajnih mehanizama koji doprinose razvoju crnogorske naučne misli i njenoj afirmaciji u međunarodnim akademskim okvirima, poput obezbjeđenja pristupa najeminentnijoj naučnoj literaturi posredstvom Web of Science, globalne baze podataka, ili pak nagrađivanja zaposlenih za izuzetne naučno-istraživačke i projektne rezultate, za što smo samo u prethodnih godinu dana izdvojili oko 400 hiljada eura.
Posebno smo ponosni na činjenicu da se Univerzitet Crne Gore po prvi put našao među 1.300 najboljih svjetskih univerziteta, prema renomiranom Times Higher Education rangiranju. Po opštim kriterijumima svrstani smo u ulaznu kategoriju 1001+, dok smo u oblasti nauka najbolje rangirani u tehničko-tehnološkim gdje smo svrstani u grupi od 601 do 800 najboljih Univerziteta u svijetu.
Zahvaljujući uspješnom međunarodnom pozicioniranju i zapaženim rezultatima naših naučnika, Univerzitetu Crne Gore je dodijeljen i logo Izvrsnosti u istraživanju, prestižno priznanje od strane Evropske komisije, kao potvrda kvaliteta i konkurentnosti našeg naučno-istraživačkog rada.
Htio bih posebno da istaknem veliki uspjeh naših naučnika koji su u uslovima svjetske pandemije COVID 19 uspješno organizovali prvu onlajn međunarodnu naučnu konferenciju.
Međunarodna saradnja i projektne aktivnosti se takođe uspješno nastavljaju posredstvom digitalnih servisa i video konferencija, kroz prilagođene modalitete i dinamiku rada.
Konstantno povećavamo broj ugovora sa partnerskim univerzitetima u okviru Erasmus+ programa mobilnosti, koji studentima, akademskom i neakademskom osoblju omogućavaju kreditnu, stručnu i istraživačku mobilnost.
U prethodnih godinu dana smo postigli do sada najveći uspjeh kada su u pitanju međunarodne projektne aplikacije, prije svega iz programa Erasmus +, Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju i u okviru pretpristupnih Interreg programa prekogranične i transnacionalne saradnje.
Vrijednost projekata samo iz ova dva međunarodna programa iznosi 2,7 miliona eura. Ako se uzmu u obzir i drugi međunarodni, kao i nacionalni projekti finansirani od strane Ministarstva nauke, dolazimo do brojke od preko 3,5 miliona eura, dobijenih za realizaciju projekata Univerziteta Crne Gore. Imajući u vidu da je 2017. godine ovaj prihod iznosio 430.000 eura, zaključujemo da smo za samo 2 godine povećali prihode od projektnih aktivnosti preko 8 puta.
U skladu sa primarnom edukativnom funkcijom, posvetili smo se daljem unapređenju kvaliteta nastavnog procesa. Izvršili smo izmjene Pravila studiranja na osnovnim i master studijama, i usvojili novi Pravilnik kojim smo precizno definisali uslove upisa na prvu godinu master studija. Inovirali smo i pristupili racionalizaciji studijskih programa u cilju usaglašavanja sa novim zahtjevima tržišta rada i ishodima učenja, kroz izmjene sadržaja do 30 ECTS.
Kako bi se povećala dostupnost obrazovanja svim kategorijama stanovništva, usvojili smo Pravila za programe cjeloživotnog učenja na Univerzitetu Crne Gore kojim se omogućava sticanje novih kompetencija i kvalifikacija tokom cijelog života.
U cilju širenja kulture akademskog intergriteta, kreirali smo onlajn kurseve za studente o načelima etičkog ponašanja u visokom obrazovanju. Usvojili smo i novi Etički kodeks i, u skladu sa njim, konstituisali Etički odbor Univerziteta Crne Gore.
Univerzitet je organizacionim jedinicama u prethodnoj godini opredijelio sopstvena sredstva za obnovu i modernizaciju nastavnih objekata i opreme, u iznosu većem od ukupnih izdvajanja u posljednjih 10 godina. 1,1 miliona eura je izdvojeno za investiciono održavanje objekata, za računarsku opremu i nastavna sredstva, za održavanje i nabavku novog namještaja za potrebe amfiteatara, učionica, biblioteka i čitaonica.
Posebno želim istaći da smo u prethodnih godinu dana preko Centra informacionog sistema Univerziteta značajno intenzivirali proces digitalne transformacije Univerziteta Crne Gore. Digitalizacijom izdavačke djelatnosti, kreirali smo elektronsku platformu preko koje će se prijavljivati nastavna literatura i ostale nekontinuirane publikacije zaposlenih na Univerzitetu. Uveli smo besplatnu internet Eduroam akademsku mrežu i DMS na svim organizacionim jedinicama Univerziteta, uz povećanje brzina internet protoka na 1Gbps. Obezbijeđen je email nalog za sve studente, a radi se na razvoju e-Index-a i e-Službe i modernizaciji sistema e-learninga.
Sve što je u prethodnih godinu dana urađeno po pitanju intenzivne digitalizacije, pokazalo se od presudnog značaja u vanrednoj situaciji reorganizacije kompletne nastave posredstvom online platformi i digitalnih medija. Uvođenjem privremenih mjera Vlade Crne Gore koje su obuhvatile i obustavu klasične nastave, CIS je u vrlo kratkom roku pokrenuo najnoviju verziju online servisa za učenje na daljinu MOODLE i pokrenuo Help Desk sa cjelodnevnom IT podrškom na svim organizacionim jedinicama. Upotrebom MOODLE platforme i ZOOM video konferencijskog sistema, dostupni su svi nastavni materijali i sadržaji, omogućena je interaktivna komunikacija sa studentima i osiguran i kontinuitet i kvalitet nastavnog procesa za 20.000 studenata.
Naše napore usmjerene na digitalizaciju i modernizaciju univerzitetske infrastrukture su prepoznali i naši alumnisti i privredni partneri, koji su u vidu značajnih donacija podržali pojedine aktivnosti u zadnjih godinu dana.
Dokazali smo da se odgovorno staramo o organizacionim, kadrovskim i finansijskim resursima Univerziteta. Vlada Crne Gore, opredijeljenim budžetskim sredstvima i Univerzitet Crne Gore, reinvestiranjem sopstvenih prihoda, odgovorno rade na unapređenju njegovih kapaciteta i resursa.
Predano radimo na poboljšanju društvenog, profesionalnog i materijalnog položaja naših zaposlenih. Izmjenom Kolektivnog ugovora, u saradnji sa Sindikalnom organizacijom Univerziteta i Ministarstvom prosvjete, obezbijedili smo povećanje zarada svim zaposlenima od 9% + još 3% naredne godine i formiranje posebnog fonda za podršku naučno-istraživačkim, inovativnim i projektnim aktivnostima na UCG.
Takođe, pokrenuli smo konkurs za rješavanje stambenih potreba zaposlenih dodjelom novčanih sredstava iz Stambenog fonda Univerziteta. Konkurs je privremeno obustavljen, ali će se ponovo aktivirati nakon prestanka privremenih mjera Vlade Crne Gore. Do kraja 2020. godine, za potrebe naših zaposlenih, planirali smo i raspisivanje konkursa za izgradnju stambenih jedinica u okviru DUP-a Univerzitetski centar II.
Univerzitet takođe njeguje proaktivan i konstruktivan odnos sa njegovim Okruženjem, i to u dijelu produktivne saradnje sa privrednim i javnim sektorom, sa regionalnim i međunarodnim partnerima, kao i u dijelu promocije društveno-odgovornog ponašanja i autentičnih vrijednosti održivog razvoja crnogorskog društva, privrede i države.
Zajedno sa Vladom Crne Gore i Ministarstvom nauka, osnovali smo prvi Naučno-tehnološki park u cilju intenziviranja saradnje i sinergije između naučno-istraživačkog sektora, privrednih subjekata, lokalnih zajednica i razvojnih institucija, odnosno stimulisanja inovaciono-preduzetničkog ambijenta i konkurentnosti crnogorske ekonomije.
Intezivirali smo saradnju s crnogorskom naučnom dijasporom kroz naučne skupove vezane za kulturno-istorijski identitet, demokratski dijalog, izazove migracija i ostala aktuelna društvena pitanja, kao uvertiru za seriju okruglih stolova, otvorenih tribina i dijaloga koje ćemo organizovati u budućnosti, pod nazivom Crna Gora 2030.
U prethodnoj godini su takođe organizovane brojne naučne konferencije i regionalni forumi uz gostovanje renomiranih predavača i eksperata, kao i brojni društveni događaji, inovativno-preduzetnički poduhvati, kulturno-umjetničke manifestacije, sportska takmičenja i društvene akcije ozelenjavanja univerzitetskih kampusa.
Naveli smo samo neka od dostignuća u prethodnoj godini. To ne bismo postigli bez uzajamnog povjerenja i podrške, bez individualnih doprinosa i timskog rada, bez posvećenosti studentima, naučnoj misli i akademskoj izvrsnosti.
Suočili smo se sa imperativom i izazovom kompletne reorganizacije, adaptacije i prelaska na onlajn nastavu u uslovima pandemije COVIDa -19 i pokazali na djelu našu profesionalnost, stručnost i humanost. Restriktivne uslove, fizičku izolaciju i manjak društvenih aktivnosti mnogi su iskoristili za unapređenje nastavnog i naučnog rada, kroz inoviranje nastavnih sadržaja i tehnika, kroz mentorski rad i intenzivnu komunikaciju sa studentima, kroz pisanje stručnih radova ili pripremu novih projekata. I to me posebno raduje - što nijesmo posustali, već smo se prilagodili, što nijesmo odustali, već smo opstali udruženim snagama, s nesmanjenim intezitetom i kvalitetom.
Danas simbolično obilježavamo Dan Univerziteta i nažalost, neću biti u prilici da lično uručim Plakete najboljim studentima Univerziteta Crne Gore i Promovišem nove doktore nauka. Danas ću pročitati njihova imena, ujedno naglašavajući njihovu upornost i istrajnost, njihov požrtvovani rad u pravcu profesionalnog i akademskog razvoja i njihov lični doprinos promovisanju vrijednosti društva znanja.
Dobitnici Plaketa Univerziteta Crne Gore za 2020. godinu su:
Za oblast tehničkih, prirodno-matematičkih i medicinskih nauka:
- Blagoje Babić, student Medicinskog fakulteta, sa prosječnom ocjenom 10,00
- Krsto Šućur, student Pomorskog fakulteta Kotor, sa prosječnom ocjenom 9,93
Za oblast društvenih nauka:
- Milan Raičević, student Ekonomskog fakulteta, sa prosječnom ocjenom 9,97
- Anđa Tomović, studentkinja Filološkog fakulteta, sa prosječnom ocjenom 9,93
Za oblast umjetnosti:
- Lana Bulatović, studentkinja Fakulteta likovnih umjetnosti, sa prosječnom ocjenom 9,93
U prethodnih godinu dana, doktorsku disertaciju na Univerzitetu Crne Gore su odbranili:
MILOŠ BRAJOVIĆ na Elektrotehničkom fakultetu
Tema disertacije je: Analiza algoritama za rekonstrukciju signala rijetkih u Hermitskom i Furijeovom transformacionom domenu
Mentor disertacije je: Prof. dr Miloš Daković
SLAVICA TOMOVIĆ na Elektrotehničkom fakultetu
Tema disertacije je: Analiza performansi novih tehnika za inženjering saobraćaja u ISP mrežama naredne generacije
Mentor disertacije je: Prof. dr Igor Radusinović
ARMEND YMERI na Elektrotehničkom fakultetu
Tema: Izbor optimalne lokacije i kapaciteta fotonaponskih sistema u cilju smanjenja gubitaka snage i padova napona u distributivnoj mreži
Mentor disertacije je: Prof. dr Saša Mujović
LUKA FILIPOVIĆ na Elektrotehničkom fakultetu
Tema disertacije je: Kombinovani adaptivni algoritam za raspodjelu opterećenja pri paralelizaciji aplikacija
Mentor disertacije je: Prof. dr Božo Krstajić
NIKOLA BAŠA na Građevinskom fakultetu
Tema disertacije je: Efekti preraspodjele uticaja na granična stanja kontinualnih greda armiranih FRP armaturom
Mentor disertacije je: Prof. dr Radomir Zejak
KATARINA MIRKOVIĆ na Građevinskom fakultetu
Tema disertacije je: Primjena elektrofilterskog pepela u asfaltnim mješavinama
Mentor disertacije je: Prof. dr Goran Mladenović
JOVAN GARDAŠEVIĆ na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje
Tema disertacije je: Senzomotorne performanse dominantne i nedominantne ruke kod vrhunskih sportista
Mentor disertacije je: Prof. dr Duško Bjelica
SAMI SERMAXAJ na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje
Tema disertacije je: Uticaj tjelesnog vježbanja po programu za razvoj gipkosti na antropološki status mladih fudbalera
Mentor disertacije je: Prof. dr Stevo Popović
BESIM HALILAJ na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje
Tema disertacije je: Relacije motoričkog, morfološkog i kognitivnog statusa sa uspješnošću izvođenja gimnastičkih elemenata kod studenata sporta i fizičkog vaspitanja
Mentor disertacije je: Prof. dr Dejan Madić
BESNIK MORINA na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje
Tema disertacije je: Komparativna analiza antropometrijskih dimenzija tijela i nivoa motoričkih sposobnosti učenika osnovne škole Crne Gore i Kosova u odnosu na uzrast i pol
Mentor disertacije je: Prof. dr Rašid Hadžić
IVAN VASILJEVIĆ na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje
Tema disertacije je: Antropometrijski parametri kao indikatori gojaznosti kod adolescenata u Crnoj Gori
Mentor disertacije je: Prof. dr Duško Bjelica
LJILJANA PJEROTIĆ na Ekonomskom fakultetu
Tema disertacije je: Upravljanje održivim razvojem turizma u kontekstu evropskih integracija
Mentor disertacije je: Prof. dr Božo Mihailović
PETAR BOŽOVIĆ na Filološkom fakultetu
Tema disertacije je: Audiovizuelno prevođenje i elementi kulture: korpusna analiza transfera sa studijom recepcije u Crnoj Gori
Mentor disertacije je: Prof. dr Vojko Gorjanc
Prigodna svečanost i dodjela plaketa i diploma biće naknadno organizovana, kad ćemo biti u prilici da adekvatno proslavimo ostvarene rezultate i uputimo zaslužene čestitke najboljima i najvrednijima u prethodnih godinu dana.
Na kraju, čestitam još jednom našoj akademskoj zajednici Dan Univerziteta Crne Gore, uz zaslužene pohvale i zahvalnost na ostvarenim rezultatima, na uloženom radu, znanju i kvalitetu i na demonstriranom duhu solidarnosti i društvene odgovornosti u izazovnim vremenima”, rekao je rektor Nikoliću.
(Univerzitet Crne Gore)